18 maj 26

Förväntad rusning – i riktning mot Sverige

2023 09 23

Sverige kan förvänta sig en entusiastisk tillströmning av människor inom en snar framtid.

Samhället har förändrats.

Vi jobbar inte längre fysiskt i samma utsträckning som förr och behovet av att vila ut sig på semestern finns inte på samma sätt. 

Addera faktorer som pandemi, digitalisering och klimatmedvetenhet så blir följden en tydlig trend i en stor del av samhällsekonomin: turistnäringen.

Folk slutar helt enkelt söka sig till storstäder och europeisk högsommarvärme och vänder istället blicken mot svenska turistmål i jakt på aktiviteter och upplevelser.

Den slutsatsen drar flera experter som Dagens industri talat med. 

– Skandinavien kan komma att profitera på klimatförändringarna, eftersom det är svalare på sommaren och mer snö på vintern, säger Johanna Danielsson som är vd på trend- och analysbolaget Kairos Future, till tidningen. 

Vill inte till värmeböljan 

Men redan nu är nyetableringen av Sverige som ett prioriterat turistmål konstaterad. 

Detta baserat på Mastercards rapport från augusti som visade hur bokningar till Sverige, men också våra nordiska grannländer och i viss mån Nederländerna, ökar med stor hastighet. 

– Faktorer som billigare flygpriser och svagare valutor i Skandinavien kan spela roll, menar Reuters korrespondenter Marianne Mannes och Rachel More i en artikel om ämnet. 

Även sommarens värmeböljor kring Medelhavsländerna verkar göra att turister vänder blickarna norrut istället.

"Svalare sommar lockar"

Att Sverige blir mer attraktivt som turistland på grund av extremvärmen i södra Europa är en bild som delas av experterna Di intervjuat.

– Klimatet blir mer lockande när vädret förändras, med svalare somrar och mer snö vintertid än övriga Europa, framhåller tidningen.

Valutakursen bidrar

För många utländska turister är det dock ekonomin som styr.

Och så länge kronan fortsätter ha en svag ställning till euron lär besökare från länder med starkare valutor flockas i Sverige.

– Ja, priserna är rätt låga. Eller åtminstone lägre än i Köpenhamn som vi besökte före Stockholm, säger en amerikansk turist i en intervju med Svenska Yle om ämnet.

Mat och kläder pekas bland annat ut som särskilt billigt.

Foto: M. Konig

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen