Folkkära TV-profilen utsatt för flera hot

2024 07 07

Medieprofilen och överstelöjtnanten Joakim Paasikivi har utsatts för flera hot.

Joakim Paasikivi har blivit ett välkänt ansikte i svensk media sedan kriget i Ukraina bröt ut.

Svenska folket har lärt känna överstelöjtnanten genom hans kunniga och pedagogiska förklaringar gällande utvecklingen i Ukraina.

Paasikivi har medverkat i alltifrån TV4 till Aftonbladet, och har även sommarpratat i SR.

Men kändisskapet har också medfört allvarliga hot, rapporterar TV4.

Explicita dödshot

Kanalen intervjuar Paasikivi med anledning av att han nu går i pension från jobbet på Försvarshögskolan.

I intervjun berättar han om de många hot han har fått motta.

Ibland har det handlat om vaga hot i sociala medier, men vissa av hoten har varit extra allvarliga.

– Sedan har jag också fått explicita dödshot, inte många men några stycken och även från uppenbart psykiskt sjuka. Det finns ingen tröst i det eftersom psykiskt sjuka inte har samma spärrar som andra från att genomföra hoten, säger Joakim Paasikivi till kanalen.

”Står inte så nära kanten”

Han berättar även att hoten har fått honom att se sig omkring och undvika vissa situationer, eller människor som ”tittar snett”.

– Då står jag inte så nära kanten på tunnelbanan, men det går inte bygga livet på att vara rädd heller, säger han.

Värnplikt i Finland

Joakim Paasikivi, som nu alltså går i pension, har varit lärare i militär strategi på Försvarshögskolan i Stockholm, samt överstelöjtnant i den svenska armén.

Han gjorde dock värnplikten i Finland, uppger SVT. Han märkte då att det fanns en skillnad mellan Sverige och Finland i inställningen till försvaret:

Finland har upplevt krig under 1900-talet, vilket också drabbade Paasikivis egen familj.

– Min farfar dog vid fronten 1942. Det fanns en omedelbarhet till verkligheten där, har Paasikivi berättat för kanalen.

Paasikivi ansökte sedermera om svenskt (dubbelt) medborgarskap.

Joakim Paasikivi har också arbetat inom den Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten, Must, i tolv år.

Foto: Anders G Warne

Text: Redaktionen


2 maj 2026

Du kan förlora körkortet – om du köper det här

2026 05 02

Ett allvarligt misstag kan leda till att du förlorar körkortet.

Att bli av med körkortet är en ren mardröm för många som är beroende av bilen.

Trots det begår många ett misstag som kan leda till att körkortet ryker.

”Kan få indraget körkort”

Om du vill behålla ditt körkort så gäller det att du inte bara tar ansvar för dig själv i trafiken, utan också för dina barn.

Om du köper en för snabb elsparkcykel till ditt barn riskerar du nämligen att förlora körkortet, rapporterar SR.

– Ha koll på era barns och barnbarns elsparkcyklar, de ska vara inom rätt lagar och regler. Annars kan det bli böter, eller så kan det också påverka ens körkort, som förälder, så man kan få indraget körkort som förälder om man bidrar till olovlig körning, säger polisen Tobias Winblad till radiokanalen.

Trots den stora risken för föräldrarna kan polisen konstatera att många barn har tillgång till elsparkcyklar som bryter mot reglerna.

Som förälder gäller det alltså att ha koll på vad som krävs för att en elsparkcykel ska klassas som en cykel.

– Då får en elsparkcykel gå i 20 kilometer i timmen, och sen så har det lite med batteriet att göra, det får inte ha en effekt över 250 watt. Är det över det så klassas det som moped, och då behöver man ha körkort eller förarbevis, säger Tobias Winblad till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: Ange inte din adress - många får samma sms just nu

”Många föräldrar är ovetande”

Olagliga elsparkcyklar är ett växande problem, rapporterade Jönköpings-Posten nyligen.

Olycksrisken är hög eftersom elsparkcyklarna ofta susar fram relativt ljudlöst och kan vara svåra för andra trafikanter att upptäcka i tid.

Och många ignorerar reglerna.

I exempelvis Jönköping händer det varje vecka att polisen beslagtar olagliga elsparkcyklar som går i 50-60 km/h, enligt Jönköpingspolisen.

– Det är ett växande problem, säger trafikpolisen Marcus Karlsson till tidningen.

Många elsparkcyklar kör i hög hastighet, och ibland handlar det om vanliga, lagliga elsparkcyklar som har manipulerats, medan de i andra fall är mer kraftfulla.

– Jag tror att många föräldrar är ovetande om vad de har köpt, säger Marcus Karlsson till tidningen.

Förutom att elsparkcykeln i sig måste vara laglig, bör man också komma ihåg att personer under 15 år måste använda hjälm, enligt polisen.

LÄS OCKSÅ: Rödgröna ångrar sig - "blev inte så bra"

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


2 maj 2026

Trump kan stoppas

2026 05 03

Trump kan hindras från att förverkliga ett tungt hot.

President Donald Trump har meddelat att 5 000 amerikanska soldater som är stationerade i Tyskland ska dras tillbaka.

Samtidigt säger han att det bara är början och att många fler soldater kan dras tillbaka från Tyskland.

Han hotar också med att dra tillbaka soldater från Italien och Spanien.

Men Trumps hot om minskad truppnärvaro i Europa kan stöta på rejäla hinder.

Begränsningar för Trump

Planerna kan möta stora hinder i kongressen, rapporterar Fox News.

En av de senaste försvarslagarna som har antagits gör gällande att truppnärvaron inte får dras ned till under 76 000, såvida inte administrationen lämnar in en detaljerad riskbedömning. Vita huset måste visa för kongressen att åtgärden inte skadar USA:s och Natos intressen.

Och även om så sker kan ytterligare hinder uppstå.

– Bestämmelsen förbjuder inte administrationen att gå under 76 000, men den etablerar hinder som den måste övervinna, säger Jeff Rathke, ordförande för American-German Institute vid Johns Hopkins University och tidigare tjänsteman vid utrikesdepartementet, till kanalen.

Kongressen har alltså inget direkt veto, men kan ställa villkor som lamslår processen. De kan bland annat begränsa finansieringen. Oavsett om soldater dras tillbaka eller omplaceras så kostar det pengar.

En rad republikaner har också ifrågasatt Trumps vilja att dra tillbaka trupper, vilket gör det svårare för Vita huset.

LÄS OCKSÅ: Värsta läget på 17 år - mardröm för Putin

Har mött hinder tidigare

Trump kan undvika kongressens regler genom att omplacera soldaterna istället för att dra tillbaka dem, men större omplaceringar skulle ändå kräva finansiering, vilket gör det svårt att runda kongressen.

Kongressen har tidigare satt käppar i hjulen för Trump. Under sin förra mandatperiod ville presidenten dra tillbaka runt 12 000 amerikanska soldater från Tyskland.

Detta fick kongressen att införa den nya försvarslagen och kräva garantier för att USA:s och Natos intressen inte hotas.

Förändringen genomfördes därför aldrig fullt ut, enligt kanalen.

Att dra sig tillbaka från länder som Tyskland, Italien och Spanien är också komplicerat av strategiska skäl, eftersom det finns baser där som är viktiga för amerikanska insatser i Europa, Mellanöstern och Afrika, och som inte kan ersättas på kort sikt.

LÄS OCKSÅ: Rödgröna ångrar sig - "blev inte så bra"

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen