Frankrike varnar för katastrof – ”akut risk”

2024 03 25

EU- och Natojätten Frankrike varnar för nya terrorattacker i Europa.

Över 130 människor dog i fredagens attack mot en konsertlokal i ryska Moskva när en grupp kamouflageklädda män öppnade eld mot besökare och vakter.

Terrorgruppen IS har tagit på sig dådet.

"Akut risk för attack"

Attacken i Moskva har nu fått Frankrike att kalla till krismöte.

EU-jätten, som är värd för sommarens OS i juli och augusti, fruktar en liknande katastrof även i det egna landet.

– Efter attacken i Moskva sammankallades ett råd för försvar och nationell säkerhet vid Elysée av republikens president, berättar Frankrikes premiärminister Gabriel Attal på X, tidigare Twitter.

Utifrån den informationen bedömer man att riskbilden för en katastrof är så hög den överhuvudtaget kan bli.

Premiärministern tillägger:

– Med tanke på Islamiska statens ansvarsanspråk för attacken och de hot som tynger vårt land har vi beslutat höja [nivån] till den högsta: akut risk för attack.

Exceptionella åtgärder

Frankrikes varningssystem för terrorattacker har tre nivåer.

Den högsta nivån aktiveras som en följd av en attack i det egna landet eller annat land eller när ett hot om ett attentat anses vara överhängande.

Att nivån nu höjs till högsta möjliga får flera konsekvenser.

Det möjliggör bland annat exceptionella säkerhetsåtgärder som ökad patrullering av väpnade styrkor på offentliga platser, som exempelvis tågstationer, flygplatser och religiösa samlingsplatser.

Förnekar amerikansk varning

Elva personer greps under natten till lördagen efter attacken i Moskva, har ryska medier uppgett i helgen.

Nyligen hade USA varnat Ryssland för att ett attentat av en liknande typ var nära att ske.

– Tidigare den här månaden hade den amerikanska regeringen information om en planerad terroristattack i Moskva som möjligen skulle riktas mot “större sammankomster” i Moskva, säger Adrienne Watson, talesperson för USA:s nationella säkerhetsråd, enligt Hufvudstadsbladet.

Ryssland har avfärdat uppgifterna.

– Vi har inte fått några meddelanden i förväg, säger Anatolij Antonov, rysk ambassadör i Washington, till CNN.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen