Forskare uppmanar alla på internet – viktigt inför nästa vecka

2024 06 02

Det finns viktiga saker att veta om inför det stundande EU-valet.

Och en av de viktigaste sakerna att hålla koll på är spridningen av desinformation.

Ett nytt medielandskap, spridningen av sociala medier och internets tillgänglighet har lett till att det blir allt enklare att sprida felaktiga uppgifter och information som inte stämmer.

Det varnar nu en forskare för inför det stundande EU-valet.

Förekommer tydligt

Desinformationskampanjer kan se olika ut och komma från olika håll.

Vad som dock är tydligt är att de förekommer, och internet är en perfekt plats för olika aktörer att sprida felaktig information.

Därför uppmanar medieforskaren Andreas Önnerfors alla på internet att vara medvetna om det.

– Om jag känner att någonting är fel så ska jag först stanna upp och tänka och inte dela. Reflexen är “oj vad hemskt, jag delar” men kolla upp vem som är avsändare och vilken är källan, säger han till Sveriges Radio.

“Behöver vara bekymrade”

Önnerfors, som är medieforskare med inriktning mot konspirationer och desinformation vid Linnéuniversitet, understryker vikten av att vara källkritisk.

Just desinformation är någonting som Europaparlamentets talman Roberta Metsola är oroad över inför valet.

– Vi behöver vara bekymrade, det är verkligheten i Europa och i andra delar av världen och vi kan se en ökning, har hon sagt enligt SVT.

Inför nästa vecka är det extra viktigt att vara medveten om saken då EU-valet äger rum.

Främmande makt en del

Olika stater med intresse för att destabilisera Sverige kan delta i spridningen av desinformation.

– Informationspåverkan från främmande makt använder sociala medier för att påverka Sverige, förklarar Internetstiftelsen.

– Genom noga planerade kampanjer försöker man sprida misstro, påverka opinionen och främja sin agenda.

På olika sätt

Det är inte alltid lätt att veta vad som är äkta och vad som är falskt, men ett kritiskt förhållningssätt till det man ser på sociala medier kommer man långt med.

Aktörerna som vill skapa problem har flera olika tekniker som används.

– Man kan använda flera olika tekniker, beroende på vad det är för typ av informationspåverkan, fortsätter Internetstiftelsen.

– Det kan vara allt från hackning av datorer till förfalskade nyheter. Man kan också gå till personangrepp mot individer, eller kapa en diskussion på sociala medier. Men det vanliga är att man använder många tekniker i kombination för att uppnå önskad effekt.

Foto: Dole777

Text: Redaktionen


14 maj 26

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 06 16

En rad kommuner har gått ut med liknande varningar på sistone.

Liknande typer av bedrägeriförsök pågår just nu i flera kommuner.

I bland annat Göteborg, Gagnef, Surahammar och Huddinge försöker bedragare lura intet ont anande människor.

Därför har kommunerna gått ut med varningar – och det gäller att se upp för såväl telefonsamtal som dörrknackningar.

Liknande varningar

Gemensamt för kommunernas varningar är att de handlar om bedragare som erbjuder sig att genomföra någon typ av tjänst i hemmet.

Det kan handla om spolning och undersökning av avloppsrör, tjänster från hemtjänsten eller återvinning.

– De utger sig för att agera på uppdrag av Kretslopp och vatten, varnar Göteborgs stad.

– De kontaktar villaägare via telefon och erbjuder spolning och undersökning av avloppsrören. Allt detta är felaktigt. 

Lägg på direkt

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

Kretslopp och vatten anlitar inte enligt Göteborgs stad företag som ringer upp privatpersoner för att sälja sådana tjänster. 

– Om vi behöver utföra arbeten i ett område informerar vi alltid berörda kunder genom andra kanaler såsom Kivra och brev. Våra medarbetare legitimerar sig alltid vid besök. 

Läs mer: Galen rusning till apotek – “Folk har rest med flygplan”

Utger sig komma från hemtjänsten

Surahammars kommun har fått information om att personer som utger sig för att vara från hemtjänsten har knackat på hos äldre personer i kommunen. 

De riktar tre tydliga uppmaningar till folk som känner sig osäkra:

- Be personen visa sin legitimation

- Kontakta en anhörig eller granne

- Ring hemtjänsten eller kommunen för att kontrollera uppgifterna

Se upp

Även Huddinge kommun har gått ut med en varning.

Där handlar det om bedragare som utger sig att komma från SRV återvinning.

– De påstår att de hittat felsorterat avfall på återvinningscentralen, med personuppgifter på. Aktören kräver därmed fullbetalning för en påstådd straffavgift. 

Läs mer: Ryskt bombplan har kraschat

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


15 juni 2026

Dessa sms stoppas – från och med 1 augusti

2026 06 15

Från och med i sommar kan det bli betydligt tystare i mobilen.

Den 1 augusti införs nämligen en ny lag som kommer att stoppa en större del av störande telefonsamtal och meddelanden som plingar i folks telefoner.

Operatörerna kommer då att bli skyldiga att blockera samtal och sms från bedragare innan de ens får möjlighet att komma fram. Förslaget lades fram av regeringen i mars och röstades igenom i riksdagen förra veckan.

Vi ser mycket positivt på den nya lagstiftningen. Den ger oss tydligare verktyg och större flexibilitet för att möta en snabbt föränderlig brottsutveckling, säger Jesper Simons, enhetschef på Post- och telestyrelsen, PTS, i en kommentar.

Hjälper pensionärer

Det är främst äldre personer som fallit offer för vilseledande och lögnaktiga samtal de senaste åren. För tre år sedan uppskattades bedragare totalt ha kammat hem över 700 miljoner kronor på lurendrejerierna. Drygt 29 000 polisanmälningar gjordes samma år. 

Det måste få ett slut, betonade äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) när förslaget lades på bordet i våras.

– Jag accepterar inte att äldre, de som byggt vårt land, jagas av kriminella som livnär sig på lögner och bedrägerier. Det är inte värdigt Sverige. Därför går vi nu fram med skarpa lagförslag som stoppar bluff­samtal och bedrägeri-sms redan innan de når fram.  

ANDRA LÄSER: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Efterfrågat

Enligt PTS ska bedömningen för vilka samtal och sms som stoppas baseras på avvikande trafikmönster och “andra tekniska indikatorer”. Det handlar alltså inte om innehållet.

Myndigheten har länge efterfrågat effektiva verktyg för att stävja bedrägerierna och ser den nya lagen som ett viktigt steg på vägen.

Regleringen ger operatörerna större tydlighet att agera redan vid misstanke om bedrägerier, vilket vi har efterfrågat, säger Jesper Simons. 

Den stora utmaningen har varit att stoppa sms:en. Enligt PTS kan det dröja till i början på nästa år innan de mest effektiva verktygen är på plats.

 – Det här är en viktig åtgärd i PTS fortsatta arbete för att aktivt motverka bedrägerier, men det är inte en heltäckande lösning. Privatpersoner och företag behöver fortsatt vara uppmärksamma och försiktiga, säger Jesper Simons.

ANDRA LÄSER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Foto T. Samuel

Text: Redaktionen