Filmstaden lanserar udda biobesök: “det här är bara början”

2025 03 13

Att sitta still och vara sysslolös genom en hel film kan vara en stor utmaning.

Många kan säkert erfara att det är lätt att låta blicken vandra till mobilen eller någon annan distraktion när man ser på film.

En del tar till metoder för att minska rastlösheten som kanske är mer konstruktiva än telefonen , till exempel att sticka.

Och det senare är exakt vad filmtittare vill ha möjlighet till även i biosalongen, enligt en ny undersökning från Filmstaden.

Lanserar helt nytt koncept

Siffrorna från Filmstaden visar att 23 procent av deras besökare stickar, jämfört med 19,6 procent av de som inte går på bio.

Av det skälet går nu biojätten folket till mötes: så kallad “stickbio” kommer att lanseras i sex städer från och med 30 mars.

– Att gå på bio är ett fantastiskt sätt att koppla av, och genom att kombinera det med stickning skapar vi en helhetsupplevelse som stärker både sinne och kropp, säger Jennie Granbom, marknadschef på Filmstaden, i ett uttalande.

LÄS MER: Biobesökare chockade – ”blev absolut knäpptyst i salongen”

"Bara början"

Den som besöker “stickbio” kommer att märka en del förändringar jämfört med ett vanligt biobesök.

Till exempel kommer belysningen att vara dämpad.

– Så att biobesökarna kan njuta av både stickningen och filmen utan störningar, framhåller Filmstaden.

Konceptet kommer inledningsvis att testas i sex städer, med premiär söndagen den 30 mars med filmen “Bridget Jones: Mad About the Boy”.

Biljetterna har redan släppts och Filmstaden utlovar dessutom “gofika och mingel”. Allt kommer att inkluderas i ordinarie biljettpris.

– Det här är bara början, planen är att utöka konceptet till fler av Filmstadens biografer framöver, meddelar biojätten.

LÄS MER: Abonnemang på bio införs i Sverige – så mycket ska det kosta

Här lanseras konceptet

Följande städer är först ut med den nya upplevelsen:

- Jönköping

- Luleå

- Västerås

- Malmö

- Lund

- Göteborg

Foto: A. Cogua resp P. Myrtorp

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen