Forskare förbryllad över svenska folkets åldrande

2023 11 03

– 70 är det nya 50.

Det fastslår forskaren Ingmar Skog i sin nya bok som passande heter ”70 är det nya 50”.

Boken är en sammanställning av den världsberömda H70-studien som innehåller mängder av befolkningsstudier på 70-åringar.

Stora förändringar 

Ingmar Skogs slutsats är tydlig.

Dagens 70-åringar är piggare än någonsin.

De har en fysisk och intellektuell kapacitet som 50-åringar hade för några generationer sedan. 

Dessutom noterar forskaren stora förändringar i attityder och till och med personlighet, bland annat:

- Många av dagens 70-plussare vill ut och resa och hitta på roliga saker medan de ännu känner sig unga

- De har mer och bättre sex

- De har blivit smartare

- De hör bättre

- De lever längre och risken för att drabbas av demens har minskat

”Otroligt fascinerande”

–  I studien har olika årskullar av 70-åringar studerats och följts upp. Det här har gjort det möjligt för mig och min forskargrupp att jämföra hälsan hos 70-åringar som föddes i början av 1900-talet med 70-åringar som föddes fyra decennier senare.

– Det är otroligt fascinerande, säger Ingmar Skog i ett uttalande.

Förvånad

I en intervju med SvD medger forskaren att han är förvånad över utvecklingen.

Det som förbryllar honom mest är att det blivit så enorma skillnader och på bara ett halvt sekel.

– Vilken statistik vi än använder blir de äldre bara piggare. Och det håller på att ske i hela världen, säger Ingmar Skog till tidningen.

Fakta Ingmar Skog

Ingemar Skog är professor i psykiatri och föreståndare för AgeCap, Centrum för åldrande och hälsa, vid Göteborgs universitet. Det är Sveriges största forskningscentrum för åldrande och hälsa med drygt 170 forskare och forskningspersonal från 18 institutioner och sex fakulteter. Ingmar Skoog är också en flitigt anlitad föreläsare och förekommer ofta som expert i media, till exempel teveprogrammen Studio 65, som sänds både i vår och i höst i SVT, UR och P4, och Fyraåringarna på äldreboendet, 2020.

Ingmar Skoog sitter även med i regeringens äldreforskarråd och var med som expert för coronakommissionen och i arbetet för en ny äldreomsorgslag, samt var med i delegationen för senior arbetskraft.

Ingmar Skoog leder också den världsberömda H70-studien, en äldrestudie som har pågått i mer än ett halvt sekel.

Källa: Bokförlaget Polaris

Foto: Ravi Patel resp Mathias Konrath

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Nytt favoritland – 5 miljoner svenskar ska åka dit

2026 03 26

Länder som Spanien, Frankrike och Italien får erkänna sig besegrade.

Svenska folket tycks lockas av ett helt annat resmål än de klassiska turistmagneterna.

Nu är det istället Danmark som seglar upp som ny favorit.

Nästan varannan svensk, 47 procent, uppger att de kommer att besöka grannlandet någon gång inom de närmaste tre åren, enligt en marknadsundersökning av VisitDenmark.

– Att så många svenskar planerar att resa till Danmark visar tydligt att intresset för närresor växer, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, i en kommentar.

Färjerederiet har tydligt märkt av det ökade suget.

– För resenärer som värderar trygghet, flexibilitet och närhet erbjuder Danmark korta resor till både välbekanta och outforskade besöksmål – ett upplägg som passar för spontana weekendresor, långhelger eller vistelser under vår och sommar, säger Ulf Staaff.

Spontanresor

Det som gör Danmark särskilt attraktivt är det korta avståndet. Destinationen blir därför ett naturligt val för spontanresande, inte minst över helger.

Köpenhamn, Tivoli och Legoland hör till några av de mest populära resmålen. Men hela Danmark växer i svenskarnas ögon, och nu väntas alltså en svensk invasion där drygt fem miljoner kommer att besöka landet de kommande åren.

– Nära hälften av svenskarna överväger en resa till Danmark och detta visar att landet fortsatt är ett attraktivt resmål på den svenska marknaden. Samtidigt visar analysen att kännedomen ofta är koncentrerad till några få destinationer, vilket innebär en potential att inspirera fler att upptäcka fler delar av landet, säger Åsa Lindberg, Senior Market Manager på VisitDenmark, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Ökat tryck i påsk

Svenskarna har dock inte övergivit resor längre bort. Enligt resebyrån Ticket ökar påskresandet, framför allt inom Europa.

Jämfört med förra året är det 17 procent fler bokningar i år.

– Vi ser att många längtar efter ledighet och vill komma iväg under påsken, gärna till resmål som ger en tydlig kontrast till vardagen hemma, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Hos Ticket är London det mest bokade resmålet, följt av Malaga, Alicante, Paris och Rom.

LÄS MER: Cafékedja öppnar i Sverige – succé i över 40 länder

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen