FINLAND VARNAR: Putin agerar direkt – tre platser pekas ut

2025 03 04

Att den amerikanska regeringen vill avsluta kriget i Ukraina är ingen hemlighet.

President Trump kräver ett omedelbart eldupphör mellan parterna och är beredd att ge stora eftergifter till Ryssland för att uppnå detta.

Nu varnar Skypo, Finlands motsvarighet till Säpo, för vad ett sådant "fredsavtal" kommer innebära. 

Enligt den finska säkerhetspolisen kommer det ryska hotet mot Finland och närliggande länder att öka.

– När kriget i Ukraina tar slut frigörs ryska resurser för påverkan på andra håll. Ryssland vill driva sina politiska mål med alla medel, men ett krigsslut i Ukraina kommer också att förbättra dess kapacitet till fientlig verksamhet på andra håll i Europa, framhåller Skypo i en färsk rapport.

– Det innebär också ett allt större hot mot Finland, fastslår säkerhetspolisen.

Kommer flytta militära resurser

Hittills har Finland inte varit föremål för kraftig påverkan från Ryssland, uppger Skypo.

Ryska påverkanskampanjer och sabotage har framför allt riktats mot stora EU-länder och länder som har en stor rysk minoritet eller proryska partier.

Men situationen kommer sannolikt att förändras om Ryssland får möjlighet att omdisponera resurser som i dag är uppbundna i Ukraina.

– Den västliga underrättelsegemenskapen har en mycket enhetlig syn på det ökande hotet från Ryssland. Som Östersjöstat med gräns mot Ryssland måste Finland förbereda sig på ökad rysk påverkan”, säger chefen för Skyddspolisen Juha Martelius.

Svenske underrättelsechefen pekar ut tre platser

Thomas Nilsson, chef för Sveriges militära underrättelse- och säkerhetstjänst Must, delar den finska bedömningen.

Nilsson pekar ut tre platser i Sveriges närområde som Ryssland kommer förstärka efter ett eldupphör i Ukraina.

Områdena som Must-chefen nämner är Murmansk, St Petersburgs-området och Kaliningrad.

Enligt Nilsson är Murmansk-området ”vitalt” för Ryssland eftersom landet har en stor del av sin strategiska kärnvapenstyrka där.

Det västra St Petersburgs-området har blivit viktigare efter Sveriges och Finlands inträde i Nato.

– Det är en viktig utskeppningsdel; tillgången till transporter i Östersjön, olja och gasexport. Men också import till Ryssland, säger Thomas Nilsson till GP och tillägger:

– Det sista är Kaliningrad. Som är den utposten, förutom längst in i finska viken, som Ryssland har i Östersjön – och som är väldigt viktig.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Glädjebesked för Trump – stor framgång närmar sig

2025 06 28

Donald Trump uppges nu vara ett steg närmare en stor framgång.

Sedan Donald Trump tog över efter Joe Biden har han haft mycket att stå i.

Utöver krigen i Ukraina och Gaza har Trump även haft en rad inrikespolitiska saker att hantera – bland annat ekonomin och invandringen.

Nu kommer glädjande uppgifter för den amerikanska presidenten – en av hans främsta inrikespolitiska prioriteringar är ett steg närmare att bli verklighet.

Det rapporterar Reuters.

Är redo

Republikanerna i den amerikanska senaten menar nu att de är redo att rösta om president Donald Trumps omfattande skattesänkning- och utgiftsförslag, “The big beautiful bill”.

Trump har under en tid försökt övertyga de osäkra republikanerna om att rösta på lagförslaget.

Flera republikanska senatorer som tidigare hade uttryckt tvekan om att rösta för lagförslaget säger nu att deras oro har lugnats och att de är redo att rösta för att gå vidare med förslaget.

Demokraterna emot

Demokraterna motsätter sig lagförslaget och uppger att de inkluderade skattesänkningarna oproportionerligt skulle gynna de rika på bekostnad av sociala program som amerikaner med lägre inkomst förlitar sig på.

– Det är svårt att tro att republikanska senatorer – mitt i natten – gjorde lagförslaget ännu värre än deras ursprungliga hemska förslag, säger demokrattoppen Chuck Schumer.

– Detta lagförslag utplånar praktiskt taget all vind- och solkraft. Vi måste kämpa mot det.

De republikanska senatorerna Josh Hawley från Missouri och Susan Collins från Maine, som hade motsatt sig oro över skatteändringar som skulle kunna skada sjukhus på landsbygden, säger nu att de är redo att gå vidare.

“Är dags”

Donald Trump har under en tid försökt få igenom förslaget.

Direkt efter att Israel och Iran slutat bomba varandra skrev han så här på Truth Social:

– Nu när vi har skapat FRED utomlands måste vi avsluta jobbet här hemma genom att anta ”THE GREAT, BIG, BEAUTIFUL BILL” och få lagförslaget till mitt skrivbord ASAP.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


NATOLEDARE: “Ska inte träffa Zelenskyj – han hatar mig”

2025 06 28

Ledaren för ett av Natoländerna tror att Volodymyr Zelenskyj hatar honom.

Ukrainas president har goda relationer med majoriteten av Natoländerna.

Ett av undantagen är Slovakiens premiärminister Robert Fico – åtminstone om man ska tro honom själv.

Fico ser nämligen ingen anledning att träffa Volodymyr Zelenskyj – eftersom han tror att Zelenskyj hatar honom.

Det rapporterar Kyiv Independent.

“Zelenskyj hatar mig”

Slovakiens premiärminister Robert Fico säger på lördagen att han inte har för avsikt att träffa president Volodymyr Zelenskyj och hävdar att den ukrainske presidenten ”hatar” honom.

– Jag ser ingen anledning att träffa den ukrainske presidenten. Mitt möte med president Zelenskyj har ingen betydelse eftersom han hatar mig, säger Fico.

Ifrågasätter sanktioner

Sedan han tillträdde år 2023 har Fico ändrat Slovakiens tidigare pro-ukrainska politik, avslutat det militära stödet till Kyiv och ifrågasatt värdet av EU:s sanktioner mot Ryssland.

– Jag är Slovakiens premiärminister, och min uppgift är att göra allt för att se till att gaspriserna i Slovakien inte stiger på grund av Ukraina, fortsätter Fico.

Läs mer: Kreml dundrar mot väst – “Nazistiska ättlingar befordras”

“Inget Nato”

Slovakien är tillsammans med Ungern de EU-länder som motsätter sig hårdare drag mot Ryssland och utökat stöd till Ukraina.

Under de senaste åren har debatten om Ukrainas potentiella plats i Nato blossat upp – någonting som den slovakiske premiärministern inte vill ska hända.

Fico lovade förra året att hindra Ukraina från att gå med i Nato så länge han är landets regeringschef.

– Så länge jag är Slovakiens regeringschef kommer jag att beordra de parlamentsledamöter som står under min kontroll som ordförande för (regeringspartiet Smer) att aldrig gå med på att Ukraina går med i Nato, sade han då enligt Politico.

Kan blockera

Enligt Natos grundfördrag från 1949 ska beslut om utvidgning fattas ”genom enhällig överenskommelse”, vilket innebär att Ficos motstånd mot att Ukraina går med i alliansen kan blockera landets medlemskap åtminstone fram till slutet av den slovakiske ledarens nuvarande mandatperiod 2027. 

Även Ungern skulle kunna försöka motarbeta Ukrainas strävan efter medlemskap.

Läs mer: Flera ryska helikoptrar totalförstörda

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen