17 nove 2025

Forskare går ut med börs-varning – “Kan straffa sig”

2024 10 27

Allt fler unga beslutar sig för att investera på börsen.

Och det är någonting som de flesta experter förespråkar.

Att investera långsiktigt och klokt på börsen genom exempelvis indexfonder bedöms av ekonomiska experter vara en god strategi.

Men det finns även varningsflaggor som höjs när allt fler unga börjar investera på börsen.

Det rapporterar SVT.

“Kan straffa sig”

Forskaren Emma Samuelsson varnar för att den grundläggande ekonomiska förståelsen bland många som ger sig in är låg.

Speciellt gäller det unga vuxna som börjar investera på börsen.

– Det vi kallar finansiell förmåga är väldigt låg, oroväckande låg, säger hon till SVT.

– Om man har en låg ekonomisk kunskap så kanske man utsätter sig för ekonomiska risker och tar snabblån eller konsumtionslån som man inte kan betala av.

Det menar hon kan straffa sig vad gäller såväl ekonomin som det psykiska måendet.

Ny undersökning

En färsk undersökning från Kantar Sifo Prospera visar att unga mellan 18–33 år anser att fonder är den bästa sparformen på längre sikt. 

– De har ökat sitt fondsparande under de senaste åren och idag sparar 83 procent av dem i fonder, framhåller Fondbolagens förening.

– Jämfört med äldre sparare väljer yngre i högre grad själva ut sina fonder utan hjälp av rådgivare.

8 av 10

8 av 10 svenskar uppger att de har någon typ av fondsparande.

– Det är en stabil nivå jämfört med den senaste mätningen 2022, fortsätter föreningen.

– En skillnad jämfört med tidigare är dock att de unga (18–33 år) har ökat sitt fondsparande från 75 procent 2022 till 83 procent 2024.

Har gått bra

Under det senaste halvåret så har såväl svenska som amerikanska index gått mycket bra.

Amerikanska S&P 500 och svenska OMXS30 ligger nära rekordnivåer och många som indexsparar har fått en fin avkastning.

Värt att nämna är dock att en god ekonomisk förståelse minskar riskerna på börsen, och att ta del av lärorikt material och lyssna på experter kan bidra till att bygga en god ekonomisk grund att stå på.

Foto: J. Zerdzicki

Text: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 16

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen