Flera barn har skadats – Konsumentverket griper in

2024 06 21

Efter en rad allvarliga olyckor där barn har skadats agerar nu Konsumentverket mot populära nöjesattraktioner.

Konsumentverket kommer att genomföra ett större antal kontroller av hoppborgar under sommaren.

Bakgrunden är att flera allvarliga olyckor har lett till att barn har skadats.

Redan vid tidigare kontroller har man upptäckt stora brister när hoppborgar har kontrollerats.

– När vi har varit ute och kollat så har vi ju hittat säkerhetsbrister på i princip alla evenemang, säger Konsumentverkets utredare Anna Strandberg till SR.

”Har fått skallfrakturer”

Säkerhetsbristerna får ibland allvarliga konsekvenser för de barn som använder hoppborgarna.

I vissa fall har barn skadats ordentligt, och i flera andra länder finns det även dokumenterade dödsfall.

– Ja, det är ett stort problem faktiskt, för att det har inträffat ganska många allvarliga olyckor där barn har fått skallfrakturer för att de har ramlat ur hoppborgar på hårt underlag, säger hon till radiokanalen.

”Ska kunna lita på att borgen är säker”

Det är nu tredje året i rad som Konsumentverket genomför en större granskning av hoppborgar.

Resultaten från de senaste årens granskningar beskrivs som nedslående.

Det handlar om allvarliga brister både i konstruktionen och i hanteringen när barn använder hoppborgar.

Problemen handlar bland annat om att hoppborgarna är dåligt förankrade, att de saknar stötdämpande underlag eller att bevakningen är bristfällig.

– När du släpper in ditt barn i en hoppborg ska du kunna lita på att borgen är säker. Att konstruktionen uppfyller kraven, att borgen sitter fast i marken, att det finns skydd runt borgen om barnet ramlar ur och att det finns personal som övervakar, säger Anna Strandberg i ett uttalande.

16 bolag i domstol

Granskningarna som Konsumentverket har genomfört de senaste åren har lett till att totalt 16 olika bolag har hamnat i domstol med anledning av bristande säkerhet för hoppborgar.

Och under sommaren fortsätter alltså granskningen.

– Vi fortsätter att granska branschen för att få till förbättringar. Innan det går lika illa här som det har gjort i andra länder, säger Anna Strandberg.

Foto: Xavier Mouton

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Åkesson till angrepp – ”De får ge sig”

2025 11 16

Jimmie Åkesson (SD) går till angrepp.

Den senaste tiden har Tidöpartierna framstått som mer splittrade än vanligt.

Nu går Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson till angrepp mot ett annat Tidöparti – och menar att de ”får ge sig”.

Går till angrepp

Åkesson vill att SD-företrädare ska undvika alltför spetsiga utspel i valrörelsen 2026, rapporterar DN.

Trots det går Åkesson nu själv till angrepp – mot Liberalerna, som ingår i Tidösamarbetet tillsammans med SD.

Liberalerna säger nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår, och har bland annat framfört argumentet att SD ”inte kan bete sig”, bland annat med hänvisning till TV4:s avslöjande om SD:s så kallade trollfabrik.

Jimmie Åkesson totalsågar det argumentet.

– Om vi hade betett oss som Liberalerna kanske vi också hade haft två procent i opinionsmätningarna snarare än 20 procent. Jag vet inte om det är så mycket mer eftersträvansvärt, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Samtidigt menar han att L ”får ge sig”.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

”De får ge sig”

Åkesson är inte orolig för att Tidösamarbetet håller på att krackelera, trots motstridiga ultimatum från hans eget parti och L.

SD kräver att få sitta med i regeringen.

Och L kommer att få ge sig, menar SD-ledaren.

– Om de kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Oenigheten inom Tidösamarbetet har också förstärkts av att Ebba Busch (KD) nyligen gav uttryck för att hon var öppen för ett visst samarbete över blockgränsen med S.

Kristersson inte orolig

SD har gett beskedet att man efter valet 2026 antingen kommer att sitta med i en regering, eller gå i opposition. Att fortsätta som stödparti utan egna ministerposter är alltså inte aktuellt.

Men Liberalerna säger alltså nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår.

– Vi har en regering som fungerar och ett Tidöavtal som fungerar just för att det är de borgerliga partierna som sitter i regering och ett gott samarbete med Sverigedemokraterna, har Simona Mohamsson (L) sagt, enligt SVT.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har dock sagt att han inte är oroad.

– Vi kommer att få ihop det även efter nästa val, har Kristersson sagt, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Amerikanska F-35-plan kan stoppas

2025 11 16

Försäljningen av amerikanska F-35-plan till ett land kan stoppas.

Amerikanska stridsflygplan av modellen F-35 är eftertraktade i hela världen.

Ett land som är på väg att köpa F-35 av USA är Saudiarabien.

Men affären väcker oro – både i Israel och i Pentagon.

Israel ställer krav

Israel kräver nu att USA ska ställa hårda villkor för att Saudiarabien ska få köpa F-35-plan, rapporterar Axios.

Affären måste villkoras av att Saudiarabien normaliserar sina relationer med Israel, säger två israeliska tjänstemän till tidningen.

– Vi har sagt till Trump-administrationen att leveransen av F-35 till Saudiarabien måste vara underkastad saudisk normalisering med Israel, säger en israelisk tjänsteman, enligt tidningen.

Tjänstemannen tillägger att det skulle vara ”ett misstag och kontraproduktivt” av USA att låta Saudiarabien köpa F-35-plan utan att kräva några diplomatiska eftergifter i gengäld.

Även inom Pentagon har affären väckt oro. I en underrättelserapport varnas det för att Kina kan få tillgång till stridsplanets teknologi om affären genomförs, vilket Reuters har rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Himlen lyser upp - Ryssland attackerat

Trump träffar kronprinsen

På tisdag ska Saudiarabiens kronprins Mohammed bin Salman träffa president Trump i Vita huset.

Då förväntas man bland annat diskutera F-35-affären, men också en möjlig normalisering av relationen mellan Saudiarabien och Israel.

Trump har tidigare sagt till Saudiarabien att han förväntar sig att landet går mot en normaliserad relation med Israel när Gazakriget är över.

– Jag hoppas att Saudiarabien snart kommer att gå in i Abrahamavtalen, har Donald Trump sagt, enligt tidningen.

Abrahamavtalet är en serie överenskommelser som syftar till att normalisera förbindelserna mellan Israel och en rad arabiska länder.

Israel understryker att man inte nödvändigtvis motsätter sig en affär där Saudiarabien köper F-35-plan av USA, men kräver alltså att USA i så fall ställer hårda villkor.

Israel kräver säkerhetsgarantier.

– Det tar minuter för en F-35 att flyga från Saudiarabien till Israel, säger den israeliska tjänstemannen, enligt tidningen.

Israel kommer bland annat att kräva att planen inte placeras ut på flygvapenbaser i de västra delarna av Saudiarabien.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

Foto: Lockheed Martin Andy Wolfe

Text: Redaktionen