FHM går ut med viktigt meddelande till badgäster

2024 06 03

Det finns vissa saker som är viktiga att veta inför badsäsongen.

Och en av de sakerna informerar nu Folkhälsomyndigheten om.

I och med de stigande temperaturerna tar sig allt fler till badplatser runt om i landet.

Det ska man dock inte göra om man har sår på kroppen, förklarar statsepidemiolog Magnus Gisslén.

Det rapporterar SVT.

Stark avrådan

Gisslén och Folkhälsomyndigheten utfärdar en stark avrådan från att bada i temperaturer över 20 grader om man har sår på kroppen.

– Det man oroar sig för mest är att det ska ta sig in i blodet, det kallar man för badsårsfeber, säger statsepidemiolog Magnus Gisslén.

– Det kan vara akut och komma på några timmar. Det kan man i värsta fall avlida av.

Risken ökar

När temperaturen i vattnet överstiger 20 grader ökar risken för förekomst av så kallade Vibrio-bakterier.

Det kan leda till badsårsfeber, som kan drabba alla.

Det är förhållandevis ovanligt, men fler fall dokumenteras under sommaren.

– Det är störst risk för dem som är lite äldre, kanske har nedsatt immunförsvar. Men det kan även drabba yngre fullt friska personer, fortsätter Gisslén.

Vård behövs

Vid bekräftad badsårsfeber behövs alltid vård.

– Ibland kan bakterien komma in i kroppen, till exempel genom öppna sår. Då kan det bli en infektion i såret. Infektionen kan ibland leda till sepsis. Det kallas för badsårsfeber, förklarar Vårdguiden 1177.

– Du behöver alltid vård om du får badsårsfeber. Du kan behöva behandling med antibiotika eller vård på sjukhus.

Flera tips

1177 har flera tips för att undvika infektion.

– Undvik att bada om du har öppna sår.

– Tvätta såret noggrant med tvål och vatten eller använd desinficeringsmedel om du får ett sår medan du badar.

– Fyll inte badtunnor, bassänger eller plaskdammar med vatten från sjöar, hav eller andra vattendrag.

Symptomen inkluderar bland annat feber, smärta i såren, dåligt mående och symptom av sepsis.

– Badsårsfeber är en allvarlig sjukdom som beror på en infektion. Badsårsfeber är relativt ovanlig men risken ökar under varma somrar, meddelar Vårdguiden 1177.

Foto: S. T'Sas

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen