29dec25

Försäkringsbolag går ut med meddelande till alla med solceller

2024 02 19

Många med solceller gör samma misstag under vintern.

Det blir allt vanligare att privatpersoner låter installera solcellsanläggningar för egen produktion av el.

Samtidigt finns det vissa misstag som många gör som kan skada investeringen.

Ett sådant misstag som är förhållandevis vanligt nu under vintern är att folk skottar sönder solpanelerna.

Det varnar nu försäkringsbolag för, rapporterar Sveriges Radio.

Tänk på detta

Försäkringsbolagen har noterat en ökning vad gäller skadorna då många vill skotta av panelerna.

Därmed går man ut med flera uppmaningar för att undvika detta.

– Montera panelerna så att snön kan glida av

– Snöröj endast om det verkligen är nödvändigt

– Använd verktyg som inte har några vassa kanter

– Se till att lämna åtminstone en decimeter snö på tak och paneler

Allt mer populärt

Det har blivit allt mer populärt för privatpersoner att installera solceller för att producera egen el.

Inte minst efter elkrisen förra året har många börjat tänka på hur försörjningen går till.

Därför vill många investera i solceller, som även kan höja värdet på huset.

Kräver visst arbete

För den som har solceller krävs ett visst arbete, bland annat genom att se till att man inte skadar solcellerna när man skottar.

Det finns även flera andra saker att tänka på för att se till att man inte riskerar att orsaka skador på eller förstöra solcellerna.

– Kontrollera att kablar inte ligger mot vassa kanter, framförallt inte i kabelböjar. Är alla synliga kablar hela? Var uppmärksam på skav, sprickor eller skador efter gnagare, framhåller Energimyndigheten.

Är känsliga

Myndigheten förklarar vidare att solcellerna är mycket känsliga och att man bör behandla dem med varsamhet.

– Kom ihåg att solceller är känsliga. Även om solcellerna ligger bakom glaset kan det bli mikrosprickor i dem vid hög belastning. Gå aldrig på en modul.

– För en djupare kontroll av din anläggning kan du anlita ett elinstallationsföretag eller en solcellsleverantör som erbjuder servicebesiktning.

Foto: M. Wilson

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


13 augusti 2026

Skatt för bilister höjs igen på måndag – detta gäller

2026 08 14

På måndag höjs trängselskatten igen.

Skatten berör som bekant fordon som kör in och ut ur Stockholms innerstad samt på Essingeleden.

Den så kallade lågsäsongen är nu över, och högsäsongen är igång.

Det innebär att trängselskatten nu höjs.

Skatt höjs igen

Under lågsäsongen har trängselskatten legat på max 105 kronor om dagen.

Men från och med måndag så höjs den till max 135 kronor – alltså en 29-procentig ökning.

– Den 19 juni började trängselskattens lågsäsong. Högsäsongen börjar igen den 15 augusti, meddelar Transportstyrelsen.

Fram till november

Trängselskatten används för att minska trängseln och förbättra framkomligheten i trafiken. 

Eftersom att skatt inte tas ut på helgdagar så kommer den nya nivån att börja gälla på måndag.

– Högsäsong är perioden 1 mars–dagen före midsommarafton och 15 augusti–30 november. Lågsäsong är övrig tid, förklarar myndigheten.

Läs mer: Arbetslösheten minskar

Detta gäller

Här är tiderna och beloppet som tas ut för trängselskatt i innerstaden:

Tid

Högsäsong

Lågsäsong

06:00–06:29

15 kr

15 kr

06:30–06:59

30 kr

25 kr

07:00–08:29

45 kr

35 kr

08:30–08:59

30 kr

25 kr

09:00–09:29

20 kr

15 kr

09:30–14:59

11 kr

11 kr

15:00–15:29

20 kr

15 kr

15:30–15:59

30 kr

25 kr

16:00–17:29

45 kr

35 kr

17:30–17:59

30 kr

25 kr

18:00–18:29

20 kr

15 kr

 

För Essingeleden

Och detta gäller på Essingeleden:

Tid

Högsäsong

Lågsäsong

06:00–06:29

15 kr

15 kr

06:30–06:59

27 kr

22 kr

07:00–08:29

40 kr

30 kr

08:30–08:59

27 kr

22 kr

09:00–09:29

20 kr

15 kr

09:30–14:59

11 kr

11 kr

15:00–15:29

20 kr

15 kr

15:30–15:59

27 kr

22 kr

16:00–17:29

40 kr

30 kr

17:30–17:59

27 kr

22 kr

18:00–18:29

20 kr

15 kr

Skatt tas enligt Transportstyrelsen inte ut helgdag, vissa dagar före helgdag eller under juli månad, förutom de första fem vardagarna. 

Läs mer: Så mycket kostar det att äga en stuga – varje år

Foto: A. Hunko

Text: Redaktionen