18 maj 26

Förväntad rusning – i riktning mot Sverige

2023 09 23

Sverige kan förvänta sig en entusiastisk tillströmning av människor inom en snar framtid.

Samhället har förändrats.

Vi jobbar inte längre fysiskt i samma utsträckning som förr och behovet av att vila ut sig på semestern finns inte på samma sätt. 

Addera faktorer som pandemi, digitalisering och klimatmedvetenhet så blir följden en tydlig trend i en stor del av samhällsekonomin: turistnäringen.

Folk slutar helt enkelt söka sig till storstäder och europeisk högsommarvärme och vänder istället blicken mot svenska turistmål i jakt på aktiviteter och upplevelser.

Den slutsatsen drar flera experter som Dagens industri talat med. 

– Skandinavien kan komma att profitera på klimatförändringarna, eftersom det är svalare på sommaren och mer snö på vintern, säger Johanna Danielsson som är vd på trend- och analysbolaget Kairos Future, till tidningen. 

Vill inte till värmeböljan 

Men redan nu är nyetableringen av Sverige som ett prioriterat turistmål konstaterad. 

Detta baserat på Mastercards rapport från augusti som visade hur bokningar till Sverige, men också våra nordiska grannländer och i viss mån Nederländerna, ökar med stor hastighet. 

– Faktorer som billigare flygpriser och svagare valutor i Skandinavien kan spela roll, menar Reuters korrespondenter Marianne Mannes och Rachel More i en artikel om ämnet. 

Även sommarens värmeböljor kring Medelhavsländerna verkar göra att turister vänder blickarna norrut istället.

"Svalare sommar lockar"

Att Sverige blir mer attraktivt som turistland på grund av extremvärmen i södra Europa är en bild som delas av experterna Di intervjuat.

– Klimatet blir mer lockande när vädret förändras, med svalare somrar och mer snö vintertid än övriga Europa, framhåller tidningen.

Valutakursen bidrar

För många utländska turister är det dock ekonomin som styr.

Och så länge kronan fortsätter ha en svag ställning till euron lär besökare från länder med starkare valutor flockas i Sverige.

– Ja, priserna är rätt låga. Eller åtminstone lägre än i Köpenhamn som vi besökte före Stockholm, säger en amerikansk turist i en intervju med Svenska Yle om ämnet.

Mat och kläder pekas bland annat ut som särskilt billigt.

Foto: M. Konig

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen