FORSKARE: Sverige riskerar gigantisk förändring – klimatet blir helt annorlunda

2024 08 05

Världen står inför en stor omvälvning som kommer innebära allvarliga konsekvenser för väder och klimat.

Det uppger flera väletablerade forskare från Utrecht University i Nederländerna i en ny studie.

Enligt forskarna riskerar ett viktigt system av ytströmmar i Atlanten (Atlantic meridional overturning circulation) att kollapsa så tidigt som under 2030-talet.

Studien fastslår att kollapsen kan ske någon gång mellan 2037 och 2064. Det är dock sannolikare att kollapsen sker före 2050 än efter.

Kraftig ökning

På fem år har risken för en kollaps ökat från tio procent till över 50 procent, enligt studien.

– Det här är verkligen oroande, säger René van Westen, marin- och atmosfärsforskare och huvudförfattare till studien.

– Vid en kollaps kommer klimatet bli ännu mer förvrängt, fortsätter forskaren.

Han berättar att en kollaps av Atlantic meridional overturning circulation (AMOC) skulle göra delar av världen oigenkännliga, eftersom systemet av havsströmmar hindrar delar av södra halvklotet från att överhettas och delar av norra halvklotet från att bli outhärdligt kallt.

– Under decennierna efter en kollaps skulle den arktiska isen börja krypa söderut och efter 100 år sträcka sig ända ner till Storbritanniens södra kust. Europas och Nordamerikas medeltemperatur skulle sjunka.

Så påverkas Sverige

En AMOC-kollaps kommer få stor påverkan för Sverige.

En kollaps kan resultera i att det bli 20 grader kallare, rapporterar sajten havet.nu med hänvisning till ett uttalande från René van Westen.

– Några av förändringarna är snabba och dramatiska. I till exempel Sverige ser vi sjunkande temperaturer med upp till 20 grader inom ett århundrade, säger forskaren enligt sajten.

Danska TV2:s meteorolog Andreas Nyholm ger ett liknande besked.

Han framhåller att en kollaps kommer förvandla det nordiska klimatet till något som liknar norra Kanada eller Alaska.

Nyholm betonar dock att det fortfarande råder oklara omständigheter kring resultatet av studien.

– Även om studien kvantifierar risken med procentsatser kan man inte säga att den är avgörande. Det råder fortfarande stor osäkerhet kring vissa av de antaganden som används i studien.

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


14 okt 2026

“Är ni så dumma?” – Putin officiellt varnad

2026 10 14

– Ryssland kan attackera Nato. Jag är inte säker på att vi kan avskräcka galningen.

Så säger Martin Herem, Estlands nya försvarsminister, och syftar på Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Om deras första attack blir mot Estland är jag inte säker på. Det kan vara Lettland eller någon annanstans. De vill uppnå inflytande. De behöver makt, säger Herem i en intervju med European Pravda.

Varnas av Natochefen

Utspelet kommer i samma veva som Natos generalsekreterare Mark Rutte är på besök i Estland. Under ett tal i Tallin tar han upp säkerhetsfrågan och hotet mot medlemsländerna i försvarsalliansen.

Enligt Natochefen finns i dagsläget inget “överhängande hot” mot Natos territorium.

Men.

Putin är officiellt varnad.

– Naturligtvis, exakt vad vi kommer att göra om ryssarna är dumma nog att attackera, det får ni se då, säger Rutte enligt Sky News.

– Jag kommer inte att gå in på detaljer. Men ni kan vara säkra på att vi kommer att försvara oss.

Sverige rycker in

Mark Rutte understryker också att Nato aldrig kommer att vara den som går till attack.

– Vi är en försvarsallians och vill skydda vår livsstil, våra intressen och våra värderingar, säger generalsekreteraren.

Talet kommer i samband med att fler varningar hörs om säkerhetsläget i Europa. I september gick den danska försvarsunderrättelsetjänsten, FE, ut med att man nyligen dokumenterat tio allvarliga incidenter i Europa, bland annat drönarupptäckten vid Leipzigs flygplats i Tyskland.

Läs mer: ”Tiden är inne” – Natojätte slår larm

FE gör bedömningen att  Ryssland under de kommande månaderna kommer att intensifiera hybridkriget med “mer frekventa attacker” mot väst och Nato. Dessutom med "större konsekvenser för de drabbade länderna än tidigare”. 

Nato har även nyligen stärkt försvaret i östra Europa. Bland annat ska Sverige skicka Patriotluftvärn och bidra med stridsflyg till en Natoinsats vid den polska östgränsen i december, ett besked som kom så sent som förra veckan.

– Det allvarliga säkerhetsläget, med återkommande kränkningar av allierades luftrum och ryska försök att påverka stödet till Ukraina, visar vikten av skyddet av logistiknoden i Polen, säger försvarsminister Pål Jonson (M).

Läs mer: Kaos i Ryssland – smäller om och om igen

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen