FHM: Vi kan ha begått covid-misstag

2023 11 24

Folkhälsomyndigheten kan ha gjort en felbedömning av smittspridningen.

Den 7 november drog höstens vaccinationskampanj igång i Sverige.

Men redan nu kan toppnoteringen för spridningen av covid-19 ha passerat – och då är enbart 40 procent av folk över 80 år vaccinerade med det uppdaterade vaccinet.

Ett misstag kan därmed ha varit att sätta igång vaccinationerna alldeles för sent.

– Vi får se i slutändan, det är väldigt svårt att bedöma det. Om det var för sent vi började och man skulle ha börjat lite tidigare, eller om det var helt perfekt, säger Magnus Gisslén, Sveriges statsepidemiolog, till Sveriges Radio.

Blev mycket kraftig

Nya siffror visar också att enbart en tredjedel av åldersgruppen 65-79 år har fått den nya dosen.

Detta samtidigt som smittspridningen alltså håller på att plana ut – men det uppdaterade vaccinet levererades redan i mitten av september.

Ändå väntade Folkhälsomyndigheten med att sätta igång vaccinationerna, trots att länder som Norge, Tyskland och Storbritannien inledde sina kampanjer betydligt tidigare.

Och under hösten blev alltså smittspridningen mycket kraftig. 

Bland annat tvingades sjukhus upp i stabsläge för att klara av trycket det orsakade.

– Vi vet att effekten är som bäst i början när man tagit den, sedan avtar effekten med tiden, så det gäller att optimera tiden när man tror att smittspridningen kommer igång, sade Magnus Gisslén i oktober om varför man väntade.

"Bör ske inför säsongen"

När höstkampanjen lanserades underströk statsepidemiologen att vaccinet ger ett gott skydd mot allvarlig sjukdom och död, men inte lika bra mot att bli infekterad.

Han påtalade även vikten av att vaccinera i rätt tid.

– Vaccinationerna bör ske inför säsongen för att öka skyddet under den period då sjukdomarna sprids som mest, sade Magnus Gisslén vid tillfället.

En till två veckor

Enligt Folkhälsomyndigheten tar det cirka en till två veckor efter vaccinering att få ett bra skydd mot virussjukdomar som covid-19 och influensa.

I många fall har sprutorna getts samtidigt under höstens kampanj.

Det är en relativt stor andel i befolkningen som har en ökad risk för allvarlig sjukdom, och för dem är det viktigt att vaccinera sig mot både covid-19 och influensa, sade Magnus Gisslén.

Foto: CDC resp Lena Katarina Johansson

Text: Redaktionen


Mest hatade inredningsdetaljen i Sverige – “Ändå många som har den”

2025 07 02

En ny undersökning har tagit reda på vilken den mest hatade inredningsdetaljen i Sverige är.

Det är undersökningsföretaget Verian som har genomfört undersökningen på uppdrag av Fastighetsbyrån.

Där framgår att den klassiska Carpe Diem-skylten hatas mest av det svenska folket.

Det framhåller Fastighetsbyrån i ett pressmeddelande.

Mest hatad

Fastighetsbyrån har i en ny undersökning genomförd av Verian frågat svenskar i åldern 18–84 år om vilken den värsta inredningsdetaljen är.

När svenskarna får välja hamnar Carpe Diem-skylten högst upp (47 procent), tätt följt av flaggor (41 procent) och sportsaker som halsdukar och matchtröjor som prydnad (39 procent).

“Ändå många”

Inredningsexperten Lena Nyholm understryker att hon inte tycker att det finns någonting som är fult om det är placerat där med omtanke.

– Det är ändå många som har den tänker jag, säger hon till TV4.

– Det är så intressant att det är så många som hatar den.

Ålder påverkar

Av undersökningen framgår även att åsikterna om vad som är ful inredning skiljer sig en hel del beroende på ålder och kön.

– Äldre har en klart högre tolerans för Carpe Diem-skylten än yngre – bara 28 procent av svenskarna över 65 år tycker att det är en av de värsta detaljerna, att jämföra med hela 64 procent av 18–29 åringar, meddelar Fastighetsbyrån.

– Äldre är också mindre förtjusta i plastblommor – 43 procent tycker det är det värsta, medan bara 24 procent av de yngre håller med.

Och kön

Var femte kvinna (21 procent) väljer gaming-hörnan som en av de värsta inredningsdetaljerna, medan bara en av tio män (11 procent) svarar samma sak. 

Elaine Mürgas, fastighetsmäklare på Fastighetsbyrån Malmö, menar att inredningen kan påverka bostadsvärdet.

– Inredning kan absolut påverka värdet på en bostad – både positivt och negativt, säger hon.

– Jag brukar säga att man ska undvika tekniska prylar, sportmemorabilia och väggcitat, men samtidigt inte plocka bort för mycket. En personlig touch med växter och väl valda detaljer, särskilt i kök och vardagsrum, gör ofta bostaden mer inbjudande.

Foto: Spacejoy

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukraina storsatsar – för nästan 100 miljarder kronor

2025 07 02

Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det krigshärjade landets partners fortsätter att stötta Ukraina.

Det handlar om miljardstöd från bland annat Tyskland och Storbritannien.

Nu kommer besked om att Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det rapporterar Kyiv Post.

100 miljarder kronor

Den ukrainska regeringen har föreslagit ytterligare 9,7 miljarder dollar i krigsrelaterade utgifter genom ett förslag till budgetändring, som ska röstas igenom i parlamentet i juli.

Det motsvarar drygt 92 miljarder svenska kronor.

Pengarna ska bland annat gå till vapen, militärutbildning och ersättning till veteraner och familjer som förlorat anhöriga.

“Militärskatten”

Kyiv planerar också att omdirigera en tredjedel av intäkterna från ”militär inkomstskatt” som tidigare tilldelats den statliga särskilda kommunikationstjänsten till försvaret.

Medel från intäkter från spel- och lotterilicenser, som tidigare planerats för utbildningsministeriet, hälsovårdsministeriet och ungdoms- och idrottsministeriet, kommer också att omdirigeras till försvaret.

Läs mer: Statlig rysk bank slår larm – nytt problem i ekonomin

Fortsatta attacker

Ukrainska styrkor fortsätter samtidigt att slå till mot försvarsindustriföretag i Rysslands långt bort från frontlinjen.
Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

1 300 kilometer

Källor inom Ukrainas säkerhetstjänst SBU berättade den 1 juli för den ukrainska nyhetsbyrån Suspilne att SBU:s drönare slagit till mot den elektromekaniska fabriken ”Kupol” i Izhevsk i Udmurtien.

– SBU:s källor rapporterade att drönarna färdades 1 300 kilometer till målet och att minst två drönare träffade två fabriksbyggnader och orsakade en brand, rapporterar ISW.

– SBU:s källor rapporterade att fabriken tillverkar luftvärnssystemen Tor och Osa samt Garpiya-drönare med lång räckvidd.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen