Finska public service ger besked om bojkott: ”Exceptionellt beslut”

2025 04 03

På fredag ställs Finland mot Belarus i den internationella fotbollsturneringen Nations League.

Det kommer dock bli svårt för finländarna att följa matchen.

Public service-kanalen Yle väljer nämligen att bojkotta tillställningen. Matchen kommer inte att sändas på varken tv eller radio.

Beslutet motiveras med att Belarus stödjer Rysslands anfallskrig mot Ukraina.

– Belarus är uteslutet från de flesta internationella idrotter, men Uefa (Europeiska fotbollsförbundet, reds, anm.) har beslutat att de får delta. Vi var tvungna att bestämma oss för om vi skulle visa matchen eller inte, säger Yles sportchef Joose Palonen till Ilta-Sanomat.

”Exceptionellt beslut”

Palonen konstaterar att Belarus deltagande upprör många finländare. 

– Vi har en granne som för ett aggressivt anfallskrig, och Belarus är deras allierade.

Samtidigt betonar Palonen att det inte var ett lätt beslut att stoppa sändningarna. Yle har tidigare visat sportevenemang med ”problematiska” länder – exempelvis diktaturer som bryter mot internationell rätt.

– De etiska och moraliska frågorna inom idrotten är mycket komplexa, framhåller Palonen.

– Detta var ett mycket exceptionellt beslut, men det hänger samman med en mycket exceptionell situation. Vi har en mycket hög tröskel för att inte visa ett event.

”Det är vidrigt”

Finlands fotbollsförbund har tidigare beslutet att matchen kommer flyttas från finsk till neutral mark.

– I princip skulle spelarna inte vilja spela matchen alls, men under omständigheterna är det här den bästa lösningen, säger Marco Casagrande, generalsekreterare för Finlands fotbollsförbund, till Yle.

Lagkaptenen Tinja-Riikka Korpela kallar Uefas agerande för ”vidrigt”

– Det är vidrigt att Uefa sätter oss i en sådan här situation. Om vi inte spelar förlorar vi poäng och förbundet får böter. Det finns inget vi kan göra, säger hon till Yle.

Foto: G. Carstens-Peters

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen