Forskare: Halva världen kan drabbas av samma epidemi

2024 04 25

Över hälften av världens befolkning kan riskera att drabbas av samma sjukdom i framtiden.

Den varningen går experter och forskare från bland annat UK Health Security Agency (UKHSA), Storbritanniens motsvarighet till Folkhälsomyndigheten, nu ut med.

Man syftar på sjukdomar med epidemisk potential som överförs av myggor, exempelvis malaria och denguefeber, som kan komma att slå även mot norra Europa om klimatförändringarna inte bromsas in.

Det rapporterar Sky News.

– Vi måste förutse utbrott och ingripa tidigt för att förhindra att sjukdomar uppstår från första början, säger Rachel Lowe, professor vid den katalanska institutionen för forskning och avancerade studier i Spanien, till kanalen.

Från 500 000 till 5 miljoner

Forskarna pekar bland annat på siffror över importerade malariafall i Storbritannien från förra året. Då nåddes för första gången på över 20 år en notering på över 2 000 fall i landet.

Ökningen bedöms av UKHSA vara kopplad till en generell uppgång av malaria i flera länder i kombination med fler utlandsresor efter att pandemirestriktionerna försvunnit.

Samtidigt uppger Världshälsoorganisationen, WHO, att antalet denguefall som rapporterats in till organisationen har tiodubblats på två decennier från 500 000 till över fem miljoner år 2019.

FHM: I Sverige varje år

Enligt Folkhälsomyndigheten förekommer fall av denguefeber varje år i Sverige. De flesta smittas i Thailand och upplever enbart övergående feber.

– Ett fåtal drabbas dock av blödarfeber vilket är ett mycket allvarligare sjukdomstillstånd. Blödarfeber kännetecknas av blödningar i inre organ och kan leda till döden, skriver myndigheten på sin hemsida.

Sedan millennieskiftet har myggor som bär på denguevirus invaderat 13 europeiska länder, med förekomst av lokal spridning av sjukdomen i Frankrike, Italien och Spanien förra året.

– Global uppvärmning på grund av klimatförändringar innebär att de sjukdomsvektorer som bär och sprider malaria och dengue kan hitta hem i flera regioner, med utbrott som kan förekomma i områden där folkhälsosystemen är oförberedda, säger Rachel Lowe.

4,7 miljardermänniskor

Hon tillägger:

– Den skarpa verkligheten är att längre varma årstider kommer att utöka det säsongsbaserade fönstret för spridning av myggburna sjukdomar och gynna allt mer frekventa utbrott som blir allt mer komplicerade att hantera.

Om den globala uppvärmningen begränsas till en grad skulle 2,4 miljarder kunna smittas av malaria eller denguefeber år 2100.

Men om ingen förändring sker lär det snarare handla om 4,7 miljarder människor i slutet av århundradet, enligt forskarna.

Foto: National Institute of Allergy and Infectious Diseases

Text: Redaktionen


FÖRSLAG: Stor ändring inför deklarationen 2026

2025 11 20

Regeringen presenterar ett förslag som ska ge Skatteverket utökade möjligheter inför nästa års deklaration.

Förslaget, som föreslås träda i kraft den 1 april 2026, ska ge myndigheten större mandat att granska bokföring hos olika företag.

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag som gör det möjligt för Skatteverket att granska företags bokföring via internet, uppger regeringen.

– Förslaget syftar till att möjliggöra nya och effektivare arbetssätt och att underlätta samverkan med kontrollerade företag.

Bokför alltmer digitalt

I allt större utsträckning används idag digitala tjänster för bokföring, till skillnad mot förr då många företagare förde bok för hand.

Samtidigt är Skatteverket begränsade genom en lag som säger att myndigheten inte får koppla upp sig mot internet för att göra granskningar av bokföringen hos företag.

– Detta gör att Skatteverket inte kan komma åt informationen direkt, utan företaget som granskas kan behöva skapa en kopia av materialet som sedan skickas vidare till Skatteverket, uppger regeringen, i ett uttalande.

– Det innebär ökad administration för både företag och Skatteverket och det finns risk för överföringsfel när man skapar en kopia av materialet. Dessutom ökar risken för att oseriösa företag undanhåller information.

LÄS OCKSÅ: Länsförsäkringar bekräftar – nu blir det billigare för svenskarna

Vill ta bort förbudet

Regeringen vill nu att förbudet tas bort, så att Skatteverket kan koppla upp sig och komma åt räkenskapsmaterial och bokföring direkt.

– I lagrådsremissen föreslås att de förbud mot att verkställa granskning via telenät som finns i skatteförfarandelagen (2011:1244) och lagen (1998:506) om flyttning och kontroll av vissa punktskattepliktiga varor tas bort.

Det ger också myndigheten en större möjlighet att granska företag som misstänks fuska eller inte vill samarbeta vid granskningar.

– Skatteverket får dessutom lov att ta del av elektronisk information via internet även när ett företag inte samarbetar, framhåller regeringen.

LÄS OCKSÅ: Bransch skriker efter personal – här finns jobben

Foto: Kaboompics.com

Text: Redaktionen


Stort besked för bensin-och dieselbilar – EU-vändning på gång

2025 11 20

EU tycks vara på väg mot en ändring gällande det tilltänkta förbudet mot nya fossilbilar.

EU har sedan tidigare upprättat en plan om att fasa ut bensin-och dieselbilar till år 2035.

Då ska inga nya fossildrivna bilar komma ut på marknaden.

Men beslutet har fått motstånd från bilindustrin som bland annat hänvisar till krisen i Tyskland, och nu tycks en EU-vändning vara på gång.

Vändning på gång

Det var i början av 2023 som EU antog lagen om att stoppa bensin-och dieseldrivna personbilar från år 2035.

En djup industriell kris i Tyskland och en missnöjd bilindustri senare kan det vara på gång att ändras.

Det säger den moderata EU-parlamentarikern Tobias Tobé.

– Det pågår ett intensivt arbete och rätt snart kommer vi att presentera en ny lösning, förklarar han för SVT på torsdagen.

“Stark kritik”

Tobé lyfter fram den “starka kritik” som finns mot 2035-planen i exempelvis Tyskland.

Fordonsindustrin i landet har lamslagits och många har förlorat sina jobb.

Nu bekräftar han att man tittar på flera olika alternativ för någon slags kompromiss.

– Skulle man kunna hantera privatbilismen på ett sätt och företagens leasingbilar på ett annat? Det finns många diskussioner på väg framåt.

Läs mer: Bransch skriker efter personal – här finns jobben

Missnöje i Tyskland

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz understryker enligt Euronews att frågan alltjämt debatteras med hans koalitionspartners, men att:

– Jag vill inte att Tyskland ska vara ett av länderna som stöder detta felaktiga förbud.

Bilindustrin i Europas största ekonomi har slagits hårt av knivskarp konkurrens på marknaden från Kina, svag efterfrågan och en långsammare än väntad övergång till elfordon.

“Inga förbud”

Merz menar att dieselmotorer fortfarande behövs, i synnerhet för lastbilar.

– Vi borde inte förbjuda, vi borde möjliggöra teknologier, och det är mitt mål, säger han.

Läs mer: Länsförsäkringar bekräftar – nu blir det billigare för svenskarna

Foto: Circle K

Text: Redaktionen