FN I KVÄLL: Världen är bara ett snedsteg från kärnvapenkrig

2022 08 01

– Vi har haft extrem tur så här långt.

Det säger nu FN:s generalsekreterare Antonio Guterres om det väldigt allvarliga läget som världen just nu befinner sig i på grund av Ryssland diktator.

En felberäkning från kärnvapenkrig

Läget har förvärrats mycket kraftigt sedan februari 2022 och är betydlig värre nu än det varit på 30-40 år.

– Mänskligheten är bara ett missförstånd ifrån, ett snedsteg ifrån kärnvapenutrotning, säger FN-chefen enligt BBC News.

Antonio Guterres talade vid öppnandet av Nedrustningsfördragets konferens.

Fördraget är en överenskommelse från 1968 efter Kubakrisen som bedöms vara det närmaste världen varit ett kärnvapenkrig.

Fyra länder vägrar

Överenskommelsens mål är att stoppa spridningen av kärnvapen och att förmå de nuvarande kärnvapenländerna att göra sig av med alla vapen. Nästan alla jordens länder har undertecknat avtalet inklusive de fem största kärnvapenländerna.

– Men bland de länder som misstänks ha kommit över kärnvapen finns det fyra stycken som har vägrat att underteckna avtalet, rapporterar TV-kanalen.

Här är länderna

Det är följande länder:

- Nordkorea

- Pakistan

- Indien

- Israel

FN-chefen underströk att världen haft tur så här långt men att det absolut inte räcker.

– Tur är ingen strategi. Det är inte heller ett skydd från geopolitiska friktioner som kan koka över i en kärnvapenkonflikt.

Vladimir Putins hot

Rysslands diktator Vladimir Putin har i hetsiga ordalag hotat med kärnvapen kopplat till landet anfallskrig mot Ukraina.

Vid inledningen av kriget hotade Putin med konsekvenser.

– Konsekvenser man aldrig tidigare sett i historien, sa Putin då.

Men vid Nedrustningskonferensen var tonen annorlunda från Putin som samtidigt är ökänd för att ljuga.

– Det finns inga vinnare på ett kärnvapenkrig och det ska aldrig utlösas, framhöll den ryska diktatorn.

Foto: United Nations

Text: Redaktionen


15 maj 26

Ring direkt – polismeddelande till svenska folket

2026 05 15

Alla svenskar uppmanas att vara extra vaksamma.

Detta med anledning av en pågående stöldvåg.

På kort tid har tre husbilar stulits i Linköping, Bankeryd och Ulricehamn.

– Två av husbilarna stod på uppställningsplatser, medan husbilen i Ulricehamn stals från ett företag, uppger polisen.

Nu varnas alla med husbil.

– Från polisens sida vill vi varna husbilsägare för att nya stölder kan komma att ske, det gäller även andra märken och modeller, skriver polisen.

Uppmanar alla: Ring direkt

Polisen vädjar även om hjälp från allmänheten.

Myndigheten betonar att man efterlyser vittnen till stölderna och välkomnar tips som kan underlätta utredningarna och förhindra nya stölder.  

– Om du har sett något som avviker vid uppställningsplatser, exempelvis obehöriga som åker runt och rekognoserar för framtida stölder, hör av dig till polisen på telefonnummer 114 14! skriver polisen.

Kan ha lämnat landet

Det finns en betydande risk att de stulna husbilarna redan har lämnat Sverige.

– Historiskt har stulna husbilar förts ut ur landet med manipulerade chassinummer och falska registreringsskyltar, uppger polisen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

”Går i vågor”

Under 2025 efterlystes 32 husbilar i Sverige jämfört med 72 året tidigare.

Flera av ägarna får aldrig tillbaka sina fordon. Återfinnandegraden ligger på 41 procent, rapporterar Husbil.se.

– Det går lite i vågor gällande stölder av husbilar i Sverige. När kriminella ligor ligger bakom husbilsstölden är det ofta svårt att hitta husbilarna igen men man ska aldrig ge upp och tänka att den husbilen ser jag inte igen, säger Mats Carlsson, utredare på Larmtjänst, till sajten.

I Sverige finns det omkring 120 000 registrerade husbilar, enligt Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund (HRF),

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: . Leupe resp Koyos

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen