FRISÖR: Många tvättar håret fel – här är vanligaste misstaget

2024 10 09

Att det är skadligt att tvätta håret för ofta är en vanlig föreställning hos många svenskar.  

Men uppfattningen är direkt felaktig.

Det menar frisören Sofia Gustafsson.

Hon uppmanar svenska folket att tvätta håret flera gånger i veckan.

– Rekommendationen är två till tre gånger i veckan. Jag förespråkar aldrig att tvätta håret så sällan som möjligt, säger hon till SVT Nyheter.

Enligt Gustafsson är det en stor beteendeförändring som föranlett den nya rekommendationen.  

– Förut har rådet varit att man ska tvätta det så sällan som möjligt. Men nu när folk håller på med mer och mer produkter som går in i hårbotten, torrschampo och volymprodukter, så blir det en för tjock beläggning som kan irritera hårbotten, säger hon till tv-kanalen och tillägger:

– Då behöver man rensa bort det.

”Föreställningen hänger kvar”

Att det är bra att tvätta håret sällan är en föreställning som hänger kvar i samhället.

Många tror fortfarande att det är optimalt att tvätta håret en gång i veckan, berättar Sofie Gustafsson.

– Den föreställningen hänger kvar, säger frisören till SVT.

Tips: Tänk på det här när du tvättar håret

Kosmetikkedjan Kicks rekommenderar följande steg:

1, Skölj igenom med vatten

Innan du börjar applicera produkter ska du se till att håret är genomblött. Sköj därför igenom håret noggrant – varje hårstrå ska vara blött.

2, Applicera schampo

Nu är ditt hår redo för schampo! Applicera en lagom mängd i handflatan och börja massera in produkten i håret. I nästa steg berättar vi hur du gör för att håret ska bli rengjort på djupet.

3, Arbeta in ditt schampo

För att vara säker på att dina strån blir noggrant rengjorda ska du arbeta in ditt schampo med cirkulära rörelser med start vid tinningarna och sedan ner mot nacken. Nacken är särskilt viktig att rengöra då många exempelvis använder halsduk eller jacka med krage. 

4, Skölj ur och avsluta med balsam

När hela håret är rengjort är det dags att skölja ur schampot med vatten. Avsluta sedan med ett återfuktande balsam. 

Foto: E. Larregui

Text: Redaktionen


9 okt 2026

EXPERTER: Sluta använda Google som sökmotor

2026 10 09

Google håller på att förändra sin söktjänst.

Detta så att användarna i allt större utsträckning får svar från AI i stället för länkar till andra webbplatser.

Enligt experter kan det nu vara läge att byta sökmotor.

Google gör ändring

När du söker efter något på Google möts du numera ofta av en AI-genererad sammanfattning högst upp bland sökresultaten.

Men Google planerar att ta utvecklingen ett steg längre, rapporterar Mobil.se

Enligt sajten är utvecklingen på väg mot en söktjänst där användaren inte bara får en AI-sammanfattning före länkarna, utan i stället kan få informationen presenterad i AI-form direkt hos Google.

– Den här funktionen, som sammanfattar information och besvarar frågor utan att användaren behöver klicka på några länkar, har lett till ett kraftigt ras i trafiken till publicisters webbplatser och har visat sig innehålla många faktiska fel, skriver PC Mag.

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Förödande inverkan

Förändringen kan få stora konsekvenser för webbplatser som är beroende av att människor hittar deras innehåll via Google.

Lily Ray, vice vd för SEO-strategi och forskning vid den digitala marknadsföringsbyrån Amsive, varnade redan förra året för konsekvenserna av Googles planerade förändringar.

– Det kommer att få en förödande inverkan på internet, sade hon till Technology Magazine.

För den som vill läsa mer utförligt eller kontrollera var uppgifterna kommer ifrån kan det också bli viktigt att kunna hitta och besöka ursprungskällorna.

Bland alternativen för de som vill välja en annan söktjänst finns bland annat Ecosia, DuckDuckGo, Qwant och Startpage. De skiljer sig åt när det gäller bland annat integritet, hur sökresultaten presenteras och vilka funktioner som erbjuds.

Fått kritik tidigare

Det är inte första gången experter uppmanar användare att slopa Google.

Tidigare i år rapporterade svenska Yle om experter som ansåg att européer borde minska sitt beroende av amerikansk teknik. Bland råden fanns att byta webbläsare från Chrome och Firefox till alternativ som Vivaldi och LibreWolf.

Pernille Tranberg, dataetisk rådgivare vid den danska organisationen Dataethics, lyfte då fram både integritetsfrågor och Europas beroende av amerikanska teknikbolag.

– Varför skulle vi inte stödja vår egen teknikindustri som betalar skatt och anställer folk i Europa? Nu med Trump inser många att de stora amerikanska teknikbolagen inte bryr sig om demokrati. Det här är också en politisk säkerhetsfråga, sade hon till Svenska Yle.

Även dataskyddsexperten Elias Aarnio förespråkade ett byte av webbläsare.

– Bort med Chrome och Firefox både i mobilen och på datorn, sade han till kanalen.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen


09 okt 26

”Det är inte klokt” – socialdemokrater bestörta

2026 10 09

Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer ligger kvar och regeringsförhandlingarna står still.

Situationen väcker stor frustration inom Socialdemokraterna.

Flera tunga S-profiler riktar skarp kritik mot regeringsprocessen, rapporterar Expressen.

– Nu räknar alla med att ingenting kommer att hända förrän det skett två kanske tre misslyckade statsministeromröstningar, säger en högt uppsatt socialdemokrat till tidningen.

– Det är inte klokt. Den här modellen för regeringsbildning underlättar småpartiers krångel, fortsätter S-toppen.

V-ilska inför mötet

Samtidigt förbereder sig de rödgröna partierna för sitt första gemensamma möte efter valet.

Vid lunchtid  börjar företrädare för partierna anlända till mötesplatsen Högberga gård på Lidingö.

Mötet, som sker på initiativ av Centerpartiet, kritiseras på förhand. Flera V-politiker utrycker sitt missnöje på sociala medier.

– C:s möte som de arrangerar imorgon känns mest som ett skådespel. Allt liksom för att slippa sitta ned och förhandla om regering och politik. C är specialister på att måla in sig i hörn och tycka att de är politikens gåva till mänskligheten, skriver V-veteranen Ulla Andersson på X.

Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling kritiserar valet av mötesplats.

– Det finns många svenska landsbygder som skulle behöva hamna i politikens och medias rampljus. Rika Lidingö kommun är inte en av dem. Tragiskt att Centerpartiet valt 'ett spahotell för livsnjutare sedan 1911' som platsen för sitt seminarium, skriver han på Threads.

Läs mer: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Andersson: ”Jättebra initiativ”

S-ledaren Magdalena Andersson har anlänt till Högberga gård.

– Jag tycker att det här är ett jättebra initiativ som Centerpartiet har tagit, det blir en möjlighet för alla fyra partier att få en gemensam bild av utmaningar som Sverige står inför, säger hon till SVT inför mötet.

– Jag hoppas att det här kan leda till fler samtal och fler möjligheter att träffas alla fyra partier.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Socialdemokraterna 

Text: Redaktionen