17 april 2026

Finsk butikskedja storsatsar i Sverige – lager på 2 000 kvadratmeter

2024 08 28

En finsk sportjätte satsar nu stort på den svenska verksamheten.

Det är sportjätten Nordic Sports Brands, som har butiker under olika namn i Finland, Norge och Sverige, som nu ger besked.

Kedjan storsatsar på den svenska verksamheten.

Det innebär att man flyttar från ett 100 kvadratmeter stort lager till ett lager som är 2 000 kvadratmeter stort.

Det rapporterar sajten E-handel.

Ny butik

Den nya fysiska butiken, belägen i Vallentuna, är 400 kvadratmeter stor.

– Vi ser en betydande tillväxtpotential i Sverige, som är den största marknaden i Norden, med Stockholm som den största urbana regionen, säger vd Mattias Kukkonen till E-handel.

Olika produkter

Mattias Kukkonen förklarar vidare att man satsar på flera olika sportrelaterade produkter.

– Vår ambition är att förverkliga vår vision om att bli en ledande specialist inom träning och fitness i Sverige, samtidigt som vi erbjuder starka produktlinjer inom elcyklar, utomhusaktiviteter och wellness, säger han.

– Med starka externa varumärken och våra egna produkter kan vi erbjuda konkurrenskraftiga priser, utmärkt användarupplevelse och tjänster för våra kunder.

I Sverige går Nordic Sports Brands varumärke under namnet Sportproffsen, men kedjan har flera andra märken i Norden som Scushi, Fitnord och Green Trail.

Kedjan bedriver även e-handel.

Öppnar på lördag

Sportproffsens 400 kvadratmeter stora butik öppnar på lördag.

– Kom och fira invigningen av Sportproffsens nya butik! Lördagen den 31 augusti slår Sportproffsen upp portarna till en helt ny butik på 400 kvadratmeter – fylld med det bästa inom sport och fritid, förklarar bolaget via sociala medier.

Flera utländska aktörer

Under den senaste tiden har flera utländska kedjor etablerat närvaro i Sverige.

Detta samtidigt som många svenska företag har fått det tufft i samband med den rådande lågkonjunkturen och effekter från ränteläget som har varit.

Framöver väntas dock ljusare tider då Riksbanken har inlett sin räntesänkningscykel, vilket torde innebära flera ytterligare sänkningar innan årets slut.

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen


21 september 2026

Börja bunkra – hela Sverige uppmanas

2026 09 21

Idag, måndag, inleds den nationella beredskapsveckan i Sverige.

Veckan fungerar som en påminnelse till hela befolkningen om att börja bunkra nödvändigheter vid händelse av kris.

Det gäller kanske specifikt vatten. Svenska hushåll bör spara minst 25 liter krisvatten per person, lyder rådet från Myndigheten för civilt försvar, MCF. Idag är det enbart 7 procent av svenskarna som gör det, enligt en undersökning från Svenskt Vatten.

– Det har i flera år talats om beredskap och motståndskraft, men den här undersökningen visar att det ännu inte fått fullt genomslag i människors vardag. Dricksvatten är vårt viktigaste livsmedel och fler behöver fundera över hur de klarar sig om vattnet i kranen inte går att använda under några dagar, säger Pär Dalhielm, vd Svenskt Vatten.  

"Inte förberett sig alls"

I samband med beredskapsveckan har bland annat Göteborgs stad gått ut och uppmanat sina invånare att ha vatten redo hemma.

Vi möter göteborgare som inte har förberett sig alls, de som säger att de har tomma dunkar hemma och de som räknar med att kunna köpa vatten i mataffären vid en kris, men vi kan räkna med att vattnet kommer att ta slut väldigt snabbt på butikshyllorna, säger Josefin Lundberg Abrahamsson, chef över Göteborgs dricksvattenproduktion inom Kretslopp och vatten, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Stopp för förnybar el

Läckor varje dag

Mer eller mindre varje dag sker det vattenläckor på olika håll i Sverige. Det kan gå illa. Om det inte kommer något vatten i kranen, eller om det inte går att dricka, behöver invånare vara redo.

Enligt Svenskt vattens undersökning har sex av tio, 62 procent, inget dricksvatten sparat överhuvudtaget.

– Många förväntar sig att kommunen snabbt ska ordna så att det går att få tillgång till dricksvatten på något annat sätt, men då ska man veta att ju fler göteborgare som drabbas av en vattenläcka desto längre tid kommer det att ta innan alla har fått tillgång till dricksvatten från nödvattentanksstationer eller vattenposter, säger Josefin Lundberg Abrahamsson. 

Omkring var tredje svensk, 34 procent, har i någon mån sparat dricksvatten hemma, enligt Svenskt Vatten.

LÄS MER: ”Katastrof” – besked från danska utrikesministern

Foto: R. Iwata

Text: Redaktionen


22 sep 2026

ÄNDRAR SNART: Folk väntas tappa hakan vid pump

2026 09 22

Var beredd på att priset vid pump kan börja chockhöjas med start redan nästa vecka.

Redan nästa torsdag, den 1 oktober, försvinner den första skattesänkningen. Då kommer priset vid pump öka med cirka en krona litern för bensin och 40 öre litern för diesel.

Men det är bara början.

Två månader senare höjs priset igen med ytterligare tre kronor litern när den tillfälliga skattesänkningen löper ut. Även om politikerna vill förlänga den är det tveksamt om tiden räcker, rapporterar TV4. Klockan tickar snabbt, konstaterar Viktor Gunnarsson, ansvarig för konkurrensfrågor på Drivmedel Sverige.

– Det är väldigt lite som tyder på att de hinner göra något innan första oktober. Och vill riksdagen göra något åt skattehöjningen i december, så ska en ansökan om ett förlängt undantag från EU-reglerna skickas in och sedan behandlas av EU-kommissionen, säger han till tv-kanalen.

Fyra kronor oavsett regering

Totalt blir drivmedlet alltså fyra kronor dyrare per liter inom kort. Det spelar då ingen roll att Socialdemokraterna inte vill höja skatten, eller om inte heller Tidöpartierna skulle vilja göra det, eftersom Sverige tillfälligt styrs av en övergångsregering som inte tar den typen av beslut.

Lägg därtill ett stökigt världsmarknadspris på olja.

– Sedan har världspolitiska situationer svängt snabbt förr. Men som konsument ska man nog ställa sig in på höjda priser, säger Viktor Gunnarsson.

Läs mer: 1 500 kronor i böter – många bilister gör felet

Experten: 28 kronor litern

Så sent som förra veckan förutspådde råvaruanalytikern Christian Kopfer från Arctic Securities ett dieselpris på omkring 28 kronor per liter. 

Vi har skattesituationen, men sen har den svenska kronan också blivit rätt svag i den här miljön. Ovanpå det har du den underliggande bristen på olja, vi konsumerar i dag tre till fyra fat mer än vad som produceras, vilket såklart är ohållbart, säger han till Di.

Kopfer pekar även på att Kinas ökade oljeimport ökar konkurrensen på marknaden och att ukrainska attacker mot ryska raffinaderier begränsar utbudet av diesel. 

– Så det är en mängd faktorer som samverkar och ingenting tyder på att det kommer bli bättre. Att vi behöver ta av våra oljelager kommer innebära att priserna fortsätter upp.

Läs mer: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön

Foto: Circle K

Text: Redaktionen