FINLAND: Litet barn levande begravt

2023 12 26

En mycket intensiv räddningsinsats har ägt rum i Finland.

Stor dramatik har utspelat sig i Korpilax i mellersta Finland.

Där har ett barn i lågstadieåldern anmälts saknad efter att ha observerats vid hemgården men därefter inte setts till på flera timmar.

Polisen informerades fort om situationen och inledde en omfattande sökinsats för att försöka hitta barnet, rapporterar Svenska Yle.

Kraftigt snöfall

På grund av det kraftiga snöfallet hade alla eventuella spår efter barnet täckts igen.

Polisen upprättade en sökpatrull och kallade även in en hundpatrull från Jyväskylä.

Med sig hade man bland annat polishunden Kaha, som intensivt sökte efter spår från barnet.

Begravd under snön

Man observerade att en snöplog varit i området och samlat snö på hög, där polishunden fick röra sig för att leta efter barnet.

Hunden hittade dock ingenting, och polispatrullen var precis på väg att vända hem efter fortsatt letande då hundföraren beslutade att låta Kaha undersöka snöhögen en gång till.

Då tycktes hunden ha upptäckt någonting, och vägrade lämna snöhögen tills det att patrullen började gräva.

Efter ett intensivt grävarbete hittade man det försvunna barnet, som fått uppemot en och en halv meter snö över sig i samband med snöplogens arbete.

Barnet var medvetslöst när det hittades men har sedan återfått medvetandet och har kunnat tala därefter.

Det är oklart om barnet har fått några allvarligare skador.

Människor har svårt

I sökinsatser som denna kan hundar ofta vara en mer effektiv resurs än polisen.

– Polisen använder hundar för att leta efter personer, ämnen och föremål och för övervakning. Hundarna kan tack vare sitt goda luktsinne ofta hitta sådant människor har svårt att upptäcka, meddelar polisen.

Viktig resurs

Hundarna är en av polisens viktigaste resurser i flera olika arbetsområden.

– Hundarna kan spåra, söka och försvara föraren, sig själva och andra. En del hundar kan också söka efter särskilda ämnen och arbeta under speciella omständigheter, till exempel på platser där det brunnit. 

– Alla hundpatruller tränas löpande och kvalitetssäkras kontinuerligt.

Foto: S. Berger

Text: Redaktionen


5 december 2025

Power rear ut tusentals varor – för 329 kronor

2025 12 05

Power har gjort en blunder som nu gynnar kunderna.

– Vi har gjort ett misstag, skriver butikskedjan Power på Instagram.

Nu säljs tusentals produkter till priset av 329 kronor.

– I linje med vår affärsidé om låga priser kommer vi inte att justera detta, tillägger Power, som förnekar att det handlar om en PR-kupp.

”Gäller – oavsett tidigare pris”

Power uppger att tusentals produkter har felmärkts som ”NÄSTRIMMER 329 KR”.

Det handlar om en rad olika produkter som har felmärkts – alltifrån hörlurar och gamingutrustning till köksmaskiner, enligt kedjan.

Och Power tänker alltså inte rätta till misstaget.

– Nästrimmer-priset gäller därför på alla felmärkta produkter i våra varuhus. Oavsett tidigare pris, uppger kedjan i inlägget.

LÄS OCKSÅ: Här är banken med högst ränta just nu – hela listan

Uppmaning till kunderna

Power uppmanar också kunder att kontrollera sitt kvitto om de har handlat på kedjan.

– Om du har köpt en produkt hos oss och kvittot felaktigt visar NÄSTRIMMER, behöver kvittot korrigeras så att rätt garanti och villkor gäller, förklarar Power.

Men priset förblir detsamma.

– Nästrimmer-priset påverkas inte utan förblir oförändrat, meddelar kedjan.

Man kan lätt få intryck av att det rör sig om en PR-kupp från Powers sida.

Även vissa i kommentarsfältet på Powers Instagramkonto tycks vara inne på den linjen.

– Varför skulle ni inte rätta till priserna för varor som är kvar i varuhuset? Och vilken medarbetare skulle inte reagera på att sälja en köksmaskin som ”nästrimmers”. Låter väldigt konstigt, skriver en följare på Instagram.

Förnekar PR-kupp

Men kedjan förnekar att det rör sig om en PR-kupp.

– Vi står för låga priser och i den perioden vi är just nu kände vi att vi ville göra det enkelt och generöst för våra kunder, säger Powers marknadschef Eddie Hernandez till Expressen.

Han medger dock att kedjan tror att de kommer att tjäna på felmärkningen.

– I det stora hela tror jag att vi kommer att vinna mer än vad det här kostar långsiktigt, säger han.

Totalt handlar det om runt 2 000 varor som har felmärkts, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Vindkraft stoppas plötsligt

Foto: Noel Edling Power

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin ger jättelöfte till stormakt – trotsar USA

2025 12 05

Putin ger ett stort löfte till ett land i Asien, trots påtryckningar från USA.

Rysslands ledare Vladimir Putin lovar att rysk olja kommer att fortsätta levereras till Indien “utan avbrott”.

Detta trots amerikanskt tryck och straffåtgärder, rapporterar The Guardian.

Markerar mot väst

Under det bilaterala toppmötet i New Delhi mellan Ryssland och Indien visade Putin tydligt att Moskva inte tänker ge efter för USA:s försök att begränsa energisamarbetet mellan länderna.

Uttalandet kommer efter att USA i augusti införde ytterligare straffskatter på 25 procent mot Indien, på grund av landets köp av billig rysk olja.

– Ryssland är en pålitlig leverantör av energiresurser och allt som behövs för utvecklingen av Indiens energisektor. Vi är redo att fortsätta säkerställa leverans av bränsle utan avbrott för den snabbt växande indiska ekonomin, säger Putin i sitt tal.

Indiens premiärminister Narendra Modi nämnde inte olja direkt under mötet, men betonade energisäkerhet som en central del av samarbetet.

– Energisäkerhet har varit en stark och viktig pelare i partnerskapet mellan Indien och Ryssland, säger premiärministern.

LÄS MER: UPPGIFTER: USA vädjar till Europa – vill stoppa massiv Ukrainaplan

Tål påtryckningar

Mötet mellan de två ledarna är Putins första besök i Indien sedan invasionen av Ukraina, och det fanns en tydlig ambition att visa att relationen mellan länderna förblivit stabil.

–I den nuvarande komplexa, spända och osäkra geopolitiska situationen förblir de rysk-indiska relationerna motståndskraftiga mot yttre påtryckningar, sa de i ett gemensamt uttalande efter mötet.

Putin har tidigare sagt att han ska ta upp USA:s påtryckningar direkt med USA:s president Donald Trump.

– Om USA har rätt att köpa vårt bränsle, varför ska inte Indien ha samma privilegium?

Framtida samarbete

Under toppmötet undertecknades flera nya avtal som stärker både ekonomiskt och försvarsmässigt samarbete.

Länderna kom överens om ett ekonomiskt samarbetsprogram fram till 2030, med målet att dubbla handeln till 100 miljarder dollar per år.

Försvarssamarbetet förstärks också, och de två länderna har kommit överens om gemensam produktion av avancerade försvarsplattformar, trots att inga specifika vapensystem nämndes.

LÄS MER: Putin ställer tungt krav på Nato

Foto: President of Russia office

Text: Redaktionen