Flera politiker riktar samma uppmaning – till alla som tittar på Eurovision

2024 05 11

Politiker går ut med uppmaningar om röstandet i Eurovision-finalen.

Årets uppmärksammade Eurovision-final äger som bekant rum i Malmö.

Stora resurser har skickats till staden för att säkerställa att allting går säkert till och såväl svenska som nordiska och israeliska resurser finns på plats.

Detta mot bakgrund av protester och oroligheter som kan uppstå på grund av oenigheter som kopplas till det rådande kriget i Gaza.

Riktar uppmaning

Nu går flera politiker från bland annat Kristdemokraterna ut med en uppmaning i samband med att finalen äger rum.

Uppmaningen gör gällande att rösta på Israel för att visa stöd.

KD-toppen Alice Teodorescu Måwe har exempelvis delat ett inlägg på X där rubriken lyder “Så här röstar du på Israel”.

Det rapporterar TV4.

“Nu finns möjligheten”

En annan som uttrycker sig tydligt är Moderaternas Lars Beckman.

– Nu har den tysta anständiga majoriteten möjlighet att rösta fram Israel till en hög placering imorgon för att visa den skräniga skrikande vänstern var vi står i Israel frågan. Israel får gärna komma tvåa efter Sverige, menar Beckman.

Även finländska och belgiska politiker har gått ut med liknande uttalanden.

Nederländerna stoppas

Samtidigt har ett land som skulle delta i genrepet nu stoppats från det.

Det rör sig om Nederländernas representant, Joost Klein.

– Medan utredningen fortsätter har EBU beslutat att Joost Klein inte kommer att uppträda under det andra genrepet, förklarar EBU enligt SVT.

Malmöpolisen bekräftar

Utan att berätta för mycket om situationen har Malmöpolisen kunnat bekräfta att man arbetar med situationen.

– Det finns ingen upprättad anmälan i nuläget. Men vi är på plats och utför utredningsåtgärder för att se vad som har hänt, polisens presstalesperson säger Rickard Lundqvist.

Under årets upplaga av Eurovision har stor uppmärksamhet riktats mot Israels deltagande och många har varit på plats i Malmö för att demonstrera och motdemonstrera.

Tidigare har det varnats för eventuella oroligheter i samband med tävlingen, bland annat från politiskt håll.

Finalen går av stapeln på lördagskvällen.

Foto: C. Cumming EBU

Text: Redaktionen


JUST NU: Fruktar kris i stor del av Sverige

2025 10 03

Beredskapen höjs i en stor del av Sverige.

Beredskapen höjs i delar av Sverige på fredagen och inför helgen.

Detta med anledning av att stormen Amy drar in över Skagerrak och västkusten under fredagskvällen, för att under lördagen successivt dra fram över Mellansverige.

Höjer beredskapen

Elbolaget Ellevio meddelar att man höjer beredskapen med fördubblad bemanning i fält och i driftcentral.

SMHI har utfärdat orangea och gula varningar för oväder i form av hårda vindar och regnoväder.

Detta medför bland annat risk för störningar i elförsörjningen.

Ovädret väntas dra fram över Mellansverige med vindbyar på mellan 19-24 m/sek i Västra Götaland, Värmland och Bergslagen. Stockholmsområdet och delar av Östkusten kommer också att drabbas.

– Med anledning av riskerna för strömavbrott eller fel som följd av ovädret förstärker Ellevio sin beredskap med fördubblad bemanning i driftcentral och montörer i berörda områden för att kunna agera så snabbt som möjligt i händelse av störning, meddelar Ellevio i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Kalldusch för Citygross - "Tråkigt besked"

Vidtar säkerhetsåtgärder

Ovädret riskerar alltså att ställa till med stora problem, och Ellevio kommer även att ta hänsyn till säkerhetsläget.

– Av säkerhetsskäl skickas inte montörer ut under hårt väder. Om det uppstår störningar under dagen, kvällen eller natten, arbetar driftledare med omkopplingar och fjärrstyrd felavhjälpning där det är möjligt. Eventuella nedblåsta träd och andra hinder avhjälps när väderförhållandena tillåter, uppger Ellevio.

Elbolaget uppmanar också människor att förbereda sig för att ovädret kan leda till driftstörningar.

Man bör ladda mobiltelefoner och powerbanks i god tid.

Det är också bra att ha stearinljus, ficklampa, batterier och en batteridriven radio till hands. Dessutom är det viktigt att hålla sig informerad, till exempel via avbrottskartan.

Orangea och gula varningar

Ellevio kommer att ha höjd beredskap från fredag till söndag kväll.

SMHI har utfärdat orange varning i Skagerrak och gul varning bland annat i Kattegatt och i Jämtlandsfjällen på fredagen.

På lördagen har man även utfärdat orangea varningar för Västkusten och Skånes sydkust, samt gula varningar för västra Götaland, sydvästra Svealand, sydöstra Svealand, Götalands ostkust, stora delar av Gotland, Öland och södra Blekinge. Varningarna avser vind. Mer detaljerad information finns på SMHI:s hemsida.

LÄS OCKSÅ: 21 döda i St. Petersburg - "Värsta på flera år"

Text: Redaktionen


JUST NU: USA har utfört dödlig attack

2025 10 03

USA har utfört en attack där flera personer har dött.

USA har utfört en attack på fredagsmorgonen, lokal tid.

Det meddelar USA:s försvarsminister Pete Hegseth.

Fyra människor har dött i attacken, som beordrades av president Trump.

Fyra döda

Försvarsminister Pete Hegseth meddelar i ett inlägg på X att USA har attackerat vad man påstår är ett fartyg som används i narkotikahandel.

– Tidigare i morse, på president Trumps order, ledde jag en dödlig, kinetisk attack mot ett narkotikahandelsfartyg, uppger Hegseth i inlägget.

Enligt försvarsministern var attacken dödlig.

– Fyra manliga narkotikaterrorister ombord på fartyget dödades i attacken, och inga amerikanska styrkor skadades i operationen, enligt Pete Hegseth.

Attacken ska ha ägt rum i internationellt vatten.

– Attacken genomfördes i internationellt vatten strax utanför Venezuelas kust medan fartyget transporterade betydande mängder narkotika – på väg till Amerika för att förgifta vårt folk, uppger den amerikanska försvarsministern.

LÄS OCKSÅ: 41 döda i St. Petersburg – ”Värsta på flera år”

Kommer fortsätta attackera

Enligt Pete Hegseth har man fått bekräftat att fartyget är inblandat i narkotikahandel.

– Vår underrättelsetjänst bekräftar utan tvekan att detta fartyg handlade med narkotika, att personerna ombord var narkotikaterrorister och att de opererade på en känd transitrutt för narkotikahandel, skriver han.

Samtidigt hotar Hegseth med att attackerna kommer att fortsätta.

– Dessa attacker kommer att fortsätta tills attackerna mot det amerikanska folket är över, skriver USA:s försvarsminister på X.

Trump: ”Väpnad konflikt”

Det är den fjärde attacken som USA har utfört den senaste tiden, mot fartyg som man hävdar är inblandade i narkotikahandel, rapporterar Reuters.

USA:s president Donald Trump har sagt att USA bedriver en ”icke-internationell väpnad konflikt” med drogkarteller.

Trump har också hävdat att drogkartellerna är terroristorganisationer.

Juridiska experter har dock ifrågasatt huruvida USA har rätt att attackera fartygen.

LÄS OCKSÅ: Stödet växer – EU närmar sig helt unik åtgärd mot Ryssland

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen