7 februari 2026

Forskare går ut med börs-varning – “Kan straffa sig”

2024 10 27

Allt fler unga beslutar sig för att investera på börsen.

Och det är någonting som de flesta experter förespråkar.

Att investera långsiktigt och klokt på börsen genom exempelvis indexfonder bedöms av ekonomiska experter vara en god strategi.

Men det finns även varningsflaggor som höjs när allt fler unga börjar investera på börsen.

Det rapporterar SVT.

“Kan straffa sig”

Forskaren Emma Samuelsson varnar för att den grundläggande ekonomiska förståelsen bland många som ger sig in är låg.

Speciellt gäller det unga vuxna som börjar investera på börsen.

– Det vi kallar finansiell förmåga är väldigt låg, oroväckande låg, säger hon till SVT.

– Om man har en låg ekonomisk kunskap så kanske man utsätter sig för ekonomiska risker och tar snabblån eller konsumtionslån som man inte kan betala av.

Det menar hon kan straffa sig vad gäller såväl ekonomin som det psykiska måendet.

Ny undersökning

En färsk undersökning från Kantar Sifo Prospera visar att unga mellan 18–33 år anser att fonder är den bästa sparformen på längre sikt. 

– De har ökat sitt fondsparande under de senaste åren och idag sparar 83 procent av dem i fonder, framhåller Fondbolagens förening.

– Jämfört med äldre sparare väljer yngre i högre grad själva ut sina fonder utan hjälp av rådgivare.

8 av 10

8 av 10 svenskar uppger att de har någon typ av fondsparande.

– Det är en stabil nivå jämfört med den senaste mätningen 2022, fortsätter föreningen.

– En skillnad jämfört med tidigare är dock att de unga (18–33 år) har ökat sitt fondsparande från 75 procent 2022 till 83 procent 2024.

Har gått bra

Under det senaste halvåret så har såväl svenska som amerikanska index gått mycket bra.

Amerikanska S&P 500 och svenska OMXS30 ligger nära rekordnivåer och många som indexsparar har fått en fin avkastning.

Värt att nämna är dock att en god ekonomisk förståelse minskar riskerna på börsen, och att ta del av lärorikt material och lyssna på experter kan bidra till att bygga en god ekonomisk grund att stå på.

Foto: J. Zerdzicki

Text: Redaktionen


Max-mat stoppas – ”Ät den inte”

2026 04 22

En Max-produkt återkallas nu då den kan innehålla plast.

Beskedet kommer från Lantmännen och skickas ut “som en försiktighetsåtgärd”.

Det är ett parti av produkten Crispy Green Nuggets (MAX/GoGreen) 360 g som stoppas från marknaden, då det finns risk att produkten innehåller bitar av plast.

Kunder som har köpt produkten uppmanas att inte äta – och istället kontakta Lantmännen för att reklamera.

Max-mat återkallas

Det är Crispy Green Nuggets från Max som nu återkallas.

Återkallelsen gäller endast förpackningar med bäst före-datum 31-07-2027 och försäljningen av det berörda partiet är enligt Lantmännen stoppad hos samtliga återförsäljare.

– Observera att inga andra bäst före-datum eller produkter inom MAX & GoGreen-sortimentet omfattas, framhåller Lantmännen i ett pressmeddelande.

– Återkallelsen gäller inte heller Crispy Green Nuggets som inhandlats på en MAX-restaurang, utan endast de som säljs i dagligvaruhandeln.

“Konsumera inte”

Konsumenter som har köpt den berörda produkten uppmanas att inte konsumera den, utan istället kontakta Lantmännen Cerealia för reklamation.

Följande information ges till de som har köpt produkten:

- Det aktuella bäst före-datumet (31-07-2027) återfinns på baksidan av förpackningen.

- Det går bra att reklamera köpet via formuläret på GoGreens webbplats: www.gogreen.se/kontakt.

- För att underlätta hanteringen är det viktigt att bifoga bilder på produkten där bäst före-datumet tydligt framgår. Produkten bör sparas till dess att reklamationen är godkänd.

Läs mer: Kraftig prisändring på preventivmedel

Har ett samarbete

Max och Lantmännen Cerealia har sedan 2023 ett samarbete med fokus på hållbarhet.

Lantmännen Cerealia levererar två ärtbaserade produkter till Max “satsning på ett ännu grönare sortiment”.

– De två produkterna, en burgare och en nuggets-produkt, är båda baserade på svenska ärtor, förklarar Lantmännen.

“Odlas i stor omfattning”

Så här sade Lantmännen Cerealias Kristin Marmsjö om samarbetet för ett par år sedan:

– Ärta finns och odlas redan i stor omfattning i det svenska jordbruket och därför är steget kort till att nu mer och mer använda detta som vegetabiliskt protein i tillverkningen av gröna livsmedel, sade hon då.

– Vi ser att intresset för vegetarisk, närproducerad mat ökar i hela Norden, och är glada över att kunna erbjuda sådana produkter till ännu fler genom Max gröna måltider.

Läs mer: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


Unik lax till Sverige – fyller hyllorna på Ica och Coop

2026 04 22

Den norska laxjätten Mowi är unik i sitt slag.

Företaget är världens största producent av atlantlax och har sin egen laxstam. Mowi bedriver laxodling från foder till färdig produkt.

Nu gör laxjätten en storskalig entré på den svenska marknaden.

Mowi genomför den största lanseringen inom premiumsegmentet för fisk och skaldjur i Sverige, utifrån antalet produkter som lanseras samtidigt.

Fjorton produkter lanseras på den svenska marknaden och kommer från en början att finnas tillgängliga i butikshyllorna hos Ica och Coop. Det handlar bland annat om kall- och varmrökt lax, marinerad lax och snabblagade portioner. 

Hävdar: ”Uppfyller alla förväntningar”

Jorgen Lind, Sales Manager Retail Mowi Sweden AB, tror att svenska folket kommer att uppskatta de nya produkterna.

– Svenskarna hör till de mest medvetna konsumenterna i Europa. De lägger särskild vikt vid produkternas kvalitet och deras smakegenskaper, säger han och tillägger:

– Även certifieringar som ASC, som garanterar att råvarorna kommer från hållbara källor, är mycket viktiga för dem. Samtidigt söker den svenska konsumenten mångsidiga produkter som passar vid olika tillfällen, samt format som gör det enklare att upprätthålla en hälsosam kost med betydande tidsbesparingar. Mowis produkter uppfyller alla dessa förväntningar.

LÄS MER: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen

Vill bredda sortimentet

Lanseringen har förberetts i flera år.

– Sverige är för oss en marknad med stor potential, men också en krävande marknad som ställer konkreta utmaningar inför oss. Därför har vi från början haft ett strategiskt förhållningssätt till denna fråga, och lanseringen på den svenska marknaden föregicks av nästan två års förberedelser, säger  

Mowis produkter finns i dag i 70 länder. Företagets ambition är att expandera ytterligare i Sverige och utöka sitt sortiment med nya produkter.

LÄS OCKSÅ: Ukraina vill byta namn – för att hedra Trump

Foto: Cattalin

Text: Redaktionen