FORSKARE: Svenska folket är extremt

2024 09 29

Sverige är ett extremt land som sticker ut jämfört med andra jämförbara länder, menar forskare.

De flesta svenskar uppfattar nog Sverige och svenska folket som ganska normala och genomsnittliga.

Ordet ”lagom” brukar beskrivas som ett typiskt svenskt begrepp.

Men ser man det ur ett internationellt perspektiv så är Sverige snarare ganska extremt, vilket bekräftas i internationella undersökningar, rapporterar SR.

Tror att vi är normaltillstånd

Statsvetaren och författaren Katarina Barrling menar att svenskars självbild ofta skiljer sig från verkligheten.

– Sverige, som jag uppfattar det har nog en benägenhet att se sig själv som någon form av normaltillstånd i världen. Vi utgår ifrån att ”jo men så här som vi är, det är det rimliga sättet att vara”, säger hon till radiokanalen.

I själva verket är svensk kultur och mentalitet ovanlig och udda om man jämför med de flesta andra länder, menar hon.

– Vi är så genomsyrade av det protestantiska tänkandet att vi inte ser det längre, vi tänker inte på det, säger statsvetaren.

”Sticker verkligen ut”

Sverige har varit protestantiskt sedan 1500-talet, vilket anses ha präglat svensk kultur. Men det finns sannolikt flera faktorer som gör att Sverige sticker ut i internationella mätningar.

– Även länder som vi uppfattar som ganska lika oss, kan ligga en god bit ifrån oss när det gäller sådana här värderingar som har att göra med att man är väldigt individualistisk, man sätter individen långt fram, man är sekulär, man menar att religion ska tryckas tillbaka och inte vara närvarande i samhället. Där sticker vi verkligen ut, säger Katarina Barrling till radiokanalen.

Globala undersökningar

En undersökning som det ofta hänvisas till när det gäller kultur, värderingar och mentalitet i olika länder, är World Values Survey.

World Values Survey är en kulturell karta där värderingar kartläggs, vilket SVT tidigare har rapporterat.

På den kartan ligger Sverige längst upp i högra hörnet, vilket betyder att vi värdesätter individens frihet och sekulära värderingar, snarare än traditionella värderingar.

Dessa mätningar har gjorts i omgångar sedan 80-talet, och bekräftar bilden av att Sverige sticker ut i världen värderingsmässigt, skriver Institutet för Framtidsstudier.

Att Sverige sticker ut behöver dock inte vara någonting dåligt.

Nyligen visade en undersökning att Sverige har den näst bästa livskvaliteten i världen, vilket MarcusOscarsson.se har rapporterat om.

Foto: DreamPixer

Text: Redaktionen


“Se till att njuta” – vädret vänder

2025 08 26

Värmen kommer tillbaka – men bara tillfälligt.

Sommaren börjar gå mot sitt slut och det har redan blivit kallare.

Nu kommer dock besked om att det blir ett sista sommarryck.

Värmen kommer tillbaka, men bara tillfälligt, rapporterar TV4.

“Se till att njuta”

I de södra delarna av landet kan temperaturer så höga som 25 grader vara att vänta senare i veckan.

I Skåne och längs med västkusten ser det ut att bli varmast på torsdagen.

Men det är bara tillfälligt, och TV4:s meteorolog har en tydlig uppmaning till svenskarna som bor i den södra delen av landet:

– Se till att njuta, för värmen håller inte i sig, säger hon.

I Göteborg och Jönköping väntas det bli omkring 24 grader och i stora delar av Svealand omkring 22-23 grader.

Framåt helgen kommer det sedan att bli svalare igen när hösten börjar ta form på riktigt.

Svalare i norr

Inte riktigt lika höga temperaturer kommer det att bli i norr, där ser temperaturerna inte ut att överstiga 16 grader.

– Längs Norrlandskusten väntas omkring 15 grader. I Luleå kan man räkna med kring 16 grader, säger Madeleine Westin.

Så blir onsdagen

I morgon onsdag får större delen av Götaland och sydvästra Svealand molnigt väder och tidvis skurar. 

Även i nordöstra Norrland molnigt och på gränsen till Finland möjligen lätt regn. 

I övriga landet växer stackmoln till under dagens gång i varierande omfattning, men det väntas mest uppehåll.

– Det blir fortsatt mest svag vind runtom i landet och jämfört med tisdagen något högre dagstemperatur, meddelar SMHI.

Så blir helgen

Under fredagen får Götaland, Svealand och södra Norrland tidvis regn eller skurar. I norra Norrland mest uppehåll.

Mer av detsamma är att vänta resten av helgen.

– Det ostadiga vädret håller i sig under helgen då hela landet tidvis kan beröras av regn eller skurar. Början på nästa vecka, när vi kliver in i september månad, ser ut att fortsätta på det ostadiga vädertemat, framhåller SMHI.

Foto: K. Lehtonen

Text: Redaktionen


JUST NU: Jättesmäll för ryska krigskassan

2025 08 26

Rysslands ekonomi står inför betydande utmaningar.

17 procent.

Så mycket av Rysslands totala raffineringskapacitet har störts av Ukrainas återkommande attacker mot ryska oljeraffinaderier, rapporterar Euronews.

Problem för Putin

De ekonomiska utmaningarna börjar hopa sig och som bekant står gas-och oljeförsäljning för en stor del av inkomsten för Kreml som sedan går till krigsinsatserna i Ukraina.

Ukraina har intensifierat sina attacker mot Rysslands energisektor avsevärt under de senaste veckorna, vilket har orsakat betydande förluster för den främsta finansieringskällan för Moskvas krigsmaskin. 

Kyivs senaste attacker mot tio ryska oljeraffinaderier ska enligt uppgifter ha stört minst 17 procent av Rysslands totala raffineringskapacitet, vilket motsvarar 1,1 miljoner fat per dag.

Preciserade attacker

Ukraina riktar in sig på bland annat oljeraffinaderier och oljedepåer.

Så sent som förra veckan attackerades en gasterminal i Leningradregionen och ett oljeraffinaderi i Samara.

En källa inom SBU, Ukrainas säkerhetstjänst, har bekräftat att Ukraina står bakom attackerna.

– Ryssland handlar med olja och gas via denna terminal med hjälp av en "skuggflotta", har källan sagt om attacken mot gasterminalen.

– Drönarattacker från SBU minskar inflödet av utländsk valuta som Ryssland behöver för att föra krig.

Läs mer: Kan krossa Rysslands ekonomi – EU vädjar till Trump

Börjar bli problem

Som MarcusOscarsson.se rapporterade under gårdagen börjar det bli problem i vissa ryska regioner.

Delar av Kurilerna i Rysslands fjärran östern har fått slut på bensin, uppger lokala myndigheter på måndagen.

– Försäljningen av AI-92-bensin till allmänheten har tillfälligt stoppats. Hela utbudet behövs för specialfordon, säger Konstantin Istomin, chef för Kurilsk-distriktet.

Beskedet kommer bara fem dagar efter att öarna införde en gräns på 10 liter per kund, uppger Moscow Times.

Haft krismöte

Den ryska regeringen har under sommaren kallat till krismöte för att diskutera bränslekrisen.

Det står ännu inte helt klart exakt hur omfattande problemen är.

Läs mer: Jättesmäll för Ukraina – Polen säger nej

Foto: President of Russia Office F. Andrejevic resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen