Flera politiker riktar samma uppmaning – till alla som tittar på Eurovision

2024 05 11

Politiker går ut med uppmaningar om röstandet i Eurovision-finalen.

Årets uppmärksammade Eurovision-final äger som bekant rum i Malmö.

Stora resurser har skickats till staden för att säkerställa att allting går säkert till och såväl svenska som nordiska och israeliska resurser finns på plats.

Detta mot bakgrund av protester och oroligheter som kan uppstå på grund av oenigheter som kopplas till det rådande kriget i Gaza.

Riktar uppmaning

Nu går flera politiker från bland annat Kristdemokraterna ut med en uppmaning i samband med att finalen äger rum.

Uppmaningen gör gällande att rösta på Israel för att visa stöd.

KD-toppen Alice Teodorescu Måwe har exempelvis delat ett inlägg på X där rubriken lyder “Så här röstar du på Israel”.

Det rapporterar TV4.

“Nu finns möjligheten”

En annan som uttrycker sig tydligt är Moderaternas Lars Beckman.

– Nu har den tysta anständiga majoriteten möjlighet att rösta fram Israel till en hög placering imorgon för att visa den skräniga skrikande vänstern var vi står i Israel frågan. Israel får gärna komma tvåa efter Sverige, menar Beckman.

Även finländska och belgiska politiker har gått ut med liknande uttalanden.

Nederländerna stoppas

Samtidigt har ett land som skulle delta i genrepet nu stoppats från det.

Det rör sig om Nederländernas representant, Joost Klein.

– Medan utredningen fortsätter har EBU beslutat att Joost Klein inte kommer att uppträda under det andra genrepet, förklarar EBU enligt SVT.

Malmöpolisen bekräftar

Utan att berätta för mycket om situationen har Malmöpolisen kunnat bekräfta att man arbetar med situationen.

– Det finns ingen upprättad anmälan i nuläget. Men vi är på plats och utför utredningsåtgärder för att se vad som har hänt, polisens presstalesperson säger Rickard Lundqvist.

Under årets upplaga av Eurovision har stor uppmärksamhet riktats mot Israels deltagande och många har varit på plats i Malmö för att demonstrera och motdemonstrera.

Tidigare har det varnats för eventuella oroligheter i samband med tävlingen, bland annat från politiskt håll.

Finalen går av stapeln på lördagskvällen.

Foto: C. Cumming EBU

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 15

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen