02 juni 2026

“Förbluffande” förändring nära – kan börja gälla på många arbetsplatser

2024 03 23

Väldigt få människor kan helt och hållet undvika konflikter på jobbet.

Odiskade koppar i personalköket, en kollega som inte håller deadline eller två olika åsikter om hur ett ärende ska hanteras.

Fallgroparna för att hamna i bråk på sin arbetsplats är många – och i värsta fall kan de leda till en ohållbar situation om man inte kommer fram till en lösning.

Den risken kan dock nu komma att minimeras så långt det är möjligt med en mycket innovativ och futuristisk metod.

Forskaren: kan hjälpa många människor

Det menar Thomas Jordan som forskat i konfliktlösning vid Göteborgs universitet.

Han har skapat ett nytt verktyg som kan komma att revolutionera konflikthantering på jobbet – och undvika infekterade bråk som aldrig tycks ha någon ände.

Det handlar om en AI-kontrollerad chatbot som ska både hjälpa och effektivisera hanteringen av medarbetare som hamnat i luven på varandra.

– Ett sådant här system kan hjälpa människor som inte skulle boka tid hos en psykolog eller en konsult för att prata om en verklig situation där trösklarna är väldigt låga, säger Thomas Jordan till Sveriges Radio.

I princip redo: "Är förbluffande"

Redskapet är skapat med hjälp av verktyget Chat GPT:s betalversion.

Han har gett chatbotten instruktioner om hur verktyget ska ge råd och och ställa frågor till den som behöver hjälp med att reda ut motsättningar mellan kollegor.

Och nu är produkten mer eller mindre redo att rulla ut på arbetsplatser i Sverige för den som vill ha den.

Enligt Thomas Jordan är det “förbluffande” hur väl metoden redan fungerar, även om man också måste använda sitt eget omdöme och inte blint lita på AI-råden.

– De råden blir många gånger inte sådär  jätteanpassade till den specifika situationen, men det jag har sett när man provar den så är det ändå vettiga saker som den säger. 

Etableras mer och mer

Efter att AI stått för något av ett genombrott de senaste åren har olika varianter av tekniken redan etablerats på svenska arbetsplatser – och mer lär det bli.

Enligt en undersökning från institutet Medius används redan AI av var femte svensk på jobbet.

Samtidigt oroas många av att artificiell intelligens får för stor roll i den dagliga verksamheten.

En betydande del, 56 procent, av de tillfrågade upplever dock en brist på mänsklig närvaro som en negativ aspekt av AI på arbetsplatsen, uppger Dagens Teknik med hänvisning till den aktuella undersökningen.

Foto: Magnet Me

Text: Redaktionen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen