Finland på helspänn: kan chockas av Ryssland

2024 01 19

Inom kort kan Putinregimen komma att sätta ny och kraftig press på Finland.

Om mindre än två veckor lämnar den finska presidenten Sauli Niinistö sin post efter tolv år på jobbet.

Då ska en ny kandidat väljas. Efterträdaren kan bli den tidigare utrikesministern Pekka Haavisto som ställer upp i valet för tredje gången.

Men oavsett vem det blir som vinner kommer den närmsta framtiden att präglas av vad som sker vid gränsen till Ryssland, hävdar kandidaten själv.

"Kommer att testa oss"

Putinregimen kan nämligen agera på ett sätt som kommer att chocka Finland.

– Jag tror att de följande sex åren, alltså presidentperioden, kommer att vara svåra. Det är möjligt att Ryssland kommer att testa den nya presidenten på ett sätt som vi inte kan förutse, säger Pekka Haavisto i en intervju med Dagens Nyheter.

Har hela Nato med sig

Presidentkandidaten arbetade som utrikesminister under Sanna Marins regering 2019-2023. Han hade en av huvudrollerna när Finland ansökte och antogs till Nato efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina.

Pekka Haavisto vägrar dock att tala om någon rädsla för hur Putin kan agera härnäst.

Det beskriver inte finska folkets attityd.

– Om det uppstår ett hot har vi hela Nato med oss, säger politikern och manar till att hålla situationen vid gränsen lugn.

Sauli Niinistö: "Vakna!"

I början av 2024 riktade den nuvarande presidenten i Finland ett skarpt budskap till finska folket och Europa i ett av sina sista tal på jobbet.

Han betonade att stödet till Ukraina måste fortsätta och menade att hela kontinenten måste “vakna”.

– Europa måste vakna upp. Att investera i vapenproduktion är inte nödvändigt bara för att kunna ge den hjälp som behövs. Det behövs för att försäkra att Europa är starkt, inte för krig, utan för fred.

Putin svåranalyserad

I talet uppmanade även Niinistö europeiska länder att ta ett större ansvar i Nato, framför allt med anledning av spekulationerna om det amerikanska valets inverkan på säkerhetssamarbetet. Det vill säga om Donald Trump återvänder till makten.

Presidenten sade också att Putinregimen är svåranalyserad.

– Ryssland är aldrig så starkt som det ser ut att vara, och aldrig så svagt som det verkar vara. Rysslands avsikt att besegra Ukraina på några veckor gick inte, eftersom ukrainarnas tapperhet övervann anfallet.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Överläkare varnar – många blir allvarligt sjuka

2025 11 29

Fler än vanligt kan bli allvarligt sjuka i vinter.

Influensasäsongen är här på allvar, har Folkhälsomyndigheten konstaterat.

Samtidigt varnar överläkaren och professorn Magnus Gisslén för att fler kan bli allvarligt sjuka i år.

Många kan bli allvarligt sjuka

Influensasäsongen riskerar att bli extra tuff i år, rapporterar SR.

Det menar Magnus Gisslén, överläkare och professor på Sahlgrenska Akademin vid Göteborgs universitet.

Den nya k-varianten av influensaviruset riskerar att leda till att fler blir sjuka och att många också drabbas värre än vanligt.

– Det kan man tänka sig, att det blir en säsong med extra mycket influensa, och då också med många som blir lite allvarligare sjuka, säger Magnus Gisslén till radiokanalen.

Han understryker att det bara handlar om en prognos – man kan inte veta säkert om fler blir sjuka.

Mycket talar dock för det.

Influensaviruset muterar regelbundet, och med tiden utvecklar vi immunitet mot nya varianter.

– Men just i år så har den då muterat flera gånger, så man har fått flera mutationer som gör att den har sannolikt då lättare att ta sig förbi så att säga den immunitet som finns i befolkningen, och det har man sett på södra halvklotet nu, och nu ser vi det i delar av Europa och andra delar av världen, att den här börjar dominera lite grann, säger Magnus Gisslén till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Smittspridningen ökar snabbt

I veckan har det rapporterats att influensaepidemin nu är här på allvar.

Smittspridningen har kommit igång tidigare än väntat, rapporterar TV4.

Även socialminister Jakob Forssmed (KD) har varnat för en ökad smittspridning.

– Vi kan de närmaste veckorna vänta oss en markant ökning av smittspridningen, säger Forssmed, enligt kanalen.

Att smittspridningen börjat tidigare än föregående säsong beror troligtvis på den muterade k-varianten, som sprids snabbt i Europa.

Statsepidemiologen Erik Sturegård understryker vikten av att vården och äldreomsorgen höjer sin beredskap.

– Tittar vi framåt finns det en viss risk att vi går in mot en lite tuffare influensasäsong. Alldeles oavsett så vet vi nu när influensasäsongen är igång att belastning på sjukvården kommer att öka, säger Erik Sturegård, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera direkt

Text: Redaktionen


29 november 2025

KRIGSPLAN AVSLÖJAD: Sätter in 800 000 soldater

2025 11 29

En hemlig krigsplan har avslöjats.

Rysslands krig i Ukraina har fått Nato- och EU-länder att förbereda sig för det absolut värsta – i hopp om att kunna undvika det.

Nu har en 1 200-sidig plan läckt ut som avslöjar Tysklands krigsförberedelser.

800 000 soldater

En hemligstämplad tysk plan har beskrivits i detalj av Wall Street Journal, rapporterar Newsweek.

I planen beskrivs bland annat hur upp till 800 000 Natosoldater ska förflyttas över Europa i händelse av en rysk attack.

Dokumentet går under namnet Operation Plan Germany (OPLAN DEU), och har sammanställts av höga tyska militärer, enligt tidningen.

I planen beskrivs en ”all-of-society”-strategi som involverar civila sektorer och privata företag i försvaret.

Det beskrivs som en tillbakagång till kalla krigets syn på försvar.

Planen började tas fram strax efter Rysslands invasion av Ukraina.

LÄS OCKSÅ: "Trumps största brott hittills" - världen i gungning

”Målet är att förhindra krig”

I planen finns bland annat en omfattande vägledning för att sätta in 800 000 Natosoldater från Europa och USA, som ska kunna ta sig österut i händelse av en rysk attack.

Planen innehåller också kartor över logistiken, inklusive hamnar, vägar, järnvägar och floder.

Samtidigt beskrivs problem som ställer till det för försvaret. Bland annat anses Tysklands transportinfrastruktur vara sårbar. Exempelvis bedöms 20 procent av landets motorvägar vara i akut behov av reparationer.

Den tyska planen syftar i första hand till att höja beredskapen till den grad att fienden avskräcks från att attackera.

– Målet är att förhindra krig genom att göra det klart för våra fiender att om de attackerar oss kommer de inte att lyckas, säger en hög militär officer som varit en av författarna till planen, enligt tidningen.

Tyskland behöver ta igen försvarskunskaper som med tiden gått förlorade, har landets biträdande försvarsminister Nils Schmid tidigare sagt.

– Vi måste lära om det vi har avlärt. Vi måste få tillbaka folk från pensionen för att berätta hur vi gjorde det då, säger han, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Södra Ryssland träffat - kraftiga brandmoln över området

Foto: F Andrejevic

Text: Redaktionen