Föremål kvarglömt i kvinna – “Kände ett tryck”

2024 03 31

Ett ovanligt misstag i vården anmäls nu enligt lex Maria.

Det är i Skåne som en kvinna har fött barn.

Närmare bestämt var det på universitetssjukhuset i Malmö som födseln skedde.

Processen gick förhållandevis bra, förutom att kvinnan drabbades av en lättare bristning i underlivet.

Det rapporterar Sydsvenskan.

Glömde föremål

På grund av bristningen behövde kvinnan sys.

Därefter skickades hon hem, men återvände till vården efter två månader då hon kände av besvär.

Initialt menade läkarna att det är normalt att det är normalt med visst obehag efter förlossning.

Efter att ha blivit runtslussad mellan olika instanser utan att få hjälp genomförs till slut en gynekologisk undersökning, där läkaren upptäckte en “främmande torkduk” i kvinnans underliv.

“Kände ett tryck”

Kvinnan uppgav vid besöken att hon “kände ett tryck mot de nedre regionerna”, någonting som avfärdas av vården och beskrevs som normalt.

Hon har förklarat att läkaren satt och pratade om segling med hennes sambo då hon syddes ihop, någonting som kan ha inneburit distraktion.

Händelsen anmäls nu enligt lex Maria.

Det har funnits en betydande risk för allvarlig infektion, och kvinnan har blivit påverkad psykologisk och upplever nu bristande tillit till vården.

Föds färre barn

Befolkningsökningen i Skåne är just nu den lägsta på över 20 år.

– Skånes befolkning fortsätter att växa, men i en långsammare takt, framhåller Region Skåne.

– Under 2023 ökade befolkning med 7 457 personer till den totala folkmängden 1 421 781 invånare. Det motsvarar en ökning på en halv procent, den lägsta ökningstakten på över 20 år.

Utvandringen betydande

Samtidigt utvandrar Skånes invånare i allt högre grad.

– Den största anledningen till Skånes låga befolkningsökning är en väsentlig ökning av utvandringen, förklarar regionen.

– En viktig förklaring är att Skatteverket under 2023 påbörjade ett omfattande arbete med att avregistrera personer som inte längre uppehåller sig i Sverige. 

– Skatteverkets kontroller är baserade på information från Migrationsverket inom ramen för ett regeringsuppdrag och kontrollerna kommer att fortsätta under 2024. Under 2023 avregistrerades 1 900 personer som haft Skåne som hemort.  

Foto: E. Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 22

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen