Fem exministrar varnar USA: stoppa genast Donald Trump

2025 02 28

Fem tidigare amerikanska försvarsministrar går ut med en gemensam varning till USA:s kongress.

Det enade uttalandet är både dramatiskt och högst ovanligt.

I ett öppet brev vädjar de tidigare försvarsministrarna Lloyd Austin, Jim Mattis, Chuck Hagel, Leon Panetta och William Perry till kongressen att stoppa godkännandet av Donald Trumps nya nomineringar till försvarschefer i landet.

Mattis var Trumps försvarsminister under presidentens första period i Vita huset.

Brevet har formulerats efter att försvarschefen Charles Q. Brown samt flera andra toppledare inom USA:s militär sparkades förra veckan.

"Djupt oroade"

Enligt exministrarna blev Brown uppsagd av “rena partipolitiska skäl” och nu uppmanar de kongressen att gripa in.

– Vi är djupt oroade över president Trumps avskedande av flera militära toppledare. Vi skriver för att uppmana den amerikanska kongressen att hålla herr Trump ansvarig för dessa hänsynslösa handlingar och att utöva sitt ansvar att bedriva tillsyn enligt konstitutionen, står det i brevet enligt The Washington Post, som tagit del av dokumentet.

"Ingen motivering"

Utöver försvarschefen sparkades även Lisa Franchetti, amiral och chef för marinen, general James Slife och flera militära jurister för marinen och flygvapnet. Pete Hegseth, nuvarande försvarsminister, gjorde sig personligen nyligen också av med generallöjtnant Jennifer Short från flygvapnet.

Dagen efter Trump tillträdde som president blev Linda Fagan, chef för den amerikanska kustbevakningen, av med jobbet.

– Presidenten har inte gett någon motivering för sina handlingar även om han nominerade dessa officerare till tidigare positioner och senaten hade godkänt dem, skriver ministrarna vidare.

– Dessa officerare har exemplarisk operativ erfarenhet och stridserfarenhet.

"Försvagar nationella säkerheten"

Trump har nu nominerat Dan “Razin” Caine, en pensionerad generallöjtnant från flygvapnet, till nästa försvarschef. 

– Han är en riktig general, inte en tv-general, sade Trump enligt Reuters om Caine och hänvisade till hans framgångar i kampen mot IS.

De fem tidigare försvarsministrarna köper inte motiveringen.

– President Trumps agerande undergräver vårt frivilliga försvar och försvagar vår nationella säkerhet, uttrycker de.

LÄS MER: “Politiska gurun” hävdar: Massiv kollaps väntar Donald Trump

Trump: "En fin man"

Hegseth sade i helgen att han hade stor respekt för den sparkade försvarschefen Brown, men att han inte är rätt person för tjänsten.

Trump uttryckte sig i liknande termer.

– Han är en fin man och en enastående ledare och jag önskar honom och hans familj en fin framtid, framhöll presidenten.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead resp Nato

Text: Redaktionen 


Populär frukostdryck kopplas till dödsfall

2025 10 30

Ett vanligt alternativ till mjölk kan vara mycket skadligt för hälsan.

En ny amerikansk studie visar höga blyhalter i växtbaserade proteinprodukter som innefattar både bland annat havre- och sojamjölk.

Finländska forskare granskar nu säkerheten i liknande produkter som produceras i Finland, rapporterar svenska Yle.

Höga blyhalter

En färsk studie från USA har väckt oro bland konsumenter och forskare.

Consumer Reports testade 23 proteinprodukter och fann att över två tredjedelar innehöll mer bly än experternas säkerhetsnivå per portion.

Två produkter hade så höga nivåer att experterna avråder helt från användning, medan andra kan användas högst en gång i veckan.

Växtbaserade proteinprodukter som havremjölk hade i genomsnitt nio gånger mer bly än mjölkbaserade produkter och är särskilt farligt för gravida kvinnor då det direkt kan påverka fostret.

– Den känsligaste hälsoskadan av bly är att IQ sjunker hos foster som exponerats för bly. Vid något högre mängder påverkas även njurarnas funktion och blodtrycket stiger, säger Johanna Suomi, forskningsprofessor vid Livsmedelsverket, till svenska Yle.

Blyexponering bedöms ha lett till mer än 1,5 miljoner dödsfall globalt år 2021, främst på grund av påverkan på blodkärlen.

LÄS MER: Kraftig kritik mot Ica Maxi – från Handels

Finländska forskare granskar

I Finland pågår nu en studie av Livsmedelsverket och VTT som granskar drygt 70 växtbaserade produkter, inklusive alternativ till mjölk som havremjölk, yoghurt, glass och puddingar.

Forskningen tittar på tungmetaller som bly, kadmium, arsenik och nickel, samt mögelgifter och vissa bakterier.

– Växtbaserade råvaror, som spannmål och soja, kan innehålla faror som inte finns i mjölk eller åtminstone inte i samma omfattning, säger Johanna Suomi.

Resultaten väntas nästa år och ska ligga till grund för framtida EU-gemensamma gränsvärden och ökad konsumentsäkerhet.

Risker för användare

Bly är en tungmetall som finns i miljön och i mat, och WHO menar att ingen nivå är helt säker.

Blyexponering kan leda till minskad IQ hos foster, påverka njurar och höja blodtrycket.

Risken ökar om man regelbundet använder stora mängder av produkter med höga halter under flera år.

LÄS MER: Sverige hyllas internationellt – ”ligger återigen före”

Foto: P Desforges

Text: Redaktionen


JUST NU: Kanadensiska vapen till Ryssland

2025 10 30

Ryska soldater krigar i Ukraina med vapen från Kanada.

Trots sanktioner som förbjuder militär export till Ryssland dyker kanadensiska skjutvapen upp i krigsmaktens attacker mot Ukraina.

Allt ofta syns bilder på vapen som är tillverkade i Kanada på ryska sociala medier.

– En video som publicerats på Telegram visar en rysk marinkårssoldat känd under anropssignalen Yary, som avfyrar ett gevär tillverkat av Cadex Defence, ett företag baserat söder om Montreal i Kanada, uppger den kanadensiska nyhetssajten Global News.

Säljs i Moskva

På en webbplats för en vapenhandlare i Moskva finns också bilder på vad som verkar vara sju Cadexgevär i olika färger som säljs i butiken.

Den kanadensiska vapentillverkaren Cadex Defence har 100 anställda.

– Vi exporterar inte till Ryssland, säger företagets president Serge Dextraze, till Global News.

Vapentillverkaren har ingen aning om hur de kanadensiska vapnen hamnat i ryska händer.

– Jag är väldigt upprörd, säger Serge Dextraze.

Han misstänker att de köptes och såldes, kanske flera gånger, innan de skickades till Ryssland.

En talesperson för Global Affairs Canada tror att ryska styrkor kan ha tagit vapen, som skickats till Ukraina, på slagfältet.

Läs mer: Trump hävdar: Har fått tungt löfte av Kina

Följer reglerna

Cadex Defence uppger att företaget följer de federala reglerna för vapenexport och att de har tackat nej till ett stort antal potentiella köpare.

– Vi betjänar specialstyrkorna i de flesta Natoländer. Vi kommer aldrig att sälja ett gevär till något land som potentiellt skulle kunna vända sig mot vårt folk, säger Serge Dextraze.

– Men ingen kan hindra ryssarna från att få vad de vill ha. De hittar alltid ett sätt.

Ukraina reagerar

Från ukrainskt håll kallar man uppgifter om de kanadensiska vapnen i Ryssland för "ett chockerande avslöjande".

– Kanada måste stärka sanktionerna mot de som exporterar till Ryssland och avsätta mer resurser för att upprätthålla befintliga sanktioner, säger Ukrainska kanadensiska kongressens Ihor Michalchyshyn, till Global News.

– Detta är ännu ett bevis på att kanadensiska sanktioner är bristfälliga och ineffektiva.

Läs mer: Ryssland bekräftar jätteproblem – går fyra gånger långsammare

Foto: T. Tucker

Text: Redaktionen