FN varnar för massutbrott av dödlig bakterie

2023 11 22

Det råder för närvarande ett allvarligt hot om att en svår sjukdom riskerar att få stor spridning.

Varningen kommuniceras av James Elder, talesperson för FN:s barnorganisation Unicef.

– Det är en perfekt storm för tragedi, säger han på en pressträff enligt AFP och refererar till spridningsrisken för sjukdomar.

Akuta kräkningar och diarré

Den svåra situationen beror på den extrema hygienbristen som för närvarande råder på Gazaremsan sedan kriget mellan Hamas och Israel fullständigt eskalerat de senaste veckorna.

Utan bränsle och sanitet är risken överhängande för att kolera kan spridas i kolossala proportioner – en sjukdom som orsakas av en bakterie och framkallar akuta kräkningar och diarré. 

För en del, i synnerhet små barn, är den ofta livshotande.

– Utan tillräckligt med bränsle kommer vi att se en kollaps av sanitetstjänsterna, säger James Elder.

Flyter fram avföring

Situationen för närvarande är katastrofal, framhåller FN.

Avföring flyter fram mitt bland människor. 

– Vi har en desperat brist på vatten, fekalier strödda över tätbefolkade bosättningar, en oacceptabel brist på latriner och allvarliga, svåra begränsningar av handtvätt, personlig hygien och städning, säger James Elder.

"Allvarligt hot om massutbrott"

Omkring 800 000 barn i Gaza är på flykt i sina hem.

Det ökar risken för dödsfall, förklarar James Elder.

– Om barns tillgång till vatten och sanitet i Gaza fortsätter att vara begränsad och otillräcklig kommer vi att se en tragisk, men ändå helt undvikbar ökning av antalet barn som dör.

– Det är också viktigt att notera att det börjar regna i Gaza. Nu tillsammans står barn inför ett allvarligt hot om massutbrott av sjukdomar. Detta skulle naturligtvis vara dödligt.

Undantagstillstånd i afrikansk stad

Kolera överförs vanligtvis via förorenad mat eller vatten.

Hittills har sjukdomen inte upptäckts i Gaza.

Förra veckan förklarades det dock undantagstillstånd i en annan del av världen på grund av just kolera – i Zimbabwes huvudstad Harare.

Minst 50 personer har förlorat livet i sjukdomen och över 7 000 beräknas ha smittats.

Folkhälsomyndighetens besked

Kolera förekommer framför allt i Afrika, Asien och Nord- och Sydamerika.

Sjukdomen finns inte i Sverige, men enligt Folkhälsomyndigheten kan bakterien isoleras från utlandsresenärer som smittas vid vistelse där kolera finns.

– Bakterierna kan överleva länge i kalla, rena vatten men tillväxer dåligt i flertalet livsmedel. Nuförtiden finns knappast förutsättningar för någon smittspridning i Sverige, informerar myndigheten på sin hemsida.

Foto: A. Sidkar

Text: Redaktionen


06 maj 26

6,5 miljoner svenskar får pengar på kontot – nu på fredag

2026 05 07

Miljontals svenskar får i veckan dela på 8,2 miljarder kronor.

På fredagar kommer pengarna.

Då sätter nämligen Pensionsmyndigheten in 8,2 miljarder kronor till pensionssparares och pensionärers premiepensionskonton.

För de som är nära pensionen blir pengarna tillgängliga inom kort. Redan tre år före riktåldern går det att ta ut premiepension.

Fondrabatter och arvsvinster  

Insättningen omfattas av fondrabatter och arvsvinster. Avdrag har gjorts för premiepensionsavgifter.

– Den som tjänar in allmän pension tjänar också in en del till premiepensionen vars fonder har en rabatterad avgift för att få vara med på fondtorget. Rabatten fördelas nu tillsammans med arvsvinster som betalas ut månadsvis, säger Agneta Claesson, pensionsspecialist på Pensionsmyndigheten.

Över sex miljoner svenskar

Enligt Pensionsmyndigheten finns det omkring 6,5 miljoner premiepensionssparare i Sverige.

Premiepensionen är en del av den allmänna pensionen. Varje år avsätts 2,5 procent av din lön till pensionsformen. De intjänade pengarna placeras i fonder.

– Om du vill kan du göra ett eget val i premiepensionen. Valet innebär att du väljer i vilka fonder dina premiepensionspengar ska placeras. Om du inte gör ett val placeras din premiepension i det statliga förvalsalternativet AP7 Såfa, framhåller Pensionsmyndigheten.  

LÄS MER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

FAKTA: Premiepension när du går i pension

- Du kan tidigast ta ut din premiepension tre år före din riktålder och då som ett månadsbelopp. 

- När du går i pension kan du välja att ha kvar dina premiepensionspengar i fondförsäkring eller byta till traditionell försäkring.

- Du kan välja att bara ta ut premiepensionsbeloppet eller bara inkomstpensionen.

- Storleken på månadsbeloppet kan inte höjas, men du kan ändra din uttagsandel så ofta du vill. Du kan välja mellan att ta ut 100 procent, 75, 50 eller 25 procent av ditt månadsbelopp.

- Premiepensionen får man livet ut, precis som inkomstpensionen.

- I vissa fall kan du lägga till ett efterlevandeskydd. Då betalas din premiepension ut till din make/maka/registrerade partner/sambo om du avlider.

Källa: Pensionsmyndigheten

LÄS OCKSÅ: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under den byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen