FHM går ut med viktigt meddelande till badgäster

2024 06 03

Det finns vissa saker som är viktiga att veta inför badsäsongen.

Och en av de sakerna informerar nu Folkhälsomyndigheten om.

I och med de stigande temperaturerna tar sig allt fler till badplatser runt om i landet.

Det ska man dock inte göra om man har sår på kroppen, förklarar statsepidemiolog Magnus Gisslén.

Det rapporterar SVT.

Stark avrådan

Gisslén och Folkhälsomyndigheten utfärdar en stark avrådan från att bada i temperaturer över 20 grader om man har sår på kroppen.

– Det man oroar sig för mest är att det ska ta sig in i blodet, det kallar man för badsårsfeber, säger statsepidemiolog Magnus Gisslén.

– Det kan vara akut och komma på några timmar. Det kan man i värsta fall avlida av.

Risken ökar

När temperaturen i vattnet överstiger 20 grader ökar risken för förekomst av så kallade Vibrio-bakterier.

Det kan leda till badsårsfeber, som kan drabba alla.

Det är förhållandevis ovanligt, men fler fall dokumenteras under sommaren.

– Det är störst risk för dem som är lite äldre, kanske har nedsatt immunförsvar. Men det kan även drabba yngre fullt friska personer, fortsätter Gisslén.

Vård behövs

Vid bekräftad badsårsfeber behövs alltid vård.

– Ibland kan bakterien komma in i kroppen, till exempel genom öppna sår. Då kan det bli en infektion i såret. Infektionen kan ibland leda till sepsis. Det kallas för badsårsfeber, förklarar Vårdguiden 1177.

– Du behöver alltid vård om du får badsårsfeber. Du kan behöva behandling med antibiotika eller vård på sjukhus.

Flera tips

1177 har flera tips för att undvika infektion.

– Undvik att bada om du har öppna sår.

– Tvätta såret noggrant med tvål och vatten eller använd desinficeringsmedel om du får ett sår medan du badar.

– Fyll inte badtunnor, bassänger eller plaskdammar med vatten från sjöar, hav eller andra vattendrag.

Symptomen inkluderar bland annat feber, smärta i såren, dåligt mående och symptom av sepsis.

– Badsårsfeber är en allvarlig sjukdom som beror på en infektion. Badsårsfeber är relativt ovanlig men risken ökar under varma somrar, meddelar Vårdguiden 1177.

Foto: S. T'Sas

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Vänsterpartiet dumpas

2026 10 08

Ett styre bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Centerpartiet med stöd från Vänsterpartiet.

Så har den styrande koalitionen sett ut i Region Stockholm de senaste fyra åren.

Nu sker en tvärvändning.

Socialdemokraterna dumpar Vänsterpartiet för att istället försöka nå en oväntad majoritet bestående av S, MP, C, KD och L.

–  Sedan valdagen har det förts konstruktiva samtal mellan flera olika partier. Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna har nu inlett förhandlingar för ett robust majoritetsstyre som kan ta ansvar för Region Stockholm under den kommande mandatperioden, framhåller S i Region Stockholm i ett uttalande.

M: "Historiskt svek av KD och L"

Som motivering anger S att Stockholm "behöver ett styre som tar ansvar för ekonomin, sjukvården och kollektivtrafiken”.

Vänsterpartiet har hittills inte kommenterat beskedet från Socialdemokraterna och de övriga partierna.

Det har däremot Moderaterna gjort.

Och de är inte glada. Gruppledaren Axel Conradi (M) kallar det för ett “historiskt svek mot väljarna” om L och KD om de “fullbordar sin vänstersväng”.

– KD och L lovade väljarna att stoppa Socialdemokraterna. Nu erbjuder de sig att bli deras stödhjul, säger han till lokaltidningen Mitt i.

Läs mer: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Fick rekordmånga röster

Centerpartiets gruppledare Michaela Haga har uttalat sig om den nya konstellationen.

– Det är glädjande att vi nu har fem partier i mitten som är redo att sätta sig ner och inleda fördjupade samtal om hur vi gemensamt kan ta ansvar för och utveckla Region Stockholm, framhåller hon till samma lokaltidning.

I Stockholms regionval fick Vänsterpartiet 11,9 procent avv rösterna, vilket var partiets högsta siffra någonsin i såväl Region Stockholm som ett tidigare landsting. V får därmed 18 av 149 stolar i kommunfullmäktige.

– Det är ett tydligt besked från väljarna: de vill ha mer vänsterpolitik, inte mindre. Vi kommer alltid att prioritera en behovsstyrd vård före dyra marknadslösningar och vill fortsätta jobba för en billig och stark kollektivtrafik, sade Anna Sehlin (V), förstanamn på Vänsterpartiets lista i regionvalet, i ett uttalande efter valet.

Läs mer: Coop-butik läggs ner – efter 107 år

Text: Redaktionen