FÖRSVARETS SCENARIO: Så blir kriget om Sverige attackeras

2023 02 06

Den 24 april kommer ”kriget” till Sverige.

Då inleds den storskaliga militärövningen Aurora som annorndas av Försvarsmakten. Förutom Sverige deltar 14 andra länder.

Övningen pågår till den 11 maj och bygger på ett scenario där Sverige utsätts för ett väpnat angrepp.

Väpnad konflikt 24 april

Startskottet för övningen är den 17 april. Under en vecka simulerar Försvarsmakten sju dagars instabilitet i Sverige.

Landet skakas av otjänligt dricksvatten, svårigheter att få ut kontanter och svajig elförsörjning.

En vecka senare ”anfaller fienden”.

– Den 24 april kommer regeringens beslut med påföljande order från ÖB: ”inta skärpt beredskap”, framhåller Försvarsmakten.

Det blir startskottet för den storskaliga militärövningen Aurora 23.

Närmare 30 000 militärer kommer att delta.

Utöver nästan samtliga militära förband i Sverige deltar förband från 14 andra nationer. 

–  Det stora internationella deltagandet är en av de saker som utmärker den här övningen, säger övningsledaren brigadgeneral Stefan Andersson i ett pressmeddelande.

Generalen förklarar att den internationella aspekten är viktig av flera skäl.

– Främst helt enkelt för att flera av de här nationerna som kommer och stödjer oss i händelse av ett skarpt läge. Vi måste öva såväl värdlandsstöd, alltså hur vi tar emot hjälp från andra nationer, som samarbete på alla nivåer, från stabsarbete till strid. Men övningen skickar också en viktig signal om att vi är en trovärdig säkerhetspolitisk aktör.

Här slår fienden till

I korthet följer övningen ett scenario där fienden inleder med en rad attacker som avser att sabotera viktiga delar av det svenska samhället.

Sedan följer en rad väpnade attacker mot stora delar av Sverige. Men fiendens blickar riktas framför allt mot södra Sverige.

– Övningen sker över hela Sverige men med en koncentration till de södra delarna, inklusive Gotland, framhåller Försvarsmakten.

Från havet till luften

Följande moment kommer bland annat att övas:

- Transporter till strid på marken, till sjöss och i luften

- Inledningsvis ska amerikanska förband med materiel förflyttas från gränsen till Norge i höjd med Trondheim ner till södra Sverige

- I Västerhavet och i Östersjön övas kustförsvar och i södra Sverige deltar bland annat brittiska, finska och amerikanska enheter i luftförsvar när fientligt flyg attackerar

Natoansökan påverkar ej 

Övningen är planerad sedan länge.

–  Det allvarliga säkerhetspolitiska läget och det faktum att Sverige är på väg in i Nato har inte nämnvärt påverkat övningens utformning, säger Stefan Andersson.

Samtidigt understryker han att Försvarsmakten på mycket kort tid kan växla från övning till skarpt läge om ”så skulle krävas”.

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 sep 26

Tacka nej direkt – skarp uppmaning till Ulf Kristersson

2026 09 29

Magdalena Andersson (S) lämnade under gårdagen tillbaka sitt sonderingsuppdrag till talmannen Andreas Norlén.

På onsdag ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.   

Magdalena Andersson har uppmanat honom att lämna över uppdraget till M eller V efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Norlén i måndagens talmansomröstning.

Eftersom Norlén nominerades av Moderaterna anser Andersson att det bildats en ”ny konstellation” i riksdagen bestående av M och V.  

– Jag tar naturligtvis Vänsterpartiets besked seriöst. Jag kan utifrån det och de samtal som jag har fört sammantaget konstatera att det inte i nuläget finns någon möjlighet för mig att bilda en regering, sade hon på en pressträff under gårdagen.

Uppmanar Kristersson

Nu uppmanas M-ledaren Ulf Kristersson att tacka nej om han erbjuds sonderingsuppdraget. Flera M-källor anser att det vore oklokt att acceptera uppdraget just nu, rapporterar TV4.

– Det skulle bara hjälpa S, genom att ta fokus från deras problem att samla stöd. Jag vet inte vad strategin är, men jag hoppas att Ulf tackar nej snabbt om frågan kommer, säger en M-ledamot till kanalen.

På sikt bedömer dock flera moderater att Kristersson kan lyckas locka över Centerpartiet och på så vis bilda regering.

– Men jag tror det är för tidigt nu. Vi måste ha ett par misslyckade statsministeromröstningar först, säger en annan M-ledamot till TV4.

Läs mer: “Norrland kan bli som Dubai” – succéval för partiet 

Ebba Busch hoppfull

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch utrycker förhoppning inför Ulf Kristersson potentiella sonderingsuppdrag.  

– Jag ser att det finns en bred politisk majoritet för en borgerlig ekonomisk politik i Sveriges riksdag. Det tror jag skulle tjäna Sverige väl, säger hon till SVT.

Läs också: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen