FINLAND VARNAR: Putin agerar direkt – tre platser pekas ut

2025 03 04

Att den amerikanska regeringen vill avsluta kriget i Ukraina är ingen hemlighet.

President Trump kräver ett omedelbart eldupphör mellan parterna och är beredd att ge stora eftergifter till Ryssland för att uppnå detta.

Nu varnar Skypo, Finlands motsvarighet till Säpo, för vad ett sådant "fredsavtal" kommer innebära. 

Enligt den finska säkerhetspolisen kommer det ryska hotet mot Finland och närliggande länder att öka.

– När kriget i Ukraina tar slut frigörs ryska resurser för påverkan på andra håll. Ryssland vill driva sina politiska mål med alla medel, men ett krigsslut i Ukraina kommer också att förbättra dess kapacitet till fientlig verksamhet på andra håll i Europa, framhåller Skypo i en färsk rapport.

– Det innebär också ett allt större hot mot Finland, fastslår säkerhetspolisen.

Kommer flytta militära resurser

Hittills har Finland inte varit föremål för kraftig påverkan från Ryssland, uppger Skypo.

Ryska påverkanskampanjer och sabotage har framför allt riktats mot stora EU-länder och länder som har en stor rysk minoritet eller proryska partier.

Men situationen kommer sannolikt att förändras om Ryssland får möjlighet att omdisponera resurser som i dag är uppbundna i Ukraina.

– Den västliga underrättelsegemenskapen har en mycket enhetlig syn på det ökande hotet från Ryssland. Som Östersjöstat med gräns mot Ryssland måste Finland förbereda sig på ökad rysk påverkan”, säger chefen för Skyddspolisen Juha Martelius.

Svenske underrättelsechefen pekar ut tre platser

Thomas Nilsson, chef för Sveriges militära underrättelse- och säkerhetstjänst Must, delar den finska bedömningen.

Nilsson pekar ut tre platser i Sveriges närområde som Ryssland kommer förstärka efter ett eldupphör i Ukraina.

Områdena som Must-chefen nämner är Murmansk, St Petersburgs-området och Kaliningrad.

Enligt Nilsson är Murmansk-området ”vitalt” för Ryssland eftersom landet har en stor del av sin strategiska kärnvapenstyrka där.

Det västra St Petersburgs-området har blivit viktigare efter Sveriges och Finlands inträde i Nato.

– Det är en viktig utskeppningsdel; tillgången till transporter i Östersjön, olja och gasexport. Men också import till Ryssland, säger Thomas Nilsson till GP och tillägger:

– Det sista är Kaliningrad. Som är den utposten, förutom längst in i finska viken, som Ryssland har i Östersjön – och som är väldigt viktig.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ilska i Kreml – “De vill ha vårt territorium”

2025 09 02

Det råder oro i Kreml – där blickarna nu riktas österut.

Ryssland har fullt upp med kriget i Ukraina.

Samtidigt riktas nu blickar i Kreml österut – mot Japan.

Nikolay Patrushev, Kremltopp och ordförande för Rysslands maritima styrelse, ilsknar till och anklagar Tokyo för att förbereda territoriella anspråk, rapporterar den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

“Vill ha vårt territorium”

Patrushev hävdar att Japan inte vill ha rättvisa när det kommer till ögruppen Kurilerna.

Istället vill de ha resurser, menar han.

– Japan skapar underlag för nya territoriella anspråk, särskilt gällande haven kring Ryssland, vilket direkt påverkar Rysslands nationella säkerhetsintressen, menas det.

– Låt oss vara ärliga – japanerna är inte ute efter rättvisa i frågan om de så kallade norra territorierna, utan efter resurser.

Tidigare anklagade Japans utrikesminister Takeshi Iwaya ryssarna för att ha brutit mot den sovjetisk-japanska neutralitetspakten genom att gå med i kriget mot Japan den 9 augusti 1945.

Mångårig dispyt

Rysslands och Japans tvist om Kurilerna har sina rötter i 1800-talet, men den nuvarande oenigheten handlar specifikt om de södra Kurilerna, som i Japan kallas "de norra territorierna". 

Enligt Japans uppfattning ockuperar Ryssland olagligt dess norra territorier, medan Ryssland hävdar att Kurilerna rättmätigt tillhör Ryssland efter Japans kapitulation i andra världskriget. 

Läs mer: Enormt rökmoln över rysk stad – ”går inte att andas”

Rysslands bild

Rysslands motiv för att behålla kontrollen över Kurilerna är främst av militär natur. 

Öarna utgör en viktig utgångspunkt för både den ryska Stillahavsflottan och dess militärflygplan.

– De erbjuder också värdefulla alternativ för vapenavfyrning och underrättelseinhämtning, förklarar Harvard International Review.

Japans bild

Japan gör anspråk på suveränitet över öarna och hävdar att Ryssland inte har någon laglig rätt till dem.

– Rysslands uppbyggnad av militär infrastruktur så nära japanskt territorium har avsevärt ökat spänningarna mellan de två nationerna.

Läs mer: Ryssland har orsakat katastrof – ”situationen är akut”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ryska folket säger nej – stort bakslag för Putin

2025 09 02

Kreml har under en längre tid lyckats rekrytera nya soldater till slagfältet i Ukraina genom intensiv propaganda och höga ersättningar. 

Men nu har trenden vänt.

Sedan årsskiftet har Kreml inte kunnat erbjuda lika höga löner till soldater på grund av landets sviktande ekonomi. Dessutom använder många ryssar fortfarande VPN-tjänster för att kringgå statlig propaganda om kriget. Särskilt unga och utbildade ryssar är därför medvetna om krigets fasor, vilket påverkar deras vilja att delta, rapporterar Yle.

Folket vill inte strida

Valeria Kovtun arbetar för Open Minds – ett ukrainskt företag som granskar ryska rekryteringskampanjer.

Enligt henne är det tydligt att Ryssland har betydligt svårare att rekrytera nya soldater än tidigare.

– Det här är kanske svaret på varför de har tagit in nordkoreanska soldater i stället för att bara mobilisera folk i Ryssland. De ser fortfarande rekryteringsproblemet som något de vill lösa med pengar, säger Valeria Kovtun till Yle.

Uppmanar Europa: Inled påverkanskampanj

Open Minds vd Sviatoslav Hnizdovskyi uppmanar Europa att utnyttja det förändrade läget i Ryssland.

Enligt honom har en dörr öppnats. I takt med att ryska män blir mer oroade över kriget och den statliga propagandans grepp över befolkningen försvagas, har Europa en god chans att påverka ryssarnas syn på kriget.

Nu uppmanar både Hnizdovskyi och Kotun europeiska länder att starta påverkanskampanjer riktade mot Ryssland. Enligt experterna måste Europa ta initiativet för att påverka opinionen i landet.  

Det är ännu oklart om förslaget kommer att få något gehör.   

– Hnizdovskyi har framfört budskapet till makthavare i Helsingfors, Tallinn och Riga – men huruvida det leder till handling är fortfarande öppet, rapporterar Yle.

LÄS MER: Enormt rökmoln över rysk stad – ”går inte att andas”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen