FORSKARE: Då ska du träna på dygnet – minskar risken för cancer

2024 11 09

Forskare har lyckats visa att träning under vissa tidpunkter på dygnet minskar risken för cancer.

Att träning och motion är bra för hälsan vet nog de allra flesta. Den som är fysiskt aktiv löper generellt en lägre risk att drabbas av en lång rad sjukdomar.

Men vilka tider på dygnet man tränar kan också vara viktigt, åtminstone när det handlar om att förebygga cancer, rapporterar The Guardian.

Då är det bra att vara aktiv

Att vara fysiskt aktiv på morgonen och på kvällen kan reducera risken för tarmcancer med 11 procent, enligt en ny studien från universitetet i Regensburg i Tyskland.

Forskarna har till och med pekat ut två specifika tidpunkter då det är extra bra att träna.

I studien har man använt sig av data från UK Biobank för att studera 86 252 människor i åldrarna 42 till 79 år. Dessa människors fysiska aktivitet har registrerats genom att de har burit en mätare på handleden.

Över en uppföljningsperiod på över fem år inträffade 529 fall av tarmcancer i gruppen.

Samtidigt tittade forskarna närmare på fyra olika aktivitetsmönster: kontinuerlig aktivitet hela dagen, aktivitet sent på dagen, aktivitet på morgonen och kvällen och aktivitet mitt på dagen och på natten.

Och resultaten visade att fysisk aktivitet vid två specifika tidpunkter på dagen reducerade risken för tarmcancer.

Specifika tidpunkter

Fysisk aktivitet klockan 8 på morgonen och klockan 18 på kvällen kunde i studien associeras med reducerad risk för kolorektal cancer.

Personer som var aktiva både på morgonen och på kvällen löpte 11 procent mindre risk att drabbas. Bland personer som var aktiva hela dagen var siffran bara 6 procent, och i övriga grupper såg man ingen skillnad.

Resultatet gäller även när man tar hänsyn till andra faktorer som kan påverka cancerrisken, exempelvis rökning och skiftarbete, enligt studien.

– Vår studie visar att det inte bara är viktigt med fysisk aktivitet för att reducera risken för kolorektal cancer, utan tidpunkten för fysisk aktivitet under dagen kan också spela en avgörande roll, säger professor Michael Leitzmann, som ledde arbetet med studien, enligt tidningen.

– Genom att identifiera specifika tidpunkter – tidig morgon och sent på dagen – då fysisk aktivitet är som mest fördelaktigt, öppnar våra upptäckter nya vägen för riktade förebyggande strategier, tillägger han.

Foto: A Maragos

Text: Redaktionen


JD Vance gick till hårt angrepp – mot Trumps politik

2025 04 04

JD Vance har tidigare gått till hårt angrepp mot Trumps tullpolitik.

Vicepresident JD Vance är en av Trump-administrationen mest framstående företrädare, och väldigt populär inom den så kallade MAGA-rörelsen.

Vance har gång på gång visat att han är Trumps linje trogen, vilket har bekräftats även i samband med Trumps tullbesked.

Men vicepresidenten har tidigare gått hårt åt Trumps tullpolitik.

”Kommer inte tillbaka”

Innan han anslöt sig till Trump-teamen var JD Vance en hård kritiker av tullar och protektionism, rapporterar CNN.

Frågan har aktualiserats efter Trumps besked på onsdagen om tullar mot ett 60-tal länder.

Mellan 2016 och 2019, under delar av Trumps första presidentperiod, gick Vance gång på gång till angrepp mot ”protektionistisk” handelspolitik.

Vance, som blev känd för allmänheten 2016 med boken ”Hillbilly Elegy”, menade att många jobb inom amerikansk tillverkningsindustri hade försvunnit för gott och att man inte kunde få tillbaka dem med hjälp av höga tullar.

– Så många av dessa jobb som har försvunnit från dessa områden kommer helt enkelt inte tillbaka. De har inte försvunnit så mycket på grund av globaliseringen eller för att de flyttas utomlands, sade Vance i en intervju 2017, enligt kanalen.

– De har till stor del försvunnit på grund av automatisering och på grund av ny teknisk förändring, menade han.

”Kan inte repeteras nog”

I vissa fall riktade Vance sin kritik direkt mot Donald Trump, enligt kanalen.

– Det kan inte repeteras nog: Om du är orolig för USA:s ekonomiska intressen, fokusera mer på automatisering/utbildning än handelsprotektionism, skrev Vance i en kommentar riktad mot Trumps politik 2017.

JD Vances syn på globaliseringen, och på Trump, började sedan förändras gradvis, men han höll länge fast vid att man bör omskola arbetare istället för att försöka rädda jobb som redan försvunnit.

Efter 2019 började Vances synsätt förändras, inte bara när det gäller handel.

Vance, som tidigare hade beskrivit sig som en ”never Trump guy”, blev allt mer positivt inställd till Trump. Han har i efterhand sagt att resultaten av Trumps första mandatperiod så småningom har fått honom att ändra synsätt, enligt kanalen.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: ESA vill skicka dansk till månen

2025 04 04

ESA hoppas på att få skicka en europé till månen, och en dansk uppges ligga bra till.

ESA står för European Space Agency, och en europeisk rymdmyndighet som samarbetar med amerikanska Nasa.

I Tyskland har ESA skapat ett konstgjort månlandskap där utvalda astronauter tränar inför ett eventuellt besök på månen, rapporterar DR.

Inför Nasas framtida månuppdrag hoppas man på att europeiska astronauter ska få följa med, och en dansk uppges ha goda chanser.

”Finns en liten chans”

Astronauterna tränas på LUNA Analog Facility i Köln, och dansken Andreas Morgensen är en av sju ESA-astronauter som tränas för att eventuellt kunna vistas på månen, enligt radiokanalen.

Det handlar om de så kallade Artemis-uppdragen, där Europa har ett avtal med Nasa och hoppas att europeiska astronauter ska få medverka, vilket de alltså tränar inför.

– Vi har ett fullt månlandskap, där man verkligen får känslan av att stå på Månens yta. Även dammet är så tätt som riktigt måndamm kan vara, säger Andreas Mogensen till radiokanalen.

Han berättar själv att det finns en chans att han får följa med.

– Jag är astronaut på ESA. Så det finns en liten chans att jag kan åka. Men det är många som är intresserade av det. Så nu får vi se. Det är också en fråga om det faktiskt finns platser för europeiska astronauter, säger han.

”Har erfarenheten”

Enligt projektledaren för LUNA, Jürgen Schlutz, är Morgensen en bra kandidat för att få följa med på ett månuppdrag.

– Han är den astronaut i gruppen som varit längst i rymden. Så han är definitivt i gruppen som kommer att passa för ett månuppdrag. Han har erfarenheten, säger Jürgen Schlutz.

– Så det finns absolut en chans, men mer kan vi inte säga i nuläget, tillägger han.

Inom ramen för Artemisuppdraget ska människor först kretsa runt månen en gång.

Men sedan ska astronauter även landa och gå på månen, enligt planerna. Nasa planerar även att ha en rymdstation som ska kretsa kring månen samt att bygga baser på månens yta, uppger radiokanalen.

Foto: NASA

Text: Redaktionen