Forskare slår larm om vanligt vatten: Barn kan ta skada

2025 03 10

Höga fluoridhalter kan förekomma i brunnsvatten i Sverige.

Nu visar en studie från Karolinska institutet att exponering för fluorid under fosterlivet eller uppväxten kan kopplas till försämrad kognition hos barn.

I länder där fluorid tillsätts till dricksvattnet för att motverka karies är risken för att barn drabbas högre.

– Tillsatsen av fluorid i dricksvatten är omdebatterad eftersom det finns farhågor om hälsorisker. Våra resultat stödjer hypotesen att även relativt låga halter fluorid kan ha negativa effekter på barns tidiga utveckling, säger Maria Kippler, docent vid Institutet för miljömedicin, Karolinska Institutet, som lett studien.

Sämre kognitiva förmågor

I studien har forskarna undersökt sambandet mellan tidig exponering för fluorid och barns kognitiva förmågor. Försöksgruppen omfattar 500 mammor och barn på landsbygden i Bangladesh – ett av flera länder där fluorid tillsätts i dricksvattnet.

Utbildade psykologer utvärderade barnens kognitiva förmågor vid fem och tio års ålder.

Fluoridhalten uppmättes genom urinprover.

Studien visar att barn i tioårsåldern som hade mer än 0,72 mg/L fluorid i sin urin uppvisar sämre kognitiva förmågor jämfört med barn som hade lägre fluoridhalter. Forskarna fann dock ingen koppling mellan fluoridhalter i urinen hos femåringar och deras kognitiva förmågor.

– Det skulle kunna bero på den kortare exponeringen, men också att mätvärdena inte är lika tillförlitliga hos yngre barn på grund av större variationer i hur fluorid tas upp och ansamlas i kroppen, framför allt i skelettet, säger Maria Kippler som också betonar att mer forskning behövs för att dra några säkra slutsatser.

– Det är viktigt med fortsatt forskning som kan ligga till grund för bedömningen av lämpliga gränsvärden för fluorid. Även små förändringar i kognition på befolkningsnivå kan ha stora konsekvenser för folkhälsan.

Vidare betonar forskaren att tandkräm och andra tandvårdsprodukter som innehåller fluorid inte är några stora exponeringskällor eftersom de inte är avsedda att förtäras. 

– Fluor i tandkräm är viktigt för att förebygga karies, men det är viktigt att lära även små barn att spotta ut tandkrämen efter tandborstningen, förklarar Maria Kippler.

Inte tillåtet i Sverige

Fluorid i dricksvatten är inte tillåtet i Sverige, men höga fluoridhalter kan förekomma i bergborrade brunnar.

I flera andra länder, exempelvis USA, Kanada, Chile, Australien och Irland, tillsätts fluorid i dricksvatten. Vanligtvis förekommer 0,7 mg fluorid per liter vatten.

Foto: A. Sikdar

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump tvärvänder – om Orbán

2025 11 07

Donald Trump ger ett nytt besked om Viktor Orbán.

President Donald Trump träffar Ungerns premiärminister Viktor Orbán i Vita huset på fredagen.

I samband med mötet meddelar Trump att Ungern, som är hårt kritiserat för sin relation till Ryssland, kan undantas från sanktioner.

Öppnar för nytt besked

Donald Trump har flera gånger kritiserat länder som köper olja av Ryssland.

Trots det meddelar Trump nu att Viktor Orbáns Ungern kan undantas från amerikanska sanktioner mot länder som köper rysk olja.

– Visst, vi tittar på det, eftersom det är väldigt svårt för Ungern att få olja och gas från andra områden, säger Donald Trump i samband med mötet med Orbán i Vita huset, rapporterar Politico.

Trump menar att Ungern har det svårt på grund av landets geografiska läge.

– De har inte fördelen av att ha hav ... De har inte hamnarna. De har ett svårt problem, säger Donald Trump enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Nytt Tomahawk-besked - direkt från Zelenskyj

”Konsekvenser för det ungerska folket”

Viktor Orbán och Ungern har fått hård kritik för sina relationer till Ryssland, och inte minst för sina stora inköp av rysk olja och gas.

Orbán har i sin tur kritiserat amerikanska sanktioner mot Ryssland.

Ett av Orbáns mål med mötet i Vita huset är just att be Trump att skona Ungern från sanktioner.

– Det kommer att vara en av de frågor som diskuteras i dag, säger Ungerns premiärminister.

– Att tydligt förklara vad det kommer att få för konsekvenser för det ungerska folket och den ungerska ekonomin att inte få olja och gas från Ryssland, eftersom vi försörjs av rörledningar. Rörledningar är inte en ideologisk eller politisk fråga. Det är en fysisk verklighet ... Vi kommer att förhandla om den punkten. Det är livsviktigt, säger Viktor Orbán, enligt tidningen.

Erbjudanden till USA

Orbán har också kommit med erbjudanden till USA, till exempel om att köpa amerikanskt kärnbränsle och teknologi.

Enligt Orbán handlar mötet i Vita huset också om att tina upp relationerna mellan Ungern och USA. Den ungerske premiärministern har kritiserat Trumps sanktioner mot Ryssland, och har tidigare också riktat hård kritik mot Biden-administrationen.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot Orbán - "Specifikt stöd till Putin"

Text: Redaktionen


7 november 2025

JUST NU: Villaägare rasar – 86 procent säger nej

2025 11 07

En stor andel villaägare säger nej till ett förslag som har diskuterats.

En stor andel villaägare säger nej till att bygga flerbostadshus i villaområden.

Frågan har aktualiserats av en debatt om bostadspolitikens betydelse för integrationen – en debatt där Socialdemokraterna har anklagats för att vilja ”tvångsblanda” befolkningen.

86 procent säger nej

En stor andel villaägare säger nej till förtätning i villaområden, visar en ny enkät från Villaägarna.

86 procent av villaägare är ganska eller mycket negativa till att riva villor för att bygga flerbostadshus.

91 procent är negativa till att ta grönområden i anspråk, enligt enkäten som har besvarats av 12 000 småhusägare.

– Debatten har gått varm om att förändra villaområden genom att bygga flerbostadshus. Det har hävdats att villaägare är positiva till detta – men det stödet ser vi inte i vår undersökning, säger Jonathan Lindgren, expert på kommunala tjänster hos Villaägarna, i ett uttalande.

Socialdemokraterna har på sin partikongress beslutat att partiet vill bygga bort segregationen genom att få in hyresrätter vid villaområden och radhus bland lägenhetshus, har TV4 rapporterat.

Tidöpartier har anklagat S för att vilja ”tvångsblanda” befolkningen.

S förnekar ”tvångsblandning”

S har å sin sida kraftigt avvisat påståenden om att det handlar om ”tvångsblandning”. Partiet framhåller att man framför allt vill bygga fler boendeformer i utsatta områden.

– Det är därför som vi har förslag om att det ska byggas fler bostadsrätter, radhus och villor i utsatta områden. Så att fler människor som kommer i arbete och får högre inkomst också kan välja att bo kvar, har Magdalena Andersson (S) tidigare sagt till Aftonbladet.

Men förslag om förtätning i villaområden har också lyfts av bland annat Hyresgästföreningen, som dessutom menar att ”Sveriges mest eftertraktade villaområden” har störst förtätningspotential.

Småskalig förtätning kan accepteras

Men den nya enkäten från Villaägarna visar alltså att det finns ett stort motstånd mot detta i villaområden.

– Extremt tråkigt när områden som tidigare varit grönområden bebyggs. Närhet till natur är den största anledningen till att vi valde att köpa huset vi bor i, kommenterar en deltagare i enkäten.

Något fler är dock positiva till att stycka av villatomter för småskalig bebyggelse. 23 procent är ganska eller mycket positiva till det, och 22 procent neutrala.

– I de kvalitativa svaren ser vi en acceptans för småskalig förtätning som tar hänsyn till områdets karaktär och bevarar det som ett grönt villaområde, säger Jonathan Lindgren från Villaägarna.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen