Forskare uppmanar: Sätt varningsetiketter på falukorv

2024 06 28

Vanliga livsmedel kan nu få nya varningsetiketter.

Sedan tidigare har svenska forskare varnat för så kallade ultraprocessade livsmedel.

Där ingår bland annat falukorv, sojaburgare, chips och fryst pizza.

Studier visar att ultraprocessad mat kan vara beroendeframkallande, och dessutom dåligt för hälsan på olika sätt.

– Du kan inte stå emot maten, en riktig, riktig ”craveing”. Med det sagt är alla forskare rörande överens om att det finns ett beroendeliknande beteende, har näringsfysiologen Kristina Andersson sagt till TV4.

Vill se varningar

Ultraprocessad mat bedöms ersätta mer hälsosamma kostvanor över hela världen och inom forskarsamfundet vill man se att det görs mer för att informera om saken.

Carlos Monteiro, professor i näringslära och folkhälsa, vill se att man sätter nya varningsetiketter på sådana livsmedel, ungefär som man gör med tobaksprodukter.

– Det ersätter hälsosammare, mindre bearbetade livsmedel över hela världen och orsakar också en försämring av kostens kvalitet på grund av sina många skadliga egenskaper. Tillsammans driver dessa livsmedel på pandemin av fetma och andra kostrelaterade kroniska sjukdomar, såsom diabetes, säger han till The Guardian.

Begränsa marknadsföringen

Samtidigt vill Monteiro begränsa marknadsföringen för sådana livsmedel.

– Det behövs folkhälsokampanjer som de mot tobak för att minska farorna med det. Sådana kampanjer skulle inkludera hälsoriskerna med konsumtionen. Reklam för ultraprocessad mat bör också förbjudas eller kraftigt begränsas, och varningar på förpackningarnas framsida bör införas liknande dem som används för cigarettpaket.

Mycket bearbetat

Ultraprocessad mat är mer bearbetad än annan mat och kan komma i olika former.

Bland annat kan det rör sig om falukorv och sojaburgare.

– Ultraprocessade livsmedel inkluderar också produkter med tillsatt fett och socker, framhåller Livsmedelsverket.

– Exempelvis chips, glass, godis, choklad, sötade frukostflingor. Processat kött som korv och chark räknas också som ultraprocessad.

Dåligt för hälsan

Kopplingar har länge gjorts mellan ultraprocessad mat och olika sjukdomar.

– Enligt Nova är ultraprocessad mat livsmedel som har bearbetats ”mycket”, på ett sätt som är negativt, fortsätter myndigheten.

– Bearbetad mat får innehålla ingredienser som behövs vid tillverkningen för att maten ska få särskilda egenskaper. Ett exempel på sådana ingredienser är tillsatser.

Foto: M. Mlynek resp Nik

Text: Redaktionen


Sverige säger nej till USA – stormakten vädjar om hjälp

2025 03 17

Det råder stor brist på ägg i USA.

Efter flera utbrott av fågelinfluensan har över 50 miljoner höns tvingats avlivats i USA sedan oktober 2024.

Det har lett till ett kraftigt minskat utbud av ägg, vilket fått USA:s regering att vända blicken mot andra länder.

Stormakten har undersökt om flera europeiska länder, inklusive de nordiska, kan exportera ägg till USA.

Nu svarar Sverige.

Enligt Kronägg, en av Sveriges största äggproducenter, blir det svårt att transportera ägg till stormakten i väst.

– Det är inte helt okomplicerat att få tillstånd för export till USA. Jag tror inte vi kommer att exportera, säger Kronäggs vd Markus Lindström till GP.

– Vi har också äggbrist i Europa och där har vi redan exportkanaler vi använder oss av. Så det är snarare så att vi exporterar inom Europa.

Norge ger samma besked.

– Tyvärr har vi inte ett enda ägg att sälja. Alla ägg vi har kommer att gå till norska konsumenter, säger Kjell S. Rakkenes, vice vd för strategi, hållbarhet och kommunikation på äggproducenten Nortura, till norska TV2.

Enligt Rakkenes har USA kontaktat många länder runt om i världen.

– Jag har förstått att de har kontaktat flera länder med förfrågningar om att köpa ägg. Det visar att försörjningssituationen är krävande på fler håll än i Norge, säger han.

Finland och Danmark svarar

Finland och Danmark säger varken ja eller nej.

Båda länderna hänvisar dock till att nuvarande regelverk gör det svårt att exportera ägg till USA.

– Ett stort antal kontrollkrav i bland annat USA står i vägen för att kunna exportera ägg dit, har chefen för branschorganisationen Danske Æg sagt till jordbrukstidningen Fødevarewatch.

Public service-kanalen Yle rapporterar att finska producenter tampas med liknande problem.

– Svaret var att man egentligen inte kunde svara på frågan, eftersom man inte har förhandlat om att sälja ägg till USA. Därför känner man i Finland inte till de krav landet har på ägg och äggprodukter, uppger kanalen.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Ungern slår till mot Ukraina – ”tack vare Trump”

2025 03 17

Alla stödpaket från EU till Ukraina kommer att stoppas av Ungern.

Det meddelar den ungerske utrikesminister Péter Szijjártó på måndagen.

I ett inlägg på Facebook skriver Szijjártó att Ungern har stoppat ett nytt stödpaket på cirka 20 miljarder euro till Ukraina.

Vidare meddelar utrikesministern att Ungern kommer motsätta sig alla framtida stödpaket som övriga EU-länder enas om.

Szijjártó anser att Donald Trumps intåg i Vita huset har förändrat spelplanen och hävdar att EU vill förlänga kriget genom att stödja Ukraina.

– Tack vare president Trump har hoppet om fred aldrig varit så nära under de senaste tre åren som det är nu, så Bryssels avsikt att omöjliggöra fredssamtal är oacceptabel, framhåller utrikesministern.

”Vi låter dem inte dra in oss”

EU:s nya stödpaket på 20 miljarder euro sätter Ungern alltså stopp för.

– Vi låter dem inte dra in oss i detta, vi låter dem inte finansiera vapenleveranser till Ukraina med ungerska skattebetalares pengar. I stället stödjer vi fredsförhandlingar, skriver Péter Szijjártó.

Kan EU runda Ungern?

Det återstår att se om EU kan runda Ungerns veto eller övertala landet att ändra sig.

Tidigare har Ungern dragit tillbaka veton i utbyte mot ekonomiskt stöd.  

Starka band till Ryssland

Szijjártó agerande följer en röd tråd. 

Trots den ryska invasionen har Ungern bibehållit sin starka relation med Ryssland. 

Ungern är fortfarande starkt beroende av rysk olja och har nära samarbete med Ryssland i flera energifrågor.

Under premiärminister Viktor Orbans styre har Ungern upprepade gånger kritiserat och motsatt sig västvärldens sanktioner mot Ryssland.

Foto: Jorono resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen