Frankrike planerar jättebygge – i Sverige

2024 06 07

Det statsägda franska företaget EDF har för avsikt att bygga ny storskalig kärnkraft i Sverige.

Det handlar om tredje generationens tryckvattenreaktorer, så kallade EPR-reaktorer, som redan lanserats i flera andra europeiska länder och som kostat flera hundra miljarder kronor att bygga.

Energijätten ska redan ha ingått samarbetsavtal med svenska bolag i frågan, rapporterar Dagens industri.

– Vi är för närvarande det enda bolaget i Europa som har byggt, håller på att bygga och har en seriös plan för att bygga reaktorer av tredje generationen, säger EDF-chefen Vakisasai Ramany till tidningen.

Vattenfall: staten måste betala miljarder

EDF har ett samarbetsavtal med Fortum på plats som avser att undersöka möjligheten att bygga ny kärnkraft.

Dessutom har man regelbunden kontakt med Vattenfall, som tidigare dock påpekat att det krävs statligt mångmiljardstöd om det ska vara lönsamt att bygga ny kärnkraft.

– Det är en grundbult att staten går in och delar risken med oss, sade Desireé Comstedt, Vattenfalls chef för affärsutveckling inom kärnkraft, till SVT tidigare i år.

Aggressiv expansionsplan

EDF:s projekt beskrivs som en “aggressiv expansionsplan” i linje med president Macrons mål om ett strategiskt oberoende Europa.

Men den kommer med flera utmaningar.

Det franska jättebolaget beskrivs som ett företag med usel historisk som fått lära sig läxor “den hårda vägen”.

Dessutom har Vattenfall tidigare deklarerat att man har större intresse av små modulära reaktorer (SMR), snarare än de storskaliga byggen som EDF vill få grönt ljus för.

– På kommersiell grund så kommer det inte vara möjligt att bygga de storskaliga reaktorerna, ens på lång sikt. Med de små modulära skulle det kunna vara kommersiellt gångbart att bygga på lite längre sikt, men inte på kort och medellång sikt, sade Vattenfalls vd Anna Borg till Sveriges Radio för ett halvår sedan.

EDF: Vattenfall har svängt

Enligt Vakisasai Ramany har dock Vattenfall delvis ändrat sig. Han menar att företaget nu överväger andra alternativ.

De kikar också på utsikterna för storskaliga reaktorer och jag tror att de har kommit till en mognadsnivå där de verkligen behöver titta på vilka möjligheter och risker som är relaterade till båda, säger EDF-chefen.

Den svenska regeringen utreder för närvarande möjligheten att bygga och investera i ny kärnkraft. Utredningen väntas bli klar i augusti.

Hittills har regeringen öppnat för statliga garantier på 400 miljarder kronor för ny kärnkraft.

LÄS MER: Tyskland planerar jättebygge till Sverige 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


CHOCKUPPGIFTER: Då avgår Putin

2025 11 06

Att Rysslands diktator Vladimir Putin inte vill lämna ifrån sig makten är ingen hemlighet.

Det har länge rapporterats om diktatorns ambition att leva ett långt och hälsosamt liv.

Under ett besök i Peking fångade en mikrofon när Putin pratade om ”odödlighet” med Kinas diktator Xi Jinping.

– Med ständiga framsteg inom bioteknik kommer mänskliga organ att transplanteras i allt större utsträckning... vilket låter oss leva allt yngre, och kanske till och med uppnå odödlighet, sade Putin till sin kinesiske motsvarighet.

Uppgifter: Då avgår han

Nu kommer nya uppgifter om Putins maktambitioner.

Enligt den ryske journalisten och historikern Ilja Davlyatjin är Putins plan att regera fram till 2050 – då han fyller 97 år.

– Det finns en enkel förklaring till det:  då fyller hans äldste son Ivan 35. Det är vid den åldern man kan bli vald till president i Ryssland, säger Davlyatjin till finska Iltalehti.

Ett chockbesked från den grävande journalisten. Om prognosen stämmer planerar Putin att stanna ytterligare 25 år vid makten.

LÄS MER: EU slår till mot vanliga ryssar

Barn med elitgymnast

Putins son Ivan – som Davlyatjin förutspår kommer ta över makten i Ryssland – är ett av diktatorns påstådda barn med den tidigare OS-gymnasten Alina Kabaeva.

Enligt obekräftade uppgifter har diktatorn fyra barn tillsammans med Kabaeva.

Kreml har länge förnekat alla kopplingar mellan Putin, 72, och Kabaeva, 42, trots att medier har rapporterat om en romantisk relation i över ett decennium.

I augusti rapporterades det att Putin beordrat massiva säkerhetsåtgärder kring hans bostad i Valdaj – där Kabaveva och hennes två unga söner uppges leva.

Minst tolv luftvärnssystem av modellen Pantsir har placerats ut i området runt bostaden, rapporterade oberoende Moscow Times med hänvisning till satellitbilder.

– Som jämförelse har myndigheterna i Moskvaregionen, där det bor över 20 miljoner människor, placerat ut cirka 60 luftförsvarssystem sedan krigets början – bara fem gånger fler än antalet som skyddar bostaden i Valdaj, uppgav tidningen.

LÄS OCKSÅ: EU slår till mot vanliga ryssar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Massiv explosion skakar Ryssland – planerades i månader

2025 11 06

Ukrainas militär har förstört en viktigt rysk bas i den ockuperade delen av Donetskregionen.

En stor drönarbas vid Donetsk flygplats har sprängts i luften. Basen användes bland annat för att avfyra iransktillverkade Shahed-drönare mot mål i Ukraina.

Filmklipp visar hur ett enormt svampmoln stiger mot luften efter explosionen.

Operationen planerades i månader och flera ukrainska enheter deltog i insatsen – bland annat Ukrainas specialstyrkor (SSO), missil- och artilleritrupper samt den 414:e separata brigaden som är specialiserade på obemannade luftfarkoster.

Attacken var mycket framgångsrik, enligt Robert Brovdi, befälhavare för drönar- och robotbrigaden USF.

– Basen, som användes för lagring och avfyring av shaheder, finns inte längre, framhåller han i ett inlägg på Telegram.

– Planeringen av attacken mot detta komplexa mål pågick under flera månader. I går kväll genomfördes den med lämpliga anfallsresurser från SSO och missiltrupper, tillägger befälhavaren.

”Pågått i månader”

Enligt uppgift fanns över 1 000 drönare och omkring 1 500 stridsspetsar på flygfältet vid tidpunkten för attacken. Det är oklart hur många som har förstörts, men ukrainska källor uppger att avfyringsbasen är helt utslagen.

– En rysk bas för förvaring och uppskjutning av Shahed-drönare har förstörts i det ryskockuperade Donetsk. Basen var belägen på Donetsk flygplats område. Förberedelserna för operationen har pågått i månader, skriver Anton Gerashchenko, tidigare rådgivare till Ukrainas inrikesminister, på X.

LÄS MER: Trippelattack mot Ryssland

Prioriterat mål

Ukraina har utfört flera luftattacker mot ryska drönaranläggningar.

Mellan juli och augusti attackerade ukrainska styrkor flera anläggningar som används för att producera, lagra och avfyra drönare.

Flera av attackerna har varit framgångsrika.

Antalet avfyrade drönare mot Ukraina minskade från 6 303 i juli till 4 132 i augusti, uppger Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Storbritannien slår larm – fartyg beskjutet 

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen