Flygbolag ska väga passagerare – innan man går på planet

2023 06 02

Hur mycket flygpassagerarna väger är av största vikt för säkerhet och planering av flygresor.

Det framhåller det statliga flygbolaget Air New Zealand som nu blir ett av de första bolagen som ska väga sina passagerare innan de stiger på flygplanen.

Vid utrikesresor

– Vi väger allt som ska på flygplanet.

– Allt från flygplansmaten till resväskorna.

Det säger lastningskontrollanten Alastair James vid Air New Zealand till AP.

Flygbolaget har redan tidigare vägt passagerare vid inrikesresor men nu ska man ta steget och även väga in resenärerna vid utrikesresor.

Innan ombordstigning

Tanken är att passagerarna ska stiga upp på vågen innan de går ombord på flygplanet.

Redan i dag behöver flygbolagen göra uppskattning över hur mycket passagerarna väger men det finns oro för att medelvikten har ökat.

– I nuläget bedömer myndigheterna att personer över 13 år väger 86 kilo inklusive deras resväska, rapporterar AP.

– 2004 höjde myndigheterna beräkningen av medelvikten från 77 kilo till 86.

Men för att få en tydligare bild vill man nu ta till den drastiska metoden att väga resenärerna live innan de går på planet.

Skapar oro bland resenärer

Tanken är att man inledningsvis ska väga 10 000 passagerare för att få fram bättre statistik.

Uppgifterna skapar oro bland resenärer kring att deras vikt ska framgå av stora siffror som alla kan se när de stiger upp på vågen.

Men Air New Zealand lovar att så inte kommer att bli fallet.

– Det kommer inte att finnas några synliga sifferdisplayer någonstans, lovar flygbolaget.

Kan avböja

Vikten kommer till och med att hållas anonym för personalen vid säkerhetskontrollen och även för Air News Zealands personal.

Och om någon tycker att det är obehagligt så finns det möjlighet att avböja. Men man hoppas att de flesta ska säga ja till vägningen.

– Det är enkelt, det är frivilligt och man hjälper oss att flyga säkrare, säger Alastair James.

Väger allt mer

Nya Zealands hälsostatistik indikerar att en vuxen invånare har ökat från faktor 31 till faktor 34 för det senast uppmätta året.

Foto: I. Yunmai

Text: Redaktionen


21 september 2026

Börja bunkra – hela Sverige uppmanas

2026 09 21

Idag, måndag, inleds den nationella beredskapsveckan i Sverige.

Veckan fungerar som en påminnelse till hela befolkningen om att börja bunkra nödvändigheter vid händelse av kris.

Det gäller kanske specifikt vatten. Svenska hushåll bör spara minst 25 liter krisvatten per person, lyder rådet från Myndigheten för civilt försvar, MCF. Idag är det enbart 7 procent av svenskarna som gör det, enligt en undersökning från Svenskt Vatten.

– Det har i flera år talats om beredskap och motståndskraft, men den här undersökningen visar att det ännu inte fått fullt genomslag i människors vardag. Dricksvatten är vårt viktigaste livsmedel och fler behöver fundera över hur de klarar sig om vattnet i kranen inte går att använda under några dagar, säger Pär Dalhielm, vd Svenskt Vatten.  

"Inte förberett sig alls"

I samband med beredskapsveckan har bland annat Göteborgs stad gått ut och uppmanat sina invånare att ha vatten redo hemma.

– Vi möter göteborgare som inte har förberett sig alls, de som säger att de har tomma dunkar hemma och de som räknar med att kunna köpa vatten i mataffären vid en kris, men vi kan räkna med att vattnet kommer att ta slut väldigt snabbt på butikshyllorna, säger Josefin Lundberg Abrahamsson, chef över Göteborgs dricksvattenproduktion inom Kretslopp och vatten, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Stopp för förnybar el

Läckor varje dag

Mer eller mindre varje dag sker det vattenläckor på olika håll i Sverige. Det kan gå illa. Om det inte kommer något vatten i kranen, eller om det inte går att dricka, behöver invånare vara redo.

Enligt Svenskt vattens undersökning har sex av tio, 62 procent, inget dricksvatten sparat överhuvudtaget.

– Många förväntar sig att kommunen snabbt ska ordna så att det går att få tillgång till dricksvatten på något annat sätt, men då ska man veta att ju fler göteborgare som drabbas av en vattenläcka desto längre tid kommer det att ta innan alla har fått tillgång till dricksvatten från nödvattentanksstationer eller vattenposter, säger Josefin Lundberg Abrahamsson. 

Omkring var tredje svensk, 34 procent, har i någon mån sparat dricksvatten hemma, enligt Svenskt Vatten.

LÄS MER: ”Katastrof” – besked från danska utrikesministern

Foto: R. Iwata

Text: Redaktionen


22 sep 2026

ÄNDRAR SNART: Folk väntas tappa hakan vid pump

2026 09 22

Var beredd på att priset vid pump kan börja chockhöjas med start redan nästa vecka.

Redan nästa torsdag, den 1 oktober, försvinner den första skattesänkningen. Då kommer priset vid pump öka med cirka en krona litern för bensin och 40 öre litern för diesel.

Men det är bara början.

Två månader senare höjs priset igen med ytterligare tre kronor litern när den tillfälliga skattesänkningen löper ut. Även om politikerna vill förlänga den är det tveksamt om tiden räcker, rapporterar TV4. Klockan tickar snabbt, konstaterar Viktor Gunnarsson, ansvarig för konkurrensfrågor på Drivmedel Sverige.

– Det är väldigt lite som tyder på att de hinner göra något innan första oktober. Och vill riksdagen göra något åt skattehöjningen i december, så ska en ansökan om ett förlängt undantag från EU-reglerna skickas in och sedan behandlas av EU-kommissionen, säger han till tv-kanalen.

Fyra kronor oavsett regering

Totalt blir drivmedlet alltså fyra kronor dyrare per liter inom kort. Det spelar då ingen roll att Socialdemokraterna inte vill höja skatten, eller om inte heller Tidöpartierna skulle vilja göra det, eftersom Sverige tillfälligt styrs av en övergångsregering som inte tar den typen av beslut.

Lägg därtill ett stökigt världsmarknadspris på olja.

– Sedan har världspolitiska situationer svängt snabbt förr. Men som konsument ska man nog ställa sig in på höjda priser, säger Viktor Gunnarsson.

Läs mer: 1 500 kronor i böter – många bilister gör felet

Experten: 28 kronor litern

Så sent som förra veckan förutspådde råvaruanalytikern Christian Kopfer från Arctic Securities ett dieselpris på omkring 28 kronor per liter. 

– Vi har skattesituationen, men sen har den svenska kronan också blivit rätt svag i den här miljön. Ovanpå det har du den underliggande bristen på olja, vi konsumerar i dag tre till fyra fat mer än vad som produceras, vilket såklart är ohållbart, säger han till Di.

Kopfer pekar även på att Kinas ökade oljeimport ökar konkurrensen på marknaden och att ukrainska attacker mot ryska raffinaderier begränsar utbudet av diesel. 

– Så det är en mängd faktorer som samverkar och ingenting tyder på att det kommer bli bättre. Att vi behöver ta av våra oljelager kommer innebära att priserna fortsätter upp.

Läs mer: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön

Foto: Circle K

Text: Redaktionen