Finlands president varnar för katastrof: “Det vore slutet på allt”

2023 09 07

President Sauli Niinistö går nu ut med en varning.

Det pågående ryska anfallskriget i Ukraina fortsätter skapa stor oro i omvärlden och inte minst Europa.

Ett land som håller särskild koll på utvecklingen är Finland, som delar en mycket lång landgräns med Ryssland.

Nu går Finlands president Sauli Niinistö ut med en katastrofvarning.

Det rapporterar Svenska Yle.

“Använts för försvar

President Niinistö menar att man borde se mycket allvarligt på risken för användningen av kärnvapen i Ukraina.

Han framhåller att Ryssland nu har försatt sig i försvarsställning och att man följer situationen noga.

– Vapnen från Finland har getts för att Ukraina ska kunna försvara sig. Vad jag känner till har de också använts just för försvar, säger Niinistö enligt Yle.

“Slutet på allt”

Han understryker även att det vore “slutet på allt” om Ryssland tar till kärnvapen.

Niinistö anser att det finns en mycket verklig risk för att Vladimir Putin skulle kunna gå så långt.

– Om man tar till kärnvapen så betyder det slutet, säger han.

Når inte målen

Flera västerländska tjänstemän menar att Ryssland har stora problem, och att deras styrkor “inte når målen” i Ukraina.

Samtidigt varnar de för att kriget kan pågå under en längre tid, rapporterar CNN.

– Detta kan vara en mycket lång kamp om territorium, men när det gäller kriget och vad Ryssland var ute efter att uppnå, har Ryssland förlorat och Ryssland är en förminskad makt och är på en problematisk bana, säger en tjänsteman.

Pekar ut Sverige

Tjänstemannen fortsätter med att förklara att Sverige har förstärkt Nato.

– Den här föreställningen att Ryssland på något sätt kan vinna även om de behåller det territorium som de har, och att det är en seger, är vansinnigt när Ryssland stärkt Nato genom att få med sådana länder som Finland och Sverige, har satt Ukraina på en väg att gå med i Nato , och har satt Ukraina på en väg för att potentiellt gå med i EU.

Foto: Office of the President of the Republic of Finland

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen