Fotbollsdamernas firande stoppas

2023 08 17

Fotbollsdamerna har chans att vinna VM-brons – men nu kommer besked om att firandet stoppas.

Förhoppningarna är stora inför damernas bronsmatch på lördag.

Men även om det skulle sluta med seger och bronsmedalj så står det redan klart att planerna på storslaget firande stoppas.

Vid hemkomst

Svenska Fotbollförbundet har tidigare beslutat att medaljer i mästerskap för såväl herrlandslaget som damlandslaget ska firas stort.

Att lyfta fram stora fotbollsframgångar skapar ofta en viktig medvind för framtiden och inte minst görs firandet för att alla ungdomar och barn som spelar fotboll runt om i landet.

Och själva firandet äger alltid rum i samband med att spelarna kommer hem till Sverige.

– I linje med det beslutet fanns en plan på att, vid eventuell medalj, fira damlandslaget vid hemkomst, framhåller fotbollsförbundet.

Planerna stoppas

Firande skulle ha ägt rum i kungliga huvudstaden.

Men efter att Säkerhetspolisens nu gått ut med besked om att risken för terrordåd ökat från ”förhöjd” nivå till ”hög” nivå tvingas man nu stoppa planerna på firandet.

– Vi har hela tiden under vår planeringsprocess för ett eventuellt firande följt utvecklingen, analyserat säkerhetsläget.

– För att som alltid kunna genomföra ett tryggt och säkert evenemang och väger nu in den nya informationen från myndigheterna.

Det säger Svenska Fotbollförbundets säkerhetschef Martin Fredman till förbundets hemsida.

Oro för terrorister

– Vi vill förstås att laget ska hyllas för sina framgångar i mästerskapet vid eventuell medalj.

– Och det kommer supportrarna få chans att göra vid ett senare tillfälle, lovar Martin Fredman.

Men det försämrade säkerhetsläget i Sverige gör nu att risken för att terrorister går till attack är påtaglig.

– Med den nya informationen från Säpo är det svårt att arrangera ett publikt firande på säkert sätt med den korta tid som finns fram till en hemkomst, säger säkerhetschefen Martin Fredman.

Inte klart

Därmed slår man fast att man inte kan fira i Kungsträdgården – där firandet ofta sker – och inte heller på någon annan plats i Stockholm.

Det är ännu inte klart när eller var firandet kommer att äga rum i stället.

Foto: Svenska Fotbolsförbundet, Thomas Serer

Text: Redaktionen


JUST NU: Akut brist i Ryssland – Putin går på knäna

2025 09 14

Ryssland står inför en stor brist efter Ukrainas upprepade attacker.

Det är de senaste attackerna mot landets oljeanläggningar som ligger till bakgrund och slagen mot den ryska oljan får nu tydliga och omedelbara följder.

Konsekvenserna av attackerna ses nu i flera regioner, där leveransstopp och stigande priser skapar oro, rapporterar The Moscow Times.

Stor bensinbrist väntar

Analytiker uppskattar att Ryssland under augusti förlorade hela 17 procent av sin oljeraffineringskapacitet, vilket motsvarar över en miljon fat olja.

De senaste attackerna förväntas höja siffran ytterligare.

– Bensinbristen är ett tydligt tecken på att attackerna träffar Rysslands mest känsliga punkter, säger en västerländsk säkerhetsexpert till Reuters.

LÄS MER: ”Är bara början” – motståndsgrupp till attack i Ryssland

Värsta siffrorna sedan start

Ryssland är världens näst största oljeexportör och oljeintäkterna är avgörande för att finansiera kriget i Ukraina.

Enligt Internationella energiorganet, IEA har Rysslands intäkter från olje- och bränsleexport sjunkit till en av de lägsta nivåerna sedan krigets början.

I augusti föll intäkterna med 920 miljoner dollar till totalt 13,5 miljarder dollar, en följd av både ukrainska drönarattacker och västerländska sanktioner.

IEA konstaterar att Rysslands oljeintäkter nu ligger nära en femårslägsta, något som förvärrar landets ekonomiska nedgång.

Storskaliga attacker

Ukrainas senaste drönarattack slog till mot oljeraffinaderiet Kirishi utanför Sankt Petersburg, som är ett av Rysslands största.

Uppgifterna om skadornas omfattning går isär – ryska myndigheter hävdar att tre drönare sköts ner, medan Ukraina beskriver attacken som ”framgångsrik”.

Bara timmar tidigare attackerades en annan oljeanläggning i Basjkirien.

– Det här är en tydlig strategi för att slå mot den ryska krigskassan, rapporterar Reuters.

Nu tvingas Kreml hantera både ekonomiska förluster och växande oro på hemmaplan.

LÄS MER: Nya regler för ryssar i Sverige

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Chockbilder från Ryssland – storskalig attack

2025 09 14

En av Rysslands största oljeanläggningar brinner efter en ukrainsk drönarattack.

En nattlig attack mot det strategiskt viktiga Kirishi-raffinaderiet i Leningrad oblast har utlöst stora bränder.

Explosionen ska ha orsakats av vrakdelar från nedskjutna drönare som fallit ner på raffinaderiets område och antänt en brand, enligt regionens guvernör Alexander Drozdenko, rapporterar Kyiv Independent.

– Ryskt luftvärn har skjutit ner tre drönare i området kring Kirishi, säger Drozdenko.

Central roll

Det Kirishi-baserade raffinaderiet, även känt som Kirishinefteorgsintez (KINEF), är en av Rysslands största oljeanläggningar och ansvarar för cirka 6,4 procent av landets totala raffinaderikapacitet.

Oljeanläggningen vid Sankt Petersburg har en kapacitet att raffinera över 17 miljoner ton olja per år.

Anläggningen ägs av Surgutneftegaz och ligger över 80 mil från den ukrainska gränsen.

LÄS MER: USA varnar Ryssland: ”Då blir det action”

Bilder visar kraftig explosion

Videoklipp och bilder publicerade av den oberoende ryska kanalen Astra visar en kraftig explosion följd av höga lågor vid anläggningen.

Händelsen är ännu inte oberoende verifierad, uppger Kyiv Independent men uppgifterna följer en rad ukrainska angrepp mot rysk oljeinfrastruktur de senaste veckorna.

Ukrainska säkerhetstjänsten (SBU) har tidigare pekat ut oljeanläggningar som legitima mål eftersom de “finansierar och driver Moskvas krigsmaskin”.

Slår mot energisystemet

Bara två dagar före attacken mot Kirishi slogs Rysslands största oljehamn i Primorsk tillfälligt ut efter en annan drönarattack.

– Varje gång Rysslands oljesektor slås ut, påverkas dess förmåga att föra kriget, säger en anonym källa inom SBU till Kyiv Independent.

Ukrainas intensifierade attacker mot ryska oljeanläggningar har redan orsakat driftstopp och bidragit till en bränslebrist i landet.

Analytiker menar att nattens angrepp ytterligare kan pressa den ryska energiförsörjningen och försvåra export.

LÄS MER: ”Värsta sedan krigsstarten” – Ryssland pressas rejält

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen