FORSKARE: Gör inte detta när du går och lägger dig

2023 06 05

Mellan sju och nio timmar bör en vuxen person sova varje natt.

Det är rekommendationen från 1177, som dock betonar att det kan variera från person till person samt ålder.

Många sover dock alldeles för lite.

Nu kan en forskare ha slagit fast en stor anledning till varför, rapporterar The Huffington Post.

Undvik detta innan läggdags

Avgörande är vad du gör sista timmen innan du går och lägger dig.

Och det finns en sak som du absolut bör undvika, enligt William Meyerson, läkare och forskare kring mental hälsa vid Duke University.

Nämligen att inte lägga upp någonting på sociala medier.

– Inlägg strax före läggdags är förknippat med fortsatta inlägg efter läggdags. Det ger ytterligare bevis för att kvällsanvändning av sociala medier orsakar försenad sömn, framhålls i en ny studie i ämnet.

Enorm studie

Studien är omfattande.

Mer än 236 miljoner Reddit-inlägg över en period på 16 år ingår i underlaget.

Och en direkt slutsats är att onlinebaserat engagemang – särskilt precis innan man knyter sig – sannolikt kommer att göra att du förblir online längre.

"FOMO"

Det kallas ibland för FOMO – Fear of Missing Out (Rädsla att missa något).

– Frekventa inlägg med stora engagemang hade störst koppling till inlägg som postats efter läggdags, säger William Meyerson.

Med andra ord: studien påpekar att det är svårt att somna om man precis har lagt upp en riktigt träffsäker kommentar på Facebook eller en fantastisk bild på Instagram som man förväntar sig stor respons på.

Tidigare studier: undvik blått ljus

William Meyersons studie stärker bilden av att mobiltelefonen och andra skärmar i sängen leder till ökat stresspåslag och sömnproblem.

Även i Sverige har samma fenomen undersökts.

Det har dock ofta handlat om det blå ljuset från skärmarna mer än själva aktiviteten.

– När det blir mörkt och vi ska gå och lägga oss så ökar normalt sett nivåerna av sömnhormonet melatonin, har sömnforskaren Frida Rångtell vid Uppsala universitet förklarat för SVT.

– Men när vi utsätter oss för det blå ljuset från alla skärmar vi omger oss med så påverkar det just melatoninet och trycker ner det, vilket gör det svårare att somna.

Foto: A. Grey

Text: Redaktionen


Ryssland får Finland att dra sig ur – Sverige står kvar

2026 04 25

Finland gör ett starkt ställningstagande.

Finland har valt att inte längre arrangera internationella mästerskap.

Landets handling är en protest mot att ryska och belarusiska idrottare tillåts tävla fullt ut igen, rapporterar Reuters.

Tar tydlig ställning

– Aquatics Finland har beslutat att inte ansöka om att arrangera internationella simmästerskap så länge kriget pågår, säger finska simförbundets ordförande Ville Riekkinen.

Beslutet markerar en tydlig protestlinje inom Norden för vattensporter där Finland menar att det handlar om etik och solidaritet med Ukraina.

Idrottare från både Ryssland och Belarus har varit avstängda från internationella tävlingar inom World Aquatics, det internationella simförbundet, sedan Ryssland inledde sin invasion av Ukraina i februari 2022, men fick börja delta igen från den 14 april.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Sverige väntar

Till skillnad från Finland har Sverige ännu inte tagit ställning i frågan.

Reuters uppger att det svenska simförbundet respekterar Norges beslut, men att landet inte fattat någon egen ståndpunkt ännu.

Sverige beskriver även frågan som hypotetisk eftersom landet inte planerar några större internationella mästerskap inom den närmaste tiden.

Därmed väljer Sverige en mer avvaktande linje jämfört med flera grannländer.

Splittring i Norden

Samtidigt har Norge och Polen redan valt att inte arrangera tävlingar under nuvarande regler, vilket skapar en tydlig spricka i för de nordiska länderna, menar Reuters.

Flera länder uttrycker oro över beslutet från det internationella simförbundet World Aquatics.

De står dock fast vid sin linje och menar att idrotten ska fungera som en mötesplats även i en tid av konflikt.

– Vi är fortsatt fast beslutna att säkerställa att bassänger och öppna vatten förblir platser där idrottare från alla nationer kan mötas och tävla i fred, säger organisationen i ett uttalande.

LÄS MER: 12 ryska FSB-agenter döda

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


26 april

Varnar om vädret i veckan – ”mycket oroande”

2026 04 26

Våren och värmen sprider sig över Sverige.

Och även om de senaste dagarna har inneburit något kyligare temperaturer i stora delar av landet, är en vändning snart på ingång.

– Blickar vi framåt Valborg och 1 maj kan vi konstatera att den varmare luftmassan som redan idag befinner sig över brittiska öarna närmar sig Skandinavien lagom till siste april, säger Erik Höjgård-Olsen, meteorolog vid SMHI.

– Vid månadsskiftet kan temperaturen i söder stiga till omkring 20 grader och i norr omkring 15.

Varnar för solen

I takt med att solen och värmen återvänder söker sig allt fler utomhus.

Men det allt starkare solskenet kommer också med en risk och inför att vårvärmen nu är på ingång kommer en varning för en växande trend.

Allt fler följer UV-index för att lapa sol när solen skiner som starkast.

– Vi är mycket oroade över trenden där människor använder detta index för att maximera strålningens effekt, säger generalsekreteraren för Norska Cancersällskapet, Ingrid Stestadvold Ross, till Dagbladet.

LÄS MER: Sverige går miste om jätteaffär

”Svämmar över”

Nio av tio hudcancerfall orsakas av överdrivet solande, enligt det Norska Cancersällskapet.

Och även om den brända huden läker på ytan, så ackumuleras skadorna.

–  Huden glömmer inte. Den sparar på intensiva solanfall, säger Ingrid Stestadvold Ross, till tidningen.

– Till slut svämmar det över, och då blir det cancer.

Ökar i Sverige

I Sverige syns också den växande trenden att sola när UV-index ligger högt. En farlig utveckling, enligt Cancerfonden.

– Att medvetet söka stark sol för att bli brun snabbare ökar risken för hudcancer, och även om man inte får cancer så åldras huden snabbare om man är ute mycket i solen vilket många inte tänker på, säger Fanny Pontan på Cancerfonden.

Hudcancer tillhör de vanligaste och snabbast ökande cancerformerna i Sverige, med över 17 000 fall varje år.

– Sverige har bland de högsta incidenstalen för hudcancer i världen, säger Fanny Pontan.

– I dag råder en norm i Sverige där solbränna ofta förknippas med hälsa och ideal. Det är något vi behöver förändra på, svenskar behöver bli bättre på att njuta av solen och värmen samtidigt som de är i skuggan mer.

LÄS MER: Europas rikaste man varnar för ”världskatastrof” 

Foto: Herbert Goetsch

Text: Redaktionen