Forskare: Asteroid kan träffa jorden på högtidsdag

2023 03 10

Rymdexperter på bland annat Nasa har identifierat en stor asteroid som löper en liten risk att kollidera med jorden.

Om forskarna har rätt skulle asteroiden i fråga kunna slå ned precis i rätt tid för att förstöra Alla hjärtans dag den 14 februari – men inte förrän år 2046, rapporterar The Guardian.

Så ser oddsen ut

Asteroiden har fått namnet 2023 DW och  är hela 50 meter bred – samma längd som en olympisk simbassäng. Det finns dock viss osäkerhet i hur stor den egentligen är.

Upptäckten gjordes först av den europeiska rymdorganisationen European Space Agency i februari i år.

Men enligt forskarna är också risken för en kollision ganska liten – men också väldigt exakt.

– Det är en chans på 607 att den påverkar jorden, framhåller den brittiska tidningen.

Placeras högst på risklista

Trots de relativt goda oddsen har forskarna ändå valt att addera 2023 DW till en specifik “risklista” – en lista över olika objekt som flyger runt i rymden och som potentiellt skulle kunna påverka vår egen planet.

På listan finns sedan tidigare 1 448 asteroider. Samtliga är rankade som en nolla på den så kallade Torinoskalan, en skala som går upp till tio och som mäter ett rymdobjekts risk att kollidera med jorden.

2023 DW utmärker sig nu genom att vara den enda asteroiden som tilldelats en etta på samma skala, som utvecklades 1999.

– Risken för kollision är extremt osannolik, är dock Nasas lugnande besked.

Kan träffa USA och Sydostasien

Andra forskare har emellertid argumenterat för att risken är större än vad den europeiska rymdbyrån gav sken av.

En av dem är den italienska astronomen Pero Sicoli, som upptäckt 43 asteroider i sin karriär. Han menar att risken snarare än en på 400.

Astronomen har till och med skapat en karta som förutspår var asteroiden skulle kunna träffa, som bland annat pekar ut södra USA, flera länder i Sydostasien och ett område i Stilla havet däremellan.

– Säkerligen kommer den här möjligheten snart att uteslutas, uttrycker han dock på Twitter.

Bevakar noggrant

Nasa kommer framöver att hålla asteroiden under uppsikt, även om jorden har oddsen på sin sida.

– Analytiker kommer fortsätta övervaka asteroiden 2023 DW och uppdatera med prognoser när mer data kommer in, framhåller Nasa på Twitter.

Rymdorganisationen skriver också det ofta tar flera veckor att analysera nya objekt och dess omloppsbana innan man kan sia om dess konkreta framtid.

Foto: A. Owen

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen