FHM flaggar för oroväckande trend – tydlig uppmaning

2023 04 25

Fler personer som är över 80 år eller äldre behöver ta en påfyllnadsdos av vaccin mot covid-19.

Det uppger Folkhälsomyndigheten (FHM) i dag, tisdag.

Enligt FHM går utvecklingen åt fel håll.

– Folkhälsomyndigheten ser att fler än de som hittills vaccinerats skulle behöva vaccinera sig för att få ett gott skydd mot att bli allvarligt sjuk, framhåller myndigheten i ett pressmeddelande.

Ökad risk

Hittills har färre än hälften, 38 procent, av personer över 80 år vaccinerats med en påfyllnadsdos sedan den 1 mars 2023.

Om det gått mer än sex månader sedan senaste dos är det viktigt att personer som tillhör gruppen får en påfyllnadsdos.

Det framhåller Sören Andersson, enhetschef vid Folkhälsomyndigheten.

Han vänder sig direkt till personer i åldersgruppen och deras anhöriga. 

– Personer över 80 år har ökad risk för allvarlig covid-19. En del i denna åldersgrupp är i behov av assistans för att ta del av vaccinationserbjudandet, säger han och tillägger: 

– Vi vill uppmärksamma personer som är över 80 år, deras anhöriga och vårdpersonal om att det är angeläget att denna åldersgrupp får tillgång till vaccination.

Bekräftade fall ökar

Antalet bekräftade fall av covid-19 har ökat de senaste veckorna.

– Vi har fortsatt en pågående smittspridning i samhället, även om den är betydligt lägre nu jämfört med december i fjol och i januari i år, skriver Folkhälsomyndigheten.

Fakta påfyllnadsdos covid-19

- Personer 80 år och äldre, och personer boende på SÄBO, rekommenderas under året två påfyllnadsdoser:

  • En dos under våren
  • Ytterligare en dos under hösten

- För personer i åldrarna 50–79 år och personer i riskgrupp från 18 år rekommenderar Folkhälsomyndigheten en påfyllnadsdos i höst, inför vintersäsongen 2023/2024.

- De nuvarande rekommendationerna gäller från och med 1 mars 2023 till 29 februari 2024.

- För friska personer mellan 18 och 49 finns numera ingen rekommendation om en påfyllnadsdos av vaccin mot covid-19.

Källa: Folkhälsomyndigheten

Foto: Folkhälsomyndigheten

Text: Redaktionen


29nov2025

Varning utfärdad till svenska hushåll – på trettondagsafton

2026 01 04

Femte januari anses vara den farligaste dagen för svenska hushåll.

I alla fall när det kommer till bränder i svenska hem.

Trots att julen är över inträffar flest bränder på trettondagsafton, enligt ny statistik från säkerhetsföretaget Verisure.

Januari – brandtopp

Varje dag sker i genomsnitt 16 bränder i svenska hem, enligt MSB.

Men när Verisure sammanställt statistik över husbränder under de senaste tio åren framgår att femte januari, trettondagsafton, sticker ut som den dag då flest bränder inträffar.

– Man kan säga att januari är något av en doldis. Många vet med sig att vara lite extra försiktiga i december, kring advent och julhelgen när det är extra mycket ljus, och tänker kanske att faran är över efter jul. Men med storhelgerna över och när vi återgår till vardagslunken kommer nya risker, säger Clas Starwing, trygghetsexpert på Verisure Sverige.

LÄS MER: Svagt år för marknaden – men en biltyp slår rekord

Röktimmarna – störst risk

De flesta bränder inträffar under så kallade röktimmar, sent på eftermiddagen och tidig kväll.

Då lagar människor mat, eldar i kaminer och tänder ljus. Därför är det viktigt att vara extra vaksam under dessa timmar.

Starwing rekommenderar också brandövningar i hemmet, för att alla ska veta hur de ska agera vid en brand:

– På arbetsplatser har vi gedigna utrymningsplaner, men hemma glömmer vi ofta det. Genomför en brandövning med familjen minst en gång om året, och bestäm en återsamlingsplats utanför hemmet, säger han.

Speciellt viktigt är det för familjer med små barn, som kan bli rädda och gömma sig när brandvarnaren piper.

Så minskar du riskerna

  • Se till att ha en uppkopplad brandvarnare.
  • Lämna aldrig spisen när den är på och håll saker som kan fatta eld på avstånd.
  • Placera levande ljus långt från gardiner eller annat brännbart och blås alltid ut ljusen när du lämnar rummet.
  • Samla aska från öppna spisen eller kaminen i ett metallkärl med lock.

LÄS MER: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Foto: J Wellington

Text: Redaktionen


Rekordmånga vill lämna västeuropas hjärta – ”Aldrig sett något liknande”

2026 01 02

I ett europeiskt land har flyttviljan nått nya höjder.

Fler än någonsin vill lämna Frankrike för gott.

En ny Gallup‑undersökning visar att viljan att lämna Frankrike permanent nått sitt högsta nivå någonsin under 2025.

Detta samtidigt som förtroendet för landets institutioner sjunker kraftigt, rapporterar Euronews.

Förtroendet rasar

Enligt Gallup har förtroendet för franska institutioner minskat markant under året, vilket följer en trend av politisk och ekonomisk osäkerhet.

I undersökningen uppger bara 29 % av de tillfrågade att de har förtroende för den nationella regeringen, medan förtroendet för rättsväsendet och finansinstitutioner också fallit kraftigt.

Den kraftiga nedgången i samhällsförtroende är en bakgrundsfaktor till varför allt fler fransmän överväger att lämna sitt hemland – en utveckling som är sällsynt i Gallups mätningar historiskt sett.

LÄS MER: Tesla tappar förstaplatsen – inte längre störst på elbilar

Ökad önskan att emigrera

Undersökningen visar att 27 % av vuxna i Frankrike nu säger att de skulle vilja flytta utomlands permanent om de fick möjlighet, jämfört med bara 11 % för ett år sedan – en dramatisk ökning på kort tid.

Det är många fransmän som redan tagit steget.

– Jag har förlorat många kunder i år. Folk har inte råd att gå ut och handla som förut, har aldrig sett något liknande. Jag kände mig inte längre lycklig i Frankrike, säger Julien, en tidigare Paris‑boende restaurangägare som flyttat till Georgien, till Euronews.

Personliga skäl bakom flytt

Den ökade flyttviljan handlar inte bara om siffror. Flera Paris-bor uttrycker hur de upplever samhällsklimatet.

– Det finns mycket hat mellan människor. Folk föredrar att dra ner varandra snarare än hjälpa varandra, säger ingenjören Antoine som arbetar inom lyxarusektorn i Paris.

Han berättar också att även om han älskar sin hemstad är det svårt att se en framtid där, särskilt när det gäller möjligheten att köpa en egen bostad.

– Utan arv kan jag inte köpa min egen plats eller ens bo i den stad där jag föddes.

LÄS MER: UPPGIFTER: Förbereder “storskalig provokation” – om fem dagar

Foto: C Hansen

Text: Redaktionen