FINLAND: Presidenten i intensiva samtal om Nato – Fokus på ansökningsstegen

2022 03 30

Finlands president Sauli Niinistö har pratat med Natochefen Jens Stoltenberg om hur en finsk ansökan till Nato rent konkret kommer att gå till.

Niinistö har gått ut på sin Facebooksida och betonat att Finlands säkerhet behöver stärkas ytterligare och den finländska TV-kanalen Yle  uppger att Niinistö pratat med Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg.

Parterna diskuterade hur det rent konkret ska gå till om Finland skickar in en ansökan till Nato, rapporterar TV-kanalen.

Bekräftade på sociala medier

Den finska presidenten bekräftade samtalen med Stoltenberg på sina sociala medier.

– I detta syfte, under diskussionen med generalsekreterare Stoltenberg, gicks Natos principer och rutiner för att ta emot nya medlemmar igenom grundligt, skrev Niinistö på Twitter och Facebook, enligt Yle.

Viktigt med gemensamt beslut

Samtidigt vidhåller presidenten sin uppfattning om att Finland och Sverige måste fatta ett gemensamt beslut om Nato. Det säger han på onsdagskvällen till Svenska Yle.

– Jag tror att det är viktigt att vi försöker nå samma åsikt. Det är väldigt viktigt och vi försöker hela tiden diskutera med den svenska regeringen och politiker, säger han.

Diskuterar med statsministern

Niinistö berättar att han diskuterar Natofrågan med svenska statsministern Magdalena Andersson (S) flera gånger i veckan. På frågan om Sverige och Finland har en gemensam vilja angående Nato svarar han:

– Vi har hört lite olika kommentarer men låt oss se.

Kan Finland gå med utan Sverige

Huruvida Finland kan gå med i Nato utan Sverige vill inte presidenten svara på.

– Jag säger bara att det vore viktigt att vi hittar en gemensam linje. Finland och Sverige har haft samma åsikter under kanske ett århundrade och jag tror också att det nordiska samarbetet fungerar bäst om vi har samma ställning, säger han till Svenska Yle.

Utesluter folkomröstning

I både Sverige och Finland har röster höjts för en folkomröstning om ett medlemskap i Nato. Niinistö utesluter ett sådant scenario. Han anser att opinionsmätningar, som visat att en klar majoritet av det finska folket säger ja till ett medlemskap, är tillräckligt.

– Nato behöver informationen att folket nu stöder ett medlemskap. Det har vi redan tror jag, säger han och utvecklar sitt resonemang:

– Det jag menade är att också de som har en avvikande opinion måste erkänna att opinionerna är legitima. Nu har jag inte sett någon säga att de här opinionsmätningarna som redan gjorts inte skulle berätta hur saken faktiskt är.

SD har svängt bort från folkomröstning

I Sverige öppnade Sverigedemokraterna i januari för en möjlig folkomröstning om Nato men partiet har sedan dess svängt bort från idén.

Partiledaren Jimmie Åkesson anser inte längre att en folkomröstning är en lika bra idé efter den ryska diktaturens anfallskrig mot Ukraina.

Foto: Jon Norppa, Republikens presidentkansli

Text: Redaktionen


2 december 2025

UPPGIFTER: Putin har satt mål – ska uppnås om 300 år

2025 12 02

Rysslands diktator har långsiktiga planer.

På tisdagen pågår förhandlingar mellan Vladimir Putin och USA:s sändebud Steve Witkoff i Kreml.

Men Putin är inte intresserad av fred, enligt uppgifter.

Hans mål ligger 300 år framåt i tiden.

”Har inget annat syfte i livet”

Den ukrainska journalisten Kristina Berdynskykh har bevakat kriget i Ukraina för en rad internationella medier de senaste åren.

Men några större förhoppningar om att förhandlingar ska leda till fred har hon inte.

Putin är bara intresserad av att gå till historien som en stor rysk erövrare, menar hon.

– Putin har inget annat syfte i livet än krig. Han funderar på hur han kommer att framställas i ryska historieböcker om 300 år, skriver Kristina Berdynskykh på X.

Enligt Putins långsiktiga och världsfrånvända synsätt kan han alltså bli historisk genom att återupprätta Rysslands ”storhet”, menar hon.

Att avsluta kriget och återgå till ryska inrikesfrågor är därför inte aktuellt, tror den ukrainska journalisten.

– Han kan inte återvända till Rysslands interna problem. Oavsett hur mycket territorium han vinner kommer han inte att sluta kriga om han inte stoppas, menar Kristina Berdynskykh.

LÄS OCKSÅ: "Vi har bara börjat" - USA utfärdar militärt hot

Hoppas på evigt liv

Vladimir Putin har vid flera tillfällen visat sig vara besatt av rysk och ukrainsk historia, som han föga förvånande tolkar till sin egen fördel.

Den ryske diktatorn tycks också vara intresserad av att få leva så länge som möjligt.

I samband med ett besök i Peking diskuterade Putin möjligheten till evigt liv med sin kinesiska kollega Xi Jinping, vilket fångades upp av en mikrofon.

– Mänskliga organ kan ständigt transplanteras, till den grad att människor kan bli yngre, kanske till och med odödliga, sade Putin till Xi Jinping i samband med en militärparad, vilket The Guardian har rapporterat.

– Vid slutet av detta sekel kan människor leva till 150 års ålder, svarade den kinesiska diktatorn, enligt tidningen.

Putin tycks alltså vara besatt av det långsiktiga perspektivet – och övertygad om att han kommer att gå till historien som en ”stor rysk ledare”.

LÄS OCKSÅ: Ukraina väntar sig amerikanska vapen - för över 100 miljarder

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Tidigare Trumpallierad varnar: En sista invasion förbereds

2025 12 02

John Bolton, nationell säkerhetsrådgivare i Vita huset under Donald Trumps första mandatperiod, varnar för en ny rysk invasion.

Enligt Bolton kommer ett eventuellt fredsavtal mellan Ukraina och Ryssland att följas av en ”tredje och sista” rysk invasion av Ukraina.

– Putin har i 20 år sagt att han försöker återskapa det ryska imperiet, vilket kräver kontroll av Ukraina. Alla avtal som Ryssland skriver under skulle bana väg för en tredje, och sista, invasion av Ukraina, skriver Bolton på X.

I samma inlägg delar Bolton ett klipp från sin medverkan i den amerikanska nyhetskanalen News Nation.  I intervjun konstaterar han att det enda avtal som Rysslands diktator Vladimir Putin kommer acceptera är ett ryskvänligt avtal som lägger grunden för en ny offensiv mot Ukraina. 

Två invasioner hittills

Ryssland invaderade östra Ukraina och Krymhalvön 2014. I februari 2022 inledde Ryssland en fullskalig invasion av grannlandet. Drygt fyra år senare kontrollerar Ryssland ungefär 20 procent av Ukrainas landyta.

LÄS MER: Specialstyrkor har slagit till mot ockuperade Krym

Samtal i Moskva

John Boltons varning utfärdas samtidigt som USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff befinner sig i Moskva för samtal med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Vad mötet kommer leda till är ännu oklart. 

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att han inväntar information från den amerikanska delegationen.

– Den amerikanska delegationen avser att informera oss direkt efter mötet. Nästa steg kommer att bero på vilka signaler vi får, framhåller Zelenskyj i ett inlägg på X.

Enligt presidenten kan den ukrainska sidan träffa Witkoff i närtid om framsteg har gjorts i förhandlingarna.

LÄS OCKSÅ: “Vi har bara börjat” – USA utfärdar militärt hot

Foto:

Text: Redaktionen