Finansinspektionen varnar folk som är på Facebook och Instagram

2024 09 30

FI varnar för ett fenomen som blir allt mer vanligt förekommande.

Det handlar om personer som på sociala medier ger ekonomiska råd av olika slag.

Dels finns det ekonomiska influencers, eller “finfluencers”, som hjälper människor att lära sig om pengar.

Samtidigt drar andra nytta av fenomenet, och låtsat vara finfluencers för att bedra människor.

Det rapporterar TV4.

I sociala medier

I sociala medier som Instagram och Facebook såväl som olika podcasts och bloggar finns det risk att vissa personer som tycks hjälpa folk med pengar kan vara bedragare.

– Det vi vill göra är att uppmana konsumenter till vaksamhet och att inte lita blint på vad finfluencers säger. I stor utsträckning är det oreglerad verksamhet så man kan inte lita på att det de säger är till det bästa för dig som konsument, säger Finansinspektionens konsumentskyddsekonom Moa Langemark till TV4.

Klassisk varningsflagga

Det gäller alltid att vara kritisk mot de uppmaningar, råd och tips som kommer på sociala medier.

Langemark ger exempel på en klassisk varningsflagga som kan innebära att det rör sig om en bedragare.

– Om det kommer en uppmaning om att det är bråttom, att man måste agera här och nu, eller om man blir kontaktad av någon som kommer med smicker.

2 000 nya varningar

Bara under årets första sex månader växte Finansinspektionens varningslista med 2 000 varningar.

– 2000 nya varningar har tillkommit på FI:s varningslista under det första halvåret, framhåller Finansinspektionen.

– Det handlar om investeringsbedrägerier och bedragare som lockar med investeringar i lönsamma placeringar som sedan visar sig inte finnas. I stället förlorar konsumenten och alla pengar försvinner till bedragaren.

“Inträffar ofta”

Finansinspektionen fortsätter.

– Investeringsbedrägerier inträffar ofta och drabbar många konsumenter.

– Bedragarna är skickliga och arbetar både metodiskt och långsiktigt för att lura personer på pengar. Allt som oftast är de trovärdiga i sina kontakter och hänvisar ofta till välpolerade fasader som är svåra att se igenom.

Foto: A. Shatov

Text: Redaktionen


Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


8 september 2026

Kostar hundra miljoner kronor – nu har Ukraina förstört den

2026 09 08

Ukraina har träffat flera dyrbara ryska måltavlor.

Ukraina har skickat drönare mot ockuperade Zaporizjzja.

Där har den 423:e separata drönarsystembrigaden bland annat träffat luftvärnssystemet Osa.

Osa är värt omkring tio miljoner dollar – motsvarande strax under hundra miljoner kronor.

Ny attack

Brigaden uppger att de upptäckte och förstörde luftförsvarssystemet, rapporterar United24Media.

Systemet kan bekämpa luftmål på höjder upp till fem kilometer och på avstånd på cirka 10 kilometer.

– Till skillnad från andra system är det tillräckligt kompakt och lätt att dölja. Att förstöra sådana luftvärnssystem ger vårt flyg tillgång till fiendens underhåll i bakre regionen, framhåller den ukrainska enheten som slog ut systemet.

Helikoptrar träffade

Ukraina har samtidigt slagit till mot flygbasen Taganrog-Tsentralny i Rostov-regionen.

Två ryska helikoptrar har träffats.

En Mi-8-helikopter har totalförstörts och en Mi-35-helikopter har skadats.

Exakt hur allvarligt skadad Mi-35-helikoptern blev är i nuläget oklart.

Läs mer: USA-stridsflyg har bombat fel

Missiler mot Kyjiv

Under natten mot tisdagen har Ryssland riktat en massiv drönar-och missilattack mot Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Minst två personer har dött och tio har skadats.

I huvudstaden Kyjiv har bland annat ett bostadshus, en skola och flera varuhus träffats.

“Som Hunger Games”

Daria Kolisnyk, som bor i en byggnad som träffades av en missil, kommenterar.

– Det är som The Hunger Games, det handlar bara om överlevnad. Man går bara och lägger sig och undrar om man kommer att vakna igen eller inte. Så ser livet ut i Kyjiv, säger Kolisnyk efter nattens attacker.

Bilder och filmklipp cirkulerar på sociala medier som visar kraftiga explosioner i rökmoln i den ukrainska huvudstaden.

Läs mer: Su-24-stridsflygplan attackerat

Foto:President of Russia Office

Text: Redaktionen