Forskare chockade – efter upptäckt i människans hjärna

2024 08 30

Forskare har gjort en oroväckande upptäckt när de har studerat människors hjärnor.

Forskarna bakom studien från det amerikanska forskningsinstitutet NIH är chockade över sin upptäckt.

I studien undersöks förekomsten av mikroplaster i kroppar som har obducerats, rapporterar SVT.

Resultaten visar att just hjärnan innehåller förvånansvärt stora mängder mikroplaster, vilket forskarna beskriver som alarmerande.

”Mer än jag föreställt mig”

I studien undersöktes både levern, njuren och hjärnan på obducerade kroppar, men hjärnan innehöll 10 till 20 gånger mer mikroplaster än de andra organen, rapporterar kanalen.

– Det finns mycket mer plast i våra hjärnor än jag någonsin skulle ha föreställt mig, säger Matthew Campen, professor i farmaceutisk toxikologi, till tidningen The Guardian.

Människor kan få i sig mikroplaster på olika sätt, bland annat genom mat och dryck.

Och hjärnan lagrar alltså dessa i väldigt hög utsträckning.

Forskare oroar sig över att detta skadar vår hälsa.

Det är än så länge osäkert, men det finns tecken på en ökad risk för exempelvis hjärt- och kärlsjukdom samt cellförändringar.

– Det finns tydliga tecken på hur hälsan påverkas av de här partiklarna som vi hittar så många olika organ i kroppen, säger Bethanie Carney Almroth, professor i ekotoxikologi vid Göteborgs universitet.

”Det är läskigt”

Forskare är väldigt oroliga över hur mikroplaster ackumuleras i mänskliga organ, enligt The Guardian.

– Det är läskigt, skulle jag säga, säger Bethanie Carney Almroth.

I studien tittar man också extra på 12 hjärnprover från personer som har haft demens och Alzheimers, och dessa innehöll tio gånger mer mikroplaster än hjärnor som varit friska, rapporterar tidningen.

Många forskare kräver nu mer akuta åtgärder för att minska ned på plastföroreningar i världen.

– Jag vet inte hur mycket mer plast vår hjärna kan stoppa in utan att det orsakar vissa problem, säger Matthew Campen.

Foto: M. Fakurian

Text: Redaktionen


14 september 2026

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 09 14

Polisen sätter in extra kontroller under hela veckan.

Med start idag den 14 september kommer extra hastighetskontroller genomföras längs de svenska vägarna i hela landet. Satsningen gäller veckan ut.

– En vanlig missuppfattning är att polisens roll i trafiken är att bötfälla så många som möjligt, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

– Det stämmer inte – vi är där för att förebygga olyckor och rädda liv. Det är också anledningen till att vi berättar i förväg om hastighetskontrollerna

Här ligger fokus

Under årets inledande sex månader omkom 76 personer i vägtrafikolyckor i Sverige, enligt statistik från Transportstyrelsen. Vägar med högre hastigheter är överrepresenterade i den statistiken.

Därför kommer polisen särskilt fokusera på vägar med hastighetsbegränsningar från 70 kilometer i timmen och uppåt under veckans utökade kontroller. Målet är att svenska bilister ska sänka hastigheten och hålla sig inom lagens ramar.

– Dock är det fortfarande många som underskattar vad några fåtal kilometer i timmen kan få för konsekvenser vid en olycka. I en frontalkollision är risken stor att dödas om man kör fortare än 80 kilometer i timmen, säger Ursula Edström.

Läs också: Stor bank höjer räntan

Räddar 20 liv varje år

Hastigheten har en avgörande faktor för utgången av en eventuell kollision, menar Trafikverket. Det är en av anledningarna till den stora satsningen på fartkameror längs svenska vägar.

– Trafiksäkerhetskamerorna som finns utplacerade längs de statliga vägarna räddar cirka 20 liv årligen. Dessutom räddas fler än 70 personer från att bli allvarligt skadade, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

– Kamerorna är placerade där de gör mest nytta för att sänka hastigheten på de vägar där vi har höga hastigheter och risken för olyckor är stor

Nationella trafikveckan

Polisen genomför flera trafiksäkerhetsveckor varje år.

Förutom hastighetskontroller kan fokus för kontrollerna vara exempelvis nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

Kontrollerna är också en del av en större satsning på kontroller inom hela EU.

Läs mer: Ryssland går om USA

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


14 sep 2026

Ryska styrkor omringade – stort nederlag för Putin

2026 09 14

Ryska styrkor tvingas retirera i den krigshärjade regionen Donetsk.

Vladimir Putins trupper har behövt överge över 200 kvadratkilometer territorium längs frontlinjen i Donetsk och därmed förlorat ett viktigt fotfäste i närheten av nyckelorten Liman, rapporterar oberoende The Moscow Times med hänvisning till OSINT-analytikern Clement Molin samt amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War.

Från Liman hade de ryska styrkorna planerat att attackera flera städer i Donbas norrifrån.

– Vi kan bekräfta den ryska arméns reträtt, säger militärexperten Valery Shiryaev enligt den ryska exiltidningen.

Ryska vinster utplånade

Bakslaget innebär Putins första stora nederlag kring Donbas på länge. Ukraina har i fyra månader gått på motoffensiv och efter flera anfallsförsök har fyra städer kunnat befrias.

– Den ukrainska operationen har resulterat i att Rysslands territoriella vinster sedan början av mars helt har utplånats, uppger ISW.

En nyckel i operationen har varit att Ukraina lyckats bryta igenom “en mycket gammal försvarslinje” och “effektivt omringat” ryska trupper i Liman, menar Shiryaev.

– Detta är till stor del en operativ omringning, men en tät sådan. Ryska stridande styrkor är fortfarande stationerade i många bosättningar i Shandrigolovo-området, och deras förnödenheter är endast tillgängliga via flyg. 

Läs mer: Nu bekräftar Storbritannien: Så många ryssar har dött

Proryska kanaler: "Rapporterar lönger"

Flera ryska Kremlvänliga kanaler erkänner en “försämrad taktisk situation” i närheten av Liman, enligt The Moscow Times. Telegramkanalen Rybar hävdar att det beror på “systematiska lögner i rapporter till högre chefer” och därmed “en felaktig bedömning av situationen”.

Baserat på erfarenheterna från Kupyansksektorn, där liknande problem löstes genom oförberedda anfall, kommer detta att leda till ytterligare förluster. Tillbakadragandet av reserver från andra områden inom Zapadgruppens ansvarsområde för att täcka luckorna nära Liman kommer att skapa luckor i försvaret som fienden oundvikligen kommer att utnyttja, framhäver kanalen.

Läs mer: Ni hamnar i skottlinjen” – Kreml pekar ut Natoland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen