Frankrike planerar jättebygge – i Sverige

2024 06 07

Det statsägda franska företaget EDF har för avsikt att bygga ny storskalig kärnkraft i Sverige.

Det handlar om tredje generationens tryckvattenreaktorer, så kallade EPR-reaktorer, som redan lanserats i flera andra europeiska länder och som kostat flera hundra miljarder kronor att bygga.

Energijätten ska redan ha ingått samarbetsavtal med svenska bolag i frågan, rapporterar Dagens industri.

– Vi är för närvarande det enda bolaget i Europa som har byggt, håller på att bygga och har en seriös plan för att bygga reaktorer av tredje generationen, säger EDF-chefen Vakisasai Ramany till tidningen.

Vattenfall: staten måste betala miljarder

EDF har ett samarbetsavtal med Fortum på plats som avser att undersöka möjligheten att bygga ny kärnkraft.

Dessutom har man regelbunden kontakt med Vattenfall, som tidigare dock påpekat att det krävs statligt mångmiljardstöd om det ska vara lönsamt att bygga ny kärnkraft.

– Det är en grundbult att staten går in och delar risken med oss, sade Desireé Comstedt, Vattenfalls chef för affärsutveckling inom kärnkraft, till SVT tidigare i år.

Aggressiv expansionsplan

EDF:s projekt beskrivs som en “aggressiv expansionsplan” i linje med president Macrons mål om ett strategiskt oberoende Europa.

Men den kommer med flera utmaningar.

Det franska jättebolaget beskrivs som ett företag med usel historisk som fått lära sig läxor “den hårda vägen”.

Dessutom har Vattenfall tidigare deklarerat att man har större intresse av små modulära reaktorer (SMR), snarare än de storskaliga byggen som EDF vill få grönt ljus för.

– På kommersiell grund så kommer det inte vara möjligt att bygga de storskaliga reaktorerna, ens på lång sikt. Med de små modulära skulle det kunna vara kommersiellt gångbart att bygga på lite längre sikt, men inte på kort och medellång sikt, sade Vattenfalls vd Anna Borg till Sveriges Radio för ett halvår sedan.

EDF: Vattenfall har svängt

Enligt Vakisasai Ramany har dock Vattenfall delvis ändrat sig. Han menar att företaget nu överväger andra alternativ.

De kikar också på utsikterna för storskaliga reaktorer och jag tror att de har kommit till en mognadsnivå där de verkligen behöver titta på vilka möjligheter och risker som är relaterade till båda, säger EDF-chefen.

Den svenska regeringen utreder för närvarande möjligheten att bygga och investera i ny kärnkraft. Utredningen väntas bli klar i augusti.

Hittills har regeringen öppnat för statliga garantier på 400 miljarder kronor för ny kärnkraft.

LÄS MER: Tyskland planerar jättebygge till Sverige 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina ger chockbesked om Ryssland

2025 07 04

Kina har gett ett chockerande besked om Putins Ryssland.

Kinas utrikesminister Wang Yi har haft ett möte med EU:s utrikeschef Kaja Kallas.

I samband med mötet ska den kinesiske utrikesministern ha gett ett besked som lär väcka bestörtning i Ukraina och i många västländer.

Har gett chockbesked

Officiellt är Kina neutralt inställda till Putins krig mot Ukraina, även om det är känt att det förekommer mycket samarbete mellan Kina och Putinregimen.

Men i mötet med EU:s Kaja Kallas kom ett drastiskt och långtgående besked, rapporterar CNN.

– Kinas utrikesminister Wang Yi sade till EU:s högsta diplomat att Peking inte kan acceptera att Ryssland förlorar kriget mot Ukraina, enligt kanalen.

Wang Yi medgav alltså att Kina över huvud taget inte skulle kunna acceptera en rysk förlust i kriget.

Och det finns en specifik anledning till att den kinesiska regimen inte kan tolerera en rysk förlust i Ukraina.

– Det skulle tillåta USA att rikta sin fulla uppmärksamhet mot Kina, säger en officiell företrädare för landet som har kännedom om vad som sades på mötet, enligt kanalen.

Vid mötet med EU:s utrikeschef Kaja Kallas ska Kinas utrikesminister alltså ha medgett att landets officiella neutralitet till kriget i själva verket inte gäller.

Förnekar uppgifterna

Medgivandet ska enligt källan ha kommit under ett fyra timmar långt samtal om en lång rad olika frågor som gällde alltifrån cybersäkerhet till handelsbalans, Mellanöstern och Taiwan.

Wang Yis besked kan innebära att Peking vill se ett så utdraget krig som möjligt i Ukraina, just för att det hindrar USA från att fokusera fullt ut på Kina.

En talesperson för Kinas utrikesministerium förnekar dock att utrikesministern gett detta besked till EU:s utrikeschef.

– Kina är inte part i Ukrainafrågan. Kinas ståndpunkt i Ukrainakrisen är objektiv och konsekvent, det vill säga förhandling, vapenvila och fred. En utdragen Ukrainakris tjänar ingens intressen, hävdar talespersonen Mao Ning, enligt kanalen.

Men bakom kulisserna låter det alltså annorlunda, enligt kanalens källor.

Det är heller ingen hemlighet att banden mellan Kina och Ryssland tycks ha stärkts sedan Ryssland inledde sitt krig mot Ukraina.

Det har också kommit uppgifter om att kinesiska medborgare har deltagit i kriget på Rysslands sida, men Kina har förnekat all inblandning och har sagt sig uppmana kineser att inte delta i någon militär konflikt.

Foto: B Matangelo resp A Gigi

Text: Redaktionen


Elon Musk lanserar strategi – mot Trump

2025 07 04

Elon Musk lanserar en ny strategi med ”laserfokus” på att förändra USA.

Efter månader av samarbete har Elon Musk och Donald Trump hamnat i luven på varandra.

Samtidigt är Musk fast besluten att förändra det amerikanska samhället.

Nu överväger han en oväntad strategi för att ställa till problem för bland annat Donald Trump.

Lanserar strategi

Det är sedan tidigare känt att Musk överväger att starta ett nytt parti.

Men nu avslöjar Musk en mycket specifik strategi som han och det eventuella partiet skulle kunna ha för att förändra den amerikanska politiken.

Enligt Musk handlar det om att lägga laser-fokus på ett specifikt mål om partiet bildas och ställer upp i val.

– Ett sätt att genomföra detta vore att laserfokusera på bara 2 eller 3 platser i senaten och 8 till 10 distrikt i representanthuset, skriver Musk på X.

Enligt Elon Musk skulle han och det nya partiet, som han överväger att starta, alltså kunna söka en roll som vågmästare.

Det skulle räcka för att kunna få stor påverkan på politiken, menar han.

– Med tanke på de rakbladstunna legislativa marginalerna skulle det räcka för att fungera som den avgörande rösten för omtvistade lagar, och säkerställa att de tjänar folkets sanna vilja, menar Elon Musk.

Vill bryta upp tvåpartisystem

Om Elon Musk väljer att starta det nya partiet, som i så fall skulle få namnet America Party, så skulle målet alltså vara att bli vågmästare mellan republikaner och demokrater, och på så vis spela en avgörande roll.

Syftet skulle vara att bryta upp det amerikanska tvåpartisystemet, som Musk sarkastiskt kallar för ett ”enpartisystem”.

I ett annat inlägg på X har Musk gjort en omröstning om det nya partiet.

– Självständighetsdagen är det perfekta tillfället att fråga om ni vill ha självständighet från tvåpartisystemet (vissa skulle säga enpartisystemet). Borde vi bilda America Party? frågar han sina följare.

Elon Musk har varit starkt kritisk till Donald Trumps nya budget, och bland annat hävdat att den satsar pengar på föråldrade industrier samt går emot effektiviseringsmyndigheten Doges syfte att minska slöseriet med skattepengar.

Musk och Donald Trump har riktat hårda ord mot varandra efter att Musk lämnade sin roll som inofficiell ledare för just Doge.

Foto: Daniel Oberhaus (2018) resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen