Fem döda i oväder i USA

2025 01 07

Än har vintern bara börjat och i USA har en snöstorm tagit ett hårt grepp om flera delstater. 

Strömavbrott och trafikkaos råder, och på flera platser håller skolorna stängt.

Utlyser nödläge

På många platser medför snöstormen farliga vägförhållanden, och sju delstater i USA har utlyst nödläge: Maryland, Virginia, West Virginia, Kansas, Missouri, Kentucky och Arkansas.

I Missouri har minst 365 personer krockat under söndagen, vilket lett till ett dussintal skadade och en avliden. I Kansas, en av de värst drabbade delstaterna, rapporterar lokala nyheter att två människor omkommit i en bilolycka under snöstormen.

Även i Virginia har man avrått från att ta bilen efter att en person omkommit och hundratals trafikolyckor rapporterats.

– Kansas City har sett det värsta snöfallet på 32 år, säger Matthew Cappucci, erfaren meteorolog hos väderappen MyRadar till BBC.

– Plogbilarna kör fast, polisen kör fast, alla kör fast – håll er hemma, fortsätter han.

Snöbollskrig

I Washington DC där kongressen under måndagen officiellt certifierade Donald Trumps valvinst, har hundratals invånare samlats framför Washingtonmonumentet för att delta i ett snöbollskrig, en nu 15-årig tradition.

Den före detta amerikanska olympiska skidskytten Clare Egan kunde även ses åka längdskidor i parken National Mall i nära anslutning till Washingtonmonumentet.

- Jag trodde nog att jag var färdig med skidåkningen efter att ha flyttat hit i höstas, men detta var den bästa vinterdagen på länge, säger hon till nyhetsbyrån AP.

Tusentals inställda flyg

Stormen påverkar även flygtrafiken och 2 300 avgångar har ställts in, och nära 9 000 avgångar har försenats till följd av de kraftiga och kalla polarvindarna som nått landet.

Omkring 190 000 människor var dessutom utan ström tidigt under tisdagen i de delstater där stormen dragit fram, detta enligt sajten Poweroutages.us.

Enligt prognosen är mer snö och snöblandat regn att vänta under dagen i stora delar av nordöstra USA, rapporterar myndigheten National Weather Service, NWS.

Foto: A. Chinchure

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 19

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 19

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen