Flera partier i storbråk om inbjudan till Alexander Bard

2023 01 25

Moderaterna, Socialdemokraterna och Vänstern har råkat i luven på varandra om mediaprofilen Alexander Bard.

Bakgrunden är att Bard har bjudits in till Uddevalla kommuns Visionsdagar i februari.

Konspiration och rasism

– Jag tycker att det är uppseendeväckande att man bjuder in den typen av människor, säger Socialdemokraternas Ingemar Samuelsson till SR.

– Ska man ha inspiration då bjuder man inte in en konspirationsteoretiker som står för rasistiska, sexistiska uttalanden, säger han.

Tanken är att Alexander Bard ska föreläsa för Uddevallas toppolitiker på konferensanläggningen Bohusgården.

Bard bäst i Sverige

SD:s Martin Pettersson (SD) är kortfattad när Bohuslänningen frågar om Alexander Bard.

– Min kunskap om Alexander Bard är begränsad till att han var med i Army of Lovers, säger Martin Pettersson och hänvisar till Moderaterna.

Uddevallas kommunalråd Henrik Sundström (M) avvisar kritiken.

Han anser att Alexander Bard är ett bra val.

– Han är ju en internationellt erkänd framtidsspanare och har varit så i 30 år. Han är bäst i Sverige på det här, säger moderaten till SR.

Vill inte ha renhetstest

Sveriges Radio Väst framhåller att Alexander Bard anklagas för rasism efter uttalanden om svarta människor och har gjort kommentarer om att kvinnor ljugit under me too-rörelsen

– Vi kan inte ha nåt slags renhetstest så att vi bara bjuder in folk som säger saker som alla redan håller med om, svarar Henrik Sundström (M)

Vänsterpartiet reagerar starkt på Alexander Bards medverkan.

– Jag smäller av, framför tidigare V-kommunalrådet Ewy Gahnström.

Plågsam död

V:s gruppledare David Höglund Velasquez är också negativ.

– Detta finner jag mycket oroväckande.

– En person som har kallat Kajsa Ekis Ekman för bitch/slyna och Gudrun Schyman för hora.

– Han har även uttryckt att Beatrice Ask är en bitch och att han hoppas att hon dör en långsam och plågsam död.

– Hur kan representanter ur en majoritet tycka det är okej att en sådan person skall inspirera oss när han till och med uttrycker sig så om någon från sitt eget parti, framför han på Facebook.

Är idioter

Sveriges Radio betonar att Alexander Bard nekar till anklagelserna.

– Det där är idioter som inte ens läst min tweet. Att jag anklagas för att vara rasist för att jag uppmanar människor att skaffa ett jobb och göra rätt för sig är bara galet.

– Jag har även twitterhyllat en svart belgisk EU-parlamentariker, sa han till Expressen tidigare.

Foto: F. Foughantin

Text: Redaktionen


25 januari 2026

Efterlängtat besked för Ukraina – akut hjälp på väg

2026 01 25

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har det hektiskt.

Efter att ha lett Ukraina under snart fyra år av krig finns nu en liten strimma av hopp om fred, efter att Ukraina mött USA och Ryssland i ett trepartssamtal i Abu Dhabi i veckan.

Mötet ägde rum kort efter den ukrainske presidentens besök på World Economic Forum i Davos, och idag har Zelenskyj mött Litauen i ett möte i Vilnius.

Och efter mötet meddelar Volodymyr Zelenskyj att han fått ett välkommet besked.

Ryska attacker fortsätter

De ryska attackerna fortsätter med full kraft.

Den senaste tiden har måltavlan i stor utsträckning varit ukrainsk infrastruktur och energiförsörjning, vilket slår hårt mot Ukrainas befolkning där många är utan ström i den bitande vinterkylan.

– Under mötet med president Gitanas Nausėda diskuterade vi först och främst stöd för Ukrainas energisystem. Ryssland attackerar vår energisektor varje dag, uppger Volodymyr Zelenskyj i ett inlägg på X.

– Jag informerade Gitanas om detta och även om Ukrainas behov av att stärka sin motståndskraft gällande energiförsörjningen och landets luftförsvar.

Får akut stöd

Den ukrainske presidenten meddelar också att Litauen har gett ett löfte om akut stöd för att hjälpa det krigsdrabbade folket i misären.

Ett stort antal generatorer ska skickas till Ukraina för att stötta upp vid elavbrott efter ryska attacker.

– Tack för stödet. Litauen har redan nu beslutat att hjälpa ukrainska städer och samhällen genom att skicka nästan hundra generatorer, framhåller den ukrainske presidenten i inlägget.

LÄS OCKSÅ: Iran i skarp varning till USA – ”finger på avtryckaren”

Militärt samarbete

Under mötet diskuterades också ländernas militära samarbete och de pågående fredssamtalen med Ryssland.

– Vi diskuterade också militärt samarbete, gemensamma försvarsprojekt och Litauens förslag att lansera en vapenexportplattform i Vilnius, uppger Volodymyr Zelenskyj.

– Jag delade också de senaste detaljerna om våra diplomatiska fredsinsatser, inklusive mötena i Abu Dhabi där ukrainska, amerikanska och ryska delegationer deltog. Ukraina gör som alltid allt som är möjligt för att få kriget avslutat.

LÄS MER: Trump riktar hot mot hela världen – “kan genomföra attacker överallt“

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


25 januari 2026

Ny trafikregel på gång – finns redan i Tyskland

2026 01 26

Flera europeiska länder har en trafikregel som i dagsläget saknas i Sverige.

Nu kan Sverige vara på väg att följa i fotspåren av bland annat Tyskland.

Transportstyrelsen har fått i uppdrag av regeringen att utreda en ny regel kring minimiavstånd vid omkörning av cyklister.

– Uppdraget till Transportstyrelsen går ut på att öka trafiksäkerheten för cyklister utan att försämra trafiksäkerheten i andra delar av trafiken eller påtagligt minska framkomligheten för motorfordon, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD), i ett uttalande.

Redovisas 30 augusti

Myndigheten har till den 30 augusti 2026 på sig för att utreda frågan.

Då ska uppdraget redovisas till Landsbygds- och infrastrukturdepartementet.

– Inom ramen för uppdraget ska Transportstyrelsen också genomföra en analys av trafiksäkerhetseffekter, internationella erfarenheter och skillnader mellan tätort och landsväg, uppger regeringen.

”Dra lärdom av andra länder”

Förhoppningen är att en tydligare reglering ska skapa en säkrare trafikmiljö, men också uppmuntra fler till att cykla.

– För att skapa trygga förutsättningar för att cykla är det viktigt att skapa säkra och tydliga regler om ett tillräckligt avstånd för säker omkörning av cyklister och dra lärdom av hur andra europeiska länder arbetat för detta, säger socialminister Jakob Forssmed (KD), i ett uttalande.

– Vi hoppas att det kommer uppmuntra till ännu mer till cykling, både som träningsform och i vardagen.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Populäraste elbilarna i Sverige – hela listan

Tyskland och Spanien

Liknande regler finns redan i exempelvis Tyskland och Spanien.

I Tyskland måste motortrafik hålla minst 1,5 meters avstånd i sidled i städer, och två meter på landsvägar.

I Spanien måste motorfordon, utöver att hålla ett avstånd på 1,5 meter, också sänka hastigheten till 20 kilometer i timmen under hastighetsgränsen vid omkörning av cyklister, rapporterar Vi Bilägare.

Transportstyrelsen kritisk

Transportstyrelsen har tidigare ställt sig kritiska till införandet av liknande regler med motiveringen att det kan stoppa upp trafiken.

– Olika typer av trafikmiljöer innebär olika förutsättningar och en tvingande regel kan få negativ påverkan på trafiken. Exempelvis kan lastbilar och bussar få svårt att köra om cyklister, säger Christopher Patten, till Vi Bilägare.

LÄS MER: BEKRÄFTAT: Glatt besked för alla som tankar bilen

Foto: Musa Haef

Text: Redaktionen