Flera butiker i konkurs – klassisk butikskedja i gungning

2025 09 26

En av Sveriges mer välkända butikskedjor har skakats om.

Butikerna sträcker sig hela vägen från Umeå i norr till Malmö i söder.

Ett tag var det över 30 stycken.

Men nu är det brant uppförsbacke för kökskedjan Electrolux Home som skakas av ett flertal butikskonkurser på oroväckande kort tid.

Den senaste i raden är kedjans butik i Varberg – den tredje efter butikerna i Göteborg och Stenungsund.

– Konkursen är en följd av det allmänna konjunkturläget. Privatkonsumenter har blivit mer försiktiga med att investera i nya kök, samtidigt som vår projektverksamhet påverkats kraftigt av den avstannade byggmarknaden, säger Magnus Kallberg, bolagsägare för Köksplanering i Väst AB som drivit Electrolux Home butik i Varberg, till Hallands Nyheter.

Svår trend

Electrolux Home, som grundades 1995, har hamnat i en svår negativ spiral.

I somras kursade dessutom bolaget som drev butiken i Sickla köpkvarter i Nacka och i våras kastade bolaget som basade över butiken i Piteå in handduken.

Den senare hade gått med förlust i flera år, enligt Ehandel.

LÄS OCKSÅ: Bara två restauranger kvar – nu går hamburgerkedjan i konkurs

Förutspådde helt annan utveckling

Idag har Electrolux Home 21 butiker kvar utspridda över landet.

Det råder emellertid delade meningar om varför bolagen inom kedjan går i konkurs en efter en.

Att omställningen på privatmarknaden varit en utmaning nämns som en anledning.

Klart är åtminstone att utvecklingen går i rakt motsatt riktning än vad Electrolux Home själva hade förutspått bara för några år sedan.

Så sent som 2022 meddelade kedjan att man sökte nya entreprenörer och franchisetagare, bland annat i Stockholm, Göteborg, Umeå och Örebro.

Alla ska vara delaktiga i vår resa; det här är något vi gör tillsammans. Våra franchisetagare ska känna sig stolta och trygga i vad de säljer och förmedlar. Vår inspiration och breda kunskap ska bidra till att fler vill komma till våra butiker. Electrolux Home ska inspirera när det kommer till hemmets hjärta, det är vårt huvudsakliga mål, sade kedjans försäljningschef Michael Larsson vid tillfället.

LÄS MER: Swish lanserar ny funktion – ska hjälpa många

Foto: Electrolux Home

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen