Finska public service ger besked om bojkott: ”Exceptionellt beslut”

2025 04 03

På fredag ställs Finland mot Belarus i den internationella fotbollsturneringen Nations League.

Det kommer dock bli svårt för finländarna att följa matchen.

Public service-kanalen Yle väljer nämligen att bojkotta tillställningen. Matchen kommer inte att sändas på varken tv eller radio.

Beslutet motiveras med att Belarus stödjer Rysslands anfallskrig mot Ukraina.

– Belarus är uteslutet från de flesta internationella idrotter, men Uefa (Europeiska fotbollsförbundet, reds, anm.) har beslutat att de får delta. Vi var tvungna att bestämma oss för om vi skulle visa matchen eller inte, säger Yles sportchef Joose Palonen till Ilta-Sanomat.

”Exceptionellt beslut”

Palonen konstaterar att Belarus deltagande upprör många finländare. 

– Vi har en granne som för ett aggressivt anfallskrig, och Belarus är deras allierade.

Samtidigt betonar Palonen att det inte var ett lätt beslut att stoppa sändningarna. Yle har tidigare visat sportevenemang med ”problematiska” länder – exempelvis diktaturer som bryter mot internationell rätt.

– De etiska och moraliska frågorna inom idrotten är mycket komplexa, framhåller Palonen.

– Detta var ett mycket exceptionellt beslut, men det hänger samman med en mycket exceptionell situation. Vi har en mycket hög tröskel för att inte visa ett event.

”Det är vidrigt”

Finlands fotbollsförbund har tidigare beslutet att matchen kommer flyttas från finsk till neutral mark.

– I princip skulle spelarna inte vilja spela matchen alls, men under omständigheterna är det här den bästa lösningen, säger Marco Casagrande, generalsekreterare för Finlands fotbollsförbund, till Yle.

Lagkaptenen Tinja-Riikka Korpela kallar Uefas agerande för ”vidrigt”

– Det är vidrigt att Uefa sätter oss i en sådan här situation. Om vi inte spelar förlorar vi poäng och förbundet får böter. Det finns inget vi kan göra, säger hon till Yle.

Foto: G. Carstens-Peters

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen