18 maj 26

Förväntad rusning – i riktning mot Sverige

2023 09 23

Sverige kan förvänta sig en entusiastisk tillströmning av människor inom en snar framtid.

Samhället har förändrats.

Vi jobbar inte längre fysiskt i samma utsträckning som förr och behovet av att vila ut sig på semestern finns inte på samma sätt. 

Addera faktorer som pandemi, digitalisering och klimatmedvetenhet så blir följden en tydlig trend i en stor del av samhällsekonomin: turistnäringen.

Folk slutar helt enkelt söka sig till storstäder och europeisk högsommarvärme och vänder istället blicken mot svenska turistmål i jakt på aktiviteter och upplevelser.

Den slutsatsen drar flera experter som Dagens industri talat med. 

– Skandinavien kan komma att profitera på klimatförändringarna, eftersom det är svalare på sommaren och mer snö på vintern, säger Johanna Danielsson som är vd på trend- och analysbolaget Kairos Future, till tidningen. 

Vill inte till värmeböljan 

Men redan nu är nyetableringen av Sverige som ett prioriterat turistmål konstaterad. 

Detta baserat på Mastercards rapport från augusti som visade hur bokningar till Sverige, men också våra nordiska grannländer och i viss mån Nederländerna, ökar med stor hastighet. 

– Faktorer som billigare flygpriser och svagare valutor i Skandinavien kan spela roll, menar Reuters korrespondenter Marianne Mannes och Rachel More i en artikel om ämnet. 

Även sommarens värmeböljor kring Medelhavsländerna verkar göra att turister vänder blickarna norrut istället.

"Svalare sommar lockar"

Att Sverige blir mer attraktivt som turistland på grund av extremvärmen i södra Europa är en bild som delas av experterna Di intervjuat.

– Klimatet blir mer lockande när vädret förändras, med svalare somrar och mer snö vintertid än övriga Europa, framhåller tidningen.

Valutakursen bidrar

För många utländska turister är det dock ekonomin som styr.

Och så länge kronan fortsätter ha en svag ställning till euron lär besökare från länder med starkare valutor flockas i Sverige.

– Ja, priserna är rätt låga. Eller åtminstone lägre än i Köpenhamn som vi besökte före Stockholm, säger en amerikansk turist i en intervju med Svenska Yle om ämnet.

Mat och kläder pekas bland annat ut som särskilt billigt.

Foto: M. Konig

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 08

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen