Fotografi sprids – polisen i blixtinsatt krismöte

2023 09 27

Bilder som sprids på sociala medier skapar kraftiga reaktioner.

Det är framför allt på plattformen X, tidigare Twitter, som fotografierna har delats och fått spridning.

Bilderna i fråga föreställer flera maskerade ordningsvakter.

Länk till bild finns längst ned i texten.

De har tagits i samband med Stockholmsderbyt i fotbollsallsvenskan mellan AIK och Djurgården på Friends Arena i söndags.

Bryter mot regler

En som har reagerat på bilderna är advokaten Peter Hellman, skriver Göteborgs-Posten

Han har även fått ta del av en bild från en annan match – ett foto som visar en ordningsvakt i Göteborg som inte bara maskerat nedre delen av ansiktet med en halsduk utan även saknar mössa.

Att bära huvudbonad är ett måste för ordningsvakter, enligt polisens regler.

– Jag ser två anledningar till att man maskerar sig. Antingen är man rädd som ordningsvakt att bli hotad eller så vill man inte visa vem man är när man gör något som man inte borde göra i tjänsten, säger han till GP.

Kallat till krismöte

Polismyndigheten, som verkar över ordningsvakter, är tydliga på sin hemsida med  att en ordningsvakt inte får blanda civila kläder med uniformen och riskerar att stängas av om så sker.

Om inte en så enkel regel följs ifrågasätter Peter Hellman hur det ska gå att lita på att vakterna sköter sig i övrigt.

Och myndigheten är medvetna om regelbrottet.

Enligt GP kallade polisen i Göteborg till extrainkallade krismöten med flera vaktbolag under gårdagen.

– Vi ser allvarligt på detta och har vidtagit åtgärder, säger lokalområdeschef Max Olsson och bekräftar att man har haft möte med inblandade vaktbolag.

Han betonar också att den så kallade “glidningen” måste stoppas.

Anmälde sig själva

Vid flera elitmatcher i fotboll i år har ordningsmakten hamnat i fokus med anledning av att filmer och bilder spridits på påstått övervåld.

Bland annat skedde det efter Skånederbyt mellan Helsingborg och Landskrona i augusti, då polisen valde att anmäla sig själva.

– Lika mycket som vi kollar på om supportrarna har misskött sig, lika mycket kollar vi på om vi har gjort något fel, sade kommenderingschefen Patric Isacsson till Sportbladet då.

Se bilden här

Matchen mellan AIK och Stockholm från vilka många av bilderna spridits slutade 2-0 till hemmalaget.

Se bilden som advokat Peter Hellman fick skickad till sig och som försatte Göteborgspolisen i krismöte genom att klicka här (länk till GP).

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen