29sep2025

Fel priser i flera Coopbutiker – pågått hela veckan

2025 02 28

Många kunder höjde säkert på ögonbrynen när de såg prisskyltarna på Coop i veckan.

Rubriker om höjda matpriser har avlöst varandra de senaste åren.

Av det skälet var Coops aviserade rabatter i veckan sannolikt ett välkommet besked.

I flera butiker skyltades det nämligen om kraftiga prissänkningar på ost – rabatter på närmare hundra kronor.

Men det rörde sig om ett misstag, rapporterar Göteborgs-Posten.

– Vi har en störning på den centrala databasen för artikel och prisvård och det gör att vårt skyltsystem inte hämtar rätt ordinariepriser, förklarar Peter Nordman, som är försäljning- och driftchef på Coop Väst, för tidningen.

Pågått hela veckan

De felaktiga skyltarna ska ha funnits i minst två Coopbutiker i Göteborg under torsdagen.

Och misstaget ska ha pågått hela veckan, enligt GP.

Fadäsen gällde specifikt Arlas ostar där det stod "spara 87 kronor", det vill säga nästan en halvering av priset.

Saken var dock att skylten inte visade rätt ordinariepris. Rabatten låg i verkligheten på 55 kronor eftersom det felaktiga ordinariepriset på 186 kronor egentligen var 154 kronor.

– Vi har nu gått ut med en uppmaning om att våra butiker manuellt behöver uppdatera sina ordinariepriser till att störningen är åtgärdad, framhåller Peter Nordman.

Ostpriset har stigit kraftigt

Ost är annars en av de varor som påverkats mest av de senaste årens prishöjningar.

Bara under det senaste året har priset ökat med 4,9 procent, enligt en granskning från oberoende Matpriskollen i februari.

Mejerivaror generellt drar iväg ordentligt, exempelvis ökar Skånemejeriers produkter med drygt tio procent.

Men det är även flera andra mindre mejerier vars priser ökar med 5-10 procent. Här ser vi att prishöjningarna inte slagit igenom i alla butiker ännu och att Arla Foods under månaden inte höjt ännu – så vi förväntar oss höjningar på deras sortiment i februari i stället, säger Ulf Mazur, grundare av Matpriskollen.

"25 procent dyrare"

När Swedbank sammanställde prislappen för storbankens matkasse för två veckor sedan drog banken en liknande slutsats: prisökningarna har varit störst på mejeri, ost och olja. 

– Trots en måttlig prisökning det senaste året är matkassen 25 procent dyrare idag jämfört med för tre år sedan. Under samma period har lönerna ökat med elva procent, så det är inte så konstigt att många upplever dagens livsmedelspriser som höga, säger Arturo Arques, Swedbank och Sparbankernas privatekonom.

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29dec25

UPPGIFTER: Diktatorn död – liket hittat

2026 02 28

Donald Trump uppger att israeliska uppgifter om att Irans islamistdiktator är dödad är korrekta.

Inga bilder har ännu uppvisats i media men enligt källor skall diktatorns kropp vara påträffad.

Trump skall själv ha fått se på bilder av den dödade diktatorn.

– Khameneis kropp har hittats.

– Och han är bekräftat död, hävdar källorna enligt Reuters.

Bibi Netanyahu

Israels ledare framhåller att det finns tilltagande tecken på att diktatorn är eliminerad.

– Det finns många tecken på att han "is no longer", rapporterar Reuters.

Irans islamistregim och dess diktator är en av världens mest hatade  och grymma diktatorer.

USA: 32 000 dödade

Enligt amerikanska underrättelseuppgifter skall 32 000 invånare i Iran dödats av diktatorns militärer i samband med demonstrationerna för frihet, mänskliga rättigheter och demokrati nyligen.

Sent på lördagskvällen har nu även president Donald Trump  uttalat sig om diktatorns förmodade död.

– Vi känner att det är en korrekt berättelse, säger Donald Trump.

Trump i NBC News

Han uttalar sig i en intervju med NBC News där han fick frågor om de obekräftade rapporterna om att islamistdikatorn, vars regim hållit Irans befolkning i ett järngrepp i 47 års tid, skall ha dödats i de israeliska och amerikanska angreppen.

– De flesta i Irans seniora ledarskap är borta, framhåller Trump till NBC News,

– Folket som tar alla beslut, de flesta av dem är borta, enligt Trump.

Jubel på gatorna

I samband med medieuppgifterna har jubel brutit ut på gatorna i mångmiljonstaden tillika huvudstaden Teheran.

Invånare blinkar med lampor och firar på flera håll i landet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen