12 november 2025

FINANSINSPEKTIONEN VARNAR: Många svenskar väljer farligt betalningsmedel

2024 11 27

Antalet köp på faktura skjuter i höjden i Sverige.

Under 2023 omsatte hushållens fakturaköp 100 miljarder kronor, enligt en sammanställning från Finansinspektionen, FI.

Många fakturaköp gjordes i slutet av året, i samband med olika reor som Black Friday och mellandagsrean.

Enligt FI har hushållens fakturaköp har ökat varje år sedan 2020. 

Nu höjer myndigheten ett varningens finger.

– De senaste årens högre inflation och räntor har pressat många konsumenter. Många har fått använda sin buffert för att få vardagsekonomin att gå ihop. Därför är det särskilt viktigt att du inte köper mer än du vet att du kan betala senare. Det kan kosta dig mycket, både i form av höga räntor och avgifter, säger Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på FI.

Flera uppmaningar

Att handla på faktura riskerar att bli en dyr historia för många svenskar.

Enligt FI:s sammanställning får en av tio svenskar som handlar på faktura minst en betalningspåminnelse varje månad.

– Dessutom valde en av tjugo som betalade något med faktura att omvandla sina fakturor till andra typer av lån, som delbetalningar eller kontokrediter. Påminnelser kostar extra, medan elbetalningar och kontokrediter innebär att betalningen till slut kan bli betydligt större än priset för varan, framhåller myndigheten.

Nu går FI ut med flera uppmaningar till konsumenter som funderar på att handla på faktura.

Följande tips utfärdas för att undvika skuldfällan:

- Behöver du verkligen det här?
Innan du köper något, oavsett hur du betalar för det, är det viktigt att du frågar dig om du verkligen behöver varan eller tjänsten. Uppfyller den ett verkligt behov i ditt liv, eller skulle du ha bättre nytta av att spara pengarna?

- Kommer du att ha de pengar imorgon som du inte har idag?
Om du väljer att köpa nu och betala sen behöver du vara säker på att du kommer att ha pengar för att betala när fakturan kommer.

- Betala av lånet så snabbt du kan
Om du har köpt något på faktura kostar det alltid minst att betala fakturan så snart du kan. Att betala av lånet under en längre tid genom delbetalningar eller att omvandla lånet till en kontokredit innebär att du får betala betydligt mer än du ursprungligen lånade.

- Betala alltid fakturan när den kommer
Att inte betala i tid kostar extra. Dröjer din betalning tillräckligt länge hamnar din skuld hos Kronofogden. En betalningsanmärkning hos Kronofogden kan leda till att du får svårt att ta bolån, få ett hyreskontrakt eller teckna ett mobilabonnemang. Du kan också hindras från att ta vissa jobb som inte är tillgängliga för personer med betalningsanmärkningar.

Kvinnor sticker ut

Finansinspektionens statistik visar även att kvinnor är mer benägna att handla på faktura jämfört med män.

Mellan juli 2023 och juni 2024 har kvinnor stått för 60 procent av fakturaköpen. Och i november 2023 stod kvinnor för två av tre fakturaköp.

Bland båda könen är fakturaköp vanligast i åldersgruppen 35–44 år, följt av 25–34 år. Minst antal fakturaköp gör de yngsta och äldsta männen, i åldrarna under 24 respektive över 64 år.

Foto: E. Ventur

Text: Redaktionen


30nov2025

Sveriges politik får kritik från finskt håll – ”fungerar sällan”

2025 11 30

Sverige får kritik från finskt håll.

Kritiken gäller den svenska bostadsmarknaden som skiljer sig på flera sätt från den finska.

Riktningen för den svenska politiken kring bostäderna har sina rötter i 1930-talets folkhemsbygge, och det är hög tid att en ny linje tas ut.

Den analysen gör en rådgivare inom penningpolitik och forskning vid den finska riksbanken, Finlands bank, som inriktat sig mot just bostadsmarknaden.

– I Sverige har man universalismen som en bärande bostadspolitisk idé, medan man i Finland haft en mer selektiv och marknadsorienterad syn på bostadspolitiken. På sätt och vis kan man säga att bostadsmarknaden i Finland är mer en marknad än vad den är i Sverige, säger rådgivaren Essi Eerola, till DN.

”Fungerar sällan”

Finland och Sverige har många likheter, men också många skillnader när det kommer till politiken kring bostäderna.

I grannlandet Finland har bostadspolitiken varit inriktad på att lösa bostäder till de i samhället som har störst behov av stöd.

I Sverige har man oftast satsat på storskaliga samhällsdrivna program som riktar sig till alla, menar Essi Eerola.

– Universalismen som idé är vacker men den fungerar sällan så som man tänkt sig, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Byggföretagens behov

Branschorganisationen Byggföretagen anser också att Sverige behöver se över sin bostadspolitik för att kunna möta framtidens behov.

– Inom tio år blir vi 11 miljoner invånare. Befolkningstillväxten skapar goda möjligheter för ökad sysselsättning och förbättrad skattekraft, uppger organisationen Byggföretagen.

– Trots det stora behovet av bostäder tappar byggandet fart. För att kunna upprätthålla en hög och jämn byggtakt krävs bostadspolitiska reformer.

Förslag från branschen

Från branschorganisationens sida vill man se flera ändringar framöver, vilka finns mer utförligt beskrivna på Byggföretagens hemsida.

- Förtydligat förbud mot kommunala särkrav
- Transparent marktilldelning
- Översyn av kreditrestriktioner och undantag för förstagångsköpare
- Subventionerat bosparande
- Hyrköp som ny upplåtelseform
- Förändrad fastighetsavgift
- Sänkt reavinstbeskattning
- Friare hyressättning
- Tillfälligt omställningsstöd
- Sociala bostadskontrakt

Källa: Byggföretagen

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen


30nov2025

Nya villkor för boende i bostadsrätt – förslaget på bordet

2025 11 30

I somras initierade regeringen en utredning kring bostadsrätter.

Uppdraget gavs till en utredare som skulle göra en snabbspårsutredning.

Nu har regeringen mottagit en rapport med flera förslag som är tänkta att öka tryggheten för boende i bostadsrätter.

Ökad trygghet

Förslagen i rapporten syftar till att motverka brottslig verksamhet i anknytning till bostadsrätter.

– Den innehåller förslag som ger bostadsrättsföreningar utökade möjligheter att säga upp bostadsrättshavare som begår brott och att neka medlemskap när någon som ska använda lägenheten har begått brott. Syftet är att öka tryggheten i och kring bostadsrätter, uppger regeringen.

Förslagen

I rapporten som regeringen nu ska ta ställning till finns bland annat förslag om att:

- Bostadsrättshavare ska kunna sägas upp på grund av brott som begås på ett längre avstånd från lägenheten än i dag, till exempel i en lekpark eller på ett torg.

- Tröskeln för när en lägenhet får sägas upp på grund av att den används för brott sänks, och bostadsrättshavarens ansvar för trygghet i huset skärps.

- Möjligheterna att neka medlemskap i en bostadsrättsförening när någon som ska använda lägenheten har gjort sig skyldig till brott, förtydligas och skärps.

Lagen föreslås börja gälla den 1 januari 2027.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Ansiktsigenkänning

I veckan kom också beskedet att regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag på en ny lag som ger polisen möjlighet att använda AI-teknik för ansiktsigenkänning.

Förhoppningen är att lagen ska hjälpa till att bekämpa allvarlig brottslighet, som människohandel, mord och handel med narkotika och vapen.

– För att trycka tillbaka gängkriminaliteten och återupprätta tryggheten i samhället måste polisen ha tillgång till effektiva verktyg, säger justitieminister Gunnar Strömmer, i ett uttalande.

– Den föreslagna lagen om användning av AI för ansiktsigenkänning i realtid är ytterligare ett viktigt steg för att ge polisen efterfrågade verktyg för att effektivt bekämpa allvarlig brottslighet. Samtidigt säkerställer vi att rättssäkerheten och den personliga integriteten värnas.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: MKB

Text: Redaktionen