Finansiell suck efter kort ministertid

2022 10 20

Pundet stärktes sedan det stod klart att Liz Truss avgick som partiledare och premiärminister.  

Det var inte bara Labour och övriga oppositionspartier som var belåtna efter att Liz Truss lämnat posten som Tories ledare och därmed premiärministerposten.

Även finansmarknaden drog en lättnadens suck sedan det stod klart att landet ska få en ny minister på högsta posten.

Pundet stärktes mot dollarn och därmed sjönk statens lånekostnader.

Lättade marknader

–  Även om Liz Truss avgång som premiärminister lämnar Storbritannien utan en ledare när det står inför enorma utmaningar för ekonomin, finansmarknaden och finansmarknaden, verkar marknaderna vara lättade, konstaterade Paul Dales, Storbritanniens chefsekonom på Capital Economics, enligt kanalen BBC.

Företrädare för finansmarknaden underströk vikten av att den tillträdande ministern snabbt måste agera för att få än mer rätsida på landets ekonomi.

Hela landet i gungning

Den senaste tidens oro i Storbritannien har försatt landet i gungning på flera plan:’

–  De senaste veckornas politik har undergrävt förtroendet hos människor, företag, marknader och globala investerare i Storbritannien, framhöll chefen för CBI:s affärslobbygrupp, Tony Danker.

Sa han och lade även han stor press på den tillträdande ministern:

–  [Nästa premiärminister] kommer att behöva leverera en trovärdig finanspolitisk plan för medellång sikt så snart som möjligt, och en plan för den långsiktiga tillväxten av vår ekonomi.

Det dröjer ett tag innan ett nytt namn är klart. Dels ska det gås igenom en nomineringsprocess. Nomineringstiden löper ut på måndag klockan 14, varpå två slutkandidater kommer att koras. En av dem kommer sedan att röstas fram av partimedlemmar.

Hela processen ska vara klar senast 28 oktober.

På förhand har Rishi Sunak pekats ut som en huvudfavorit i flera medier. Kort efter Truss avgång rapporterades att även tidigare premiärministern Boris Johnson väntas ställa upp.

Foto: C. BIll

Text: Redaktionen


JUST NU: Svenska turister flyr – tre meter höga vågor

2025 11 04

Den tropiska cyklonen Tino, lokalt känd som Kalmaegi, har dundrat in med full kraft.

Redan i helgen kom de första varningarna.

Och nu är cyklonen här.

Det snabbt växande ovädret slår kraftigt mot Filippinerna efter att ha dragit in från Stilla havet.

Hittills har minst två människor förlorat livet, rapporterar ABC News.

Tiotusentals har dessutom evakuerats för att söka skydd från stormen.

Svenskar flyr

Den nationella katastrofmyndigheten har varnat för skyfall, starka vindar och stormfloder. Vindbyarna har mätts till uppemot 57 meter per sekund, enligt Reuters.

Pagasa, Filippinernas officiella vädermyndighet, har även varnat för enorma vågor på uppemot tre meter. Samtidigt har den filippinska kustbevakningen i Samar, den östligaste av Visayas-öarna, i önationen, ställt in all sjötrafik.

Även svenska turister söker skydd. En del har tvingats lämna landet helt när stormen väntas fortsätta under tisdagen.

– Först var vi inne på att bara stanna på ett hotell och låta stormen gå över. Men sen insåg vi att oj, det här kan vara ganska allvarligt, säger 19-åriga Maja Höjelid, som befunnit sig på Filippinerna med vänner, till Aftonbladet.

– Och då kände vi att, nej, det här riskerar vi liksom inte. Det är bäst att åka vidare, fyller svenska turisten Ella Jakobsson i.

LÄS OCKSÅ: Uppgifter: “Oöverträffad tillströmning av döda ryssar”

Folk fast på hustaken

Situationen i delar av Filippinerna beskrivs för närvarande som kaotisk. I kuststaden Liloan och i Mandaue har översvämningarna nått huvudhöjd och folk sitter fast på taken.

– Vi har fått så många samtal från folk som ber oss att rädda dem från tak och från deras hus, men det är omöjligt, säger Gwendolyun Pang, generalsekreterare för filippinska Röda korset, till AP.

– Det är så mycket bråte, man ser bilar flyta runt så vi måste vänta på att översvämningen ska avta.

Filippinerna drabbas av omkring 20 tyfoner och stormar varje år. Landet är även frekvent drabbat av jordbävningar och aktiva vulkaner, vilket gör det till ett av världens mest katastrofbenägna länder, samtidigt som öarna lockar många turister.

LÄS OCKSÅ: Pangbesked från Swedbank – berör hela Sverige

Arkivfoto: 

Text: Redaktionen


8 okt 2025

“Aldrig sett något liknande” – ICA går fram med jättesänkning

2025 11 04

Priskriget i de svenska matbutikerna är här.

I synnerhet är det Ica och Willys som kavlat upp ärmarna och sänkt priserna på ett större antal varor.

Men det handlar inte om vilken sänkning som helst.

Den är mycket anmärkningsvärd, menar Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur.

– Det är mer än halva ordinariepriset på många storsäljare. Jag har aldrig sett någon liknande prissänkning under mina 40 år i branschen, säger han i ett uttalande.

Finns en anledning

Ett av flera exempel är Kungsörnens vetemjöl. Två kilo av mjölet går nu för 9,90 kronor i flera butiker.

Men det finns en anledning till att priserna plötsligt har dumpats.

För närvarande pågår Pensionärernas riksorganisations årliga undersökning av Sveriges mest pensionärsvänliga butik.

Enligt Matpriskollen har handlare och matkedjor även tidigare sänkt priserna när granskningen är på gång.

Därefter höjs de igen.

Förra veckan uppmärksammades Willys för sin plötsliga prissänkning. Agerandet kallades av kritiker för “horribelt” och “vilseledande”.

– Jag tror att detta kanske är slutet för PRO:s matkasseundersökning. Alla bör inse att man inte kan lita på resultaten. Framtiden är att kunna priskolla precis sina egna varor i olika butiker och den lösningen finns nu i Matpriskollens app. Den ger en bra vägledning, säger Ulf Mazur.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Främst Ica Maxi

Priskriget befinner sig framför allt på lokal nivå.

Det är framför allt Ica Maxi och Willys kom konkurrerar med varandra, enligt Matpriskollen.

– När vi tittat på två butiker som sänkt ordentligt så har varorna gått ner 26 procent på ICA Maxi i Örebro och 29 procent på Willys i Helsingborg, säger Ulf Mazur.

Under de två senaste åren är det Icahandlare som kammat hem förstaplatsen som de billigaste butikerna i Sverige.

LÄS MER: Pangbesked från Swedbank – berör hela Sverige

Foto: Håkan Dahlström

Text: Redaktionen