Finland ändrar abortlagen

2023 09 02

Personer som vill göra abort i Finland möts av ett nytt regelverk.

Landets nya abortlagstiftning trädde ikraft i går och kommande vecka blir första hela veckan med den nya abortlagen.

KD och Sannfinländarna

Samtliga riksdagsledamöter i Kristdemokraterna har motsatt sig den nya lagen liksom en stor majoritet av Sannfinländarnas ledamöter.

Men Svenska Folkpartiet, Moderaterna, Socialdemokraterna, De Gröna och Vänsterförbundet röstade jag till lagändringen liksom en majoritet av Centerns ledamöter.

Remiss stryks

Lagändringen innebär att det blir lättare att göra abort i Finland.

De som vill göra abort behöver inte längre få en inledande remiss från en vårdcentral.

– Istället för att gå till hälsocentralen eller till en privat läkare och få en remiss därifrån, så får man ringa direkt till oss.

Det säger Antti Perheentupa, avdelningsöverläkare vid Åbo Universitetscentralsjukhus till YLE.

– Under det samtalet går vi igenom enkla frågor, som hur långt gången graviditeten troligen är.

Första tabletten

Det betyder att den som vill göra abort innan den tolfte graviditetsveckan inte längre måste vara i kontakt med två olika läkare.

I samband med sitt första besök vid sjukhuset får man göra en kontroll med ultraljud.

Och man får även de tabletter som krävs för att genomföra en medicinsk abort.

– Den första tabletten tar man redan i samband med besöket, och resten tar man själv hemma, rapporterar YLE.

Emot abort

Lagändringen innebär att kvinnor och par som vill göra abort inte längre ska tvingas träffa läkare som är emot aborter.

– Vid en del hälsocentraler kan det finnas läkare som inte vill bevilja abort, och då blir det svårare att få tillgång till den vården.

– Det här blir vi nu av med, och det är troligtvis den största förbättringen i och med den nya lagen.

– Dessutom behöver kvinnan bara träffa en läkare en gång på ett ställe om det inte uppstår några komplikationer.

Det säger överläkare Perheentupa.

Han understryker att processen att göra en abort nu blir mycket lättare för de aktuella kvinnorna.

– Mycket enklare än tidigare, summerar han.

Fler nyheter

Den nya lagtexten gör att det även blir lagligt att utföra aborter inom den privata sektorn.

En annan nyhet är att man inte längre behöver förklara orsaken till varför man vill göra abort.

– Det är klart att alla har en orsak. Men den som bedömer vad som är en giltig orsak är den kvinnan som vill göra abort.

Det framhåller jämställdhetsforskare Nina Nyman vid Åbo Akademi till YLE.

Foto: O. Marketing

Text: Redaktionen


JUST NU: Förvaltare varnar för 90-procentigt ras – ”Historiens största bubbla”

2025 07 13

En förvaltare varnar för ”historiens största bubbla”.

Svenska småsparare varnas för en enorm aktiebubbla.

Den svenske hedgefondförvaltaren Per Lekander varnar för att ett av världens mest kända företag går mot ett 90-procentigt ras.

”Historiens största bubbla”

Lekander, som är förvaltare i den egna firmen Clean Energy Transition, tror att Elon Musks elbiltillverkare Tesla står inför ett gigantiskt ras, rapporterar DI.

Att det går tungt för Tesla är ingen hemlighet, men enligt Lekander är det värre än så.

Det handlar om en aktiebubbla av historiska mått, menar han.

– Det här är den största aktiebubblan just nu. Tesla är antagligen världshistoriens största aktiebubbla, säger han till tidningen.

Förutspår 90-procentigt ras

Per Lekander förutspår ett enormt ras för Teslas aktie.

Han menar att företaget har tjänat mycket på subventioner, bland annat i form av utsläppsrätter och skatteavdrag för elbilar, vilket man emellertid inte kommer kunna göra med Trumps nya budget.

Tesla har också en rad andra problem, och aktien är extremt övervärderad, menar han. Tesla är inte värt de 982 miljarder dollar som är företagets börsvärde idag, utan snarare runt 100 miljarder dollar, menar Lekander, som tror att Teslaaktien kommer att rasa kraftigt och att företaget riskerar konkurs.

Han varnar därför småsparare.

– Om aktien gick ned 90 procent skulle den fortfarande vara övervärderad, säger Per Lekander till tidningen.

Bråkat med Trump

Tesla har haft enorma problem den senaste tiden. Försäljningen har rasat, och i och med Elon Musks politiska engagemang har företaget även utsatts för protester.

På senare tid har Elon Musk dessutom gjort sig ovän med president Donald Trump, vilket inte heller lär gynna Teslas affärer.

Elon Musk fortsätter dock otröttligt med sina projekt. Nyligen har han bland annat meddelat att han startar ett politiskt parti, The America Party.

Musk äger också den sociala medieplattformen X, och nyligen meddelade han att företaget lanserar ett ”skrämmande” projekt, vilket Ekonomibladet har rapporterat om.

Det handlar om X nya AI-chatbot Grok 4, som enligt Elon Musk är ”den smartaste AI:n i världen” och ”smartare än alla doktorander inom alla discipliner samtidigt”.

Foto: iXimus

Text: Redaktionen


JUST NU: Världskänt rockband tvingar USA:s regering att agera

2025 07 13

Heavy metal-bandet Metallica tvingar USA:s regering att vidta en åtgärd.

Metallica är världens kanske mest kända heavy metal-band.

Nu agerar bandet mot USA:s försvarsminister Pete Hegseth och Pentagon – och tvingar dem att omedelbart agera.

Säger nej – får inte användas

Låten ”Enter Sandman” är en av Metallicas absolut mest kända och populära låtar.

Men den får inte användas i vilket sammanhang som helst, vilket USA:s försvarsminister Pete Hegseth nu har fått klart för sig, rapporterar Rolling Stone Magazine.

Pentagon har använt Metallicas populära låt i en video med Pete Hegseth där man framhåller hur Trumpadministrationen kommer se till att militären ökar sin användning av drönare.

Det hade man emellertid inte tillstånd till, enligt en representant för Metallica.

Nu har Pentagon tvingats att agera omedelbart genom att ta bort videon. Man har sedan lagt upp den igen, fast utan musik.

Handlar om drönare

Kravet på att videon skulle raderas på grund av brott mot upphovsrätten framfördes av den sociala medieplattformen X, uppger Pentagon, men en representant för Metallica bekräftar alltså att kravet kommer från bandet.

I videon, som alltså togs bort och sedan lades upp igen utan musik, säger Pete Hegseth att USA kommer att tillverka fler drönare.

– I juni utfärdade president Trump en exekutiv order som satte fart på den amerikanska drönardominansen för att stärka vår drönarindustri och beväpna våra krigare, för det är vad vi handlar om, säger Pete Hegseth i videon, enligt tidningen.

Många artister säger nej

Men Metallica tillät alltså inte att ”Enter Sandman” används till det pompösa budskapet.

Och det är långt ifrån första gången som det uppstår kontrovers kring användning av musik i politiska sammanhang.

En lång rad musikartister har genom åren hindrat Donald Trump från att använda deras musik i olika sammanhang.

Bland dessa finns Céline Dion, Beyoncé, Isaac Hayes och rocklegenden Neil Young.

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen