Forskare förbryllad över svenska folkets åldrande

2023 11 03

– 70 är det nya 50.

Det fastslår forskaren Ingmar Skog i sin nya bok som passande heter ”70 är det nya 50”.

Boken är en sammanställning av den världsberömda H70-studien som innehåller mängder av befolkningsstudier på 70-åringar.

Stora förändringar 

Ingmar Skogs slutsats är tydlig.

Dagens 70-åringar är piggare än någonsin.

De har en fysisk och intellektuell kapacitet som 50-åringar hade för några generationer sedan. 

Dessutom noterar forskaren stora förändringar i attityder och till och med personlighet, bland annat:

- Många av dagens 70-plussare vill ut och resa och hitta på roliga saker medan de ännu känner sig unga

- De har mer och bättre sex

- De har blivit smartare

- De hör bättre

- De lever längre och risken för att drabbas av demens har minskat

”Otroligt fascinerande”

–  I studien har olika årskullar av 70-åringar studerats och följts upp. Det här har gjort det möjligt för mig och min forskargrupp att jämföra hälsan hos 70-åringar som föddes i början av 1900-talet med 70-åringar som föddes fyra decennier senare.

– Det är otroligt fascinerande, säger Ingmar Skog i ett uttalande.

Förvånad

I en intervju med SvD medger forskaren att han är förvånad över utvecklingen.

Det som förbryllar honom mest är att det blivit så enorma skillnader och på bara ett halvt sekel.

– Vilken statistik vi än använder blir de äldre bara piggare. Och det håller på att ske i hela världen, säger Ingmar Skog till tidningen.

Fakta Ingmar Skog

Ingemar Skog är professor i psykiatri och föreståndare för AgeCap, Centrum för åldrande och hälsa, vid Göteborgs universitet. Det är Sveriges största forskningscentrum för åldrande och hälsa med drygt 170 forskare och forskningspersonal från 18 institutioner och sex fakulteter. Ingmar Skoog är också en flitigt anlitad föreläsare och förekommer ofta som expert i media, till exempel teveprogrammen Studio 65, som sänds både i vår och i höst i SVT, UR och P4, och Fyraåringarna på äldreboendet, 2020.

Ingmar Skoog sitter även med i regeringens äldreforskarråd och var med som expert för coronakommissionen och i arbetet för en ny äldreomsorgslag, samt var med i delegationen för senior arbetskraft.

Ingmar Skoog leder också den världsberömda H70-studien, en äldrestudie som har pågått i mer än ett halvt sekel.

Källa: Bokförlaget Polaris

Foto: Ravi Patel resp Mathias Konrath

Text: Redaktionen


10 jul 26

ICA ändrar – tar bort hel avdelning i butiker

2026 07 11

En förändring i flera ICA-butiker är på väg.

ICA gör om sitt sortiment till svenska kunder och tar bort sin satsning på husdjur som egen avdelning i butikerna.

Detta efter att satsningen inte nått målen.

Storsatsning läggs ner

För kunder som vant sig vid att kunna handla husdjursprodukter i en särskild satsning hos ICA väntar nu en förändring.

Gaston, som lanserades med ambitionen att bli ICAs egen kedja för husdjursprodukter, försvinner som butikskoncept.

De tre fysiska butikerna i Uppsala, Norrköping och Västerås säljs i stället till Arken Zoo.

Beslutet kommer efter en utvärdering av satsningen.

– Pilotprojektet gav oss värdefulla lärdomar och har stärkt vår förståelse för vad husdjurskunderna efterfrågar, säger Peter Muld, tillförordnad strategidirektör på ICA Gruppen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Butiksdelen försvinner

För kunderna innebär förändringen att den egna ICA-satsningen på husdjur försvinner, men ICA uppger att utbudet av djurprodukter fortfarande ska finnas kvar på andra sätt.

Husdjursfoder i vanliga ICA-butiker, djurförsäkringar via ICA Försäkring och produkter för djur genom Apotek Hjärtat är delar av det sortiment som blir kvar.

I stället för att driva egna djurbutiker väljer ICA nu att samarbeta med Arken Zoo.

Målet är att tillsammans utveckla erbjudandet och undersöka möjligheten att skapa fler lösningar nära ICA-butiker.

Arken Zoo tar över

Arken Zoo som tar över de tre fysiska Gaston-butikerna  ser affären som en möjlighet att växa ytterligare på den svenska marknaden.

– Tillsammans med ICA ser vi goda möjligheter att stärka erbjudandet och göra det ännu enklare för husdjursägare att hitta produkter och tjänster för sina djur. Vi ser fram emot att hitta ett lånsiktigt partnerskap med ICA så våra kunder kan få fler Arken Zoo-butiker nära sig i Sverige, säger Daniel Pettersson, Country Director på Arken Zoo.

För ICA-kunder innebär förändringen alltså att Gaston försvinner som egen del av handeln.

Den särskilda djursatsningen byter namn och ägare – medan ICA i stället satsar på samarbete framför att driva en egen husdjurskedja.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen


11 jul 2026

UPPGIFTER: Ryssland har grundlurat Europas invånare

2026 07 11

Europa uppges ha lurats.

Ryska hackare ska ha tagit kontroll över vanliga porttelefoner och hemövervakningskameror i Europa.

Detta för att spionera på vapenleveranser till Ukraina, rapporterar Kyiv Post.

Blivit ryska spionögon

Enligt nederländska underrättelsetjänster har ryskstatsanknutna hackare lyckats ta sig in i internetanslutna kameror och porttelefonsystem i Nato-länder och Ukraina.

Syftet ska ha varit att övervaka transporter av västerländskt militärt stöd till Ukraina.

Det innebär att vanliga säkerhetskameror vid bostäder, företag och andra platser längs viktiga transportvägar kan ha använts för att följa rörelser av militär utrustning.

I stället för att använda drönare eller satelliter ska rysk underrättelsetjänst ha utnyttjat system som många människor använder i sin vardag.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

En del av spionjakt

Operationen ska enligt uppgifterna ha riktats mot IP-kameror längs kända logistiska rutter där militär utrustning transporterats till Ukraina.

Målet var att samla information om vilka vapen som skickades och hur stora mängder som levererades av västliga länder.

De nederländska underrättelsetjänsterna varnade organisationer som hade kameror längs dessa vägar.

– Organisationer med IP-kameror längs dessa rutter har redan varnats så att de kan vidta åtgärder, uppger de nederländska myndigheterna.

Det som gör operationen anmärkningsvärd är att många av systemen tillhör vanliga civila användare.

Människor som trodde att deras kameror bara skyddade hem och företag kan i stället ha blivit en del av en större underrättelseoperation.

Utnyttjat svaga lösenord

Enligt underrättelsebedömningen kunde hackarna ta sig in genom säkerhetsbrister i många uppkopplade kameror.

Gamla lösenord, fabriksinställningar och föråldrad programvara ska ha gjort systemen sårbara.

– När en IP-kamera har identifierats kan en angripare försöka få tillgång till den via internet, konstaterade den nederländska underrättelserapporten.

– Detta är ofta relativt enkelt, eftersom många IP-kameror som är anslutna till internet är otillräckligt skyddade.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump redo att ge upp

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen