Fejkade bilder sprids på SVT:s programledare

2023 10 24

En av SVT:s mest uppskattade programledare har utsatts för förolämpande angrepp på nätet.

Det är på sociala medier som det har börjat spridas märkliga bilder av Inger Ljung Olsson, som leder det folkkära och omåttligt populära programmet “Go’kväll” i Sveriges television.

Bilderna föreställer hur Inger Ljung Olsson blir gripen av polis.

Men de påstådda fotografierna är manipulerade och förmedlar direkta lögner, rapporterar P4 Västerbotten.

– Jag blir så trött. Varför lägger man ner så himla mycket tid på att göra en sådan här grej? säger Inger Ljung Olsson själv till radiokanalen.

"Det är bara sorgligt"

Tillsammans med de fejkade bilderna förekommer också lögner om att Inger Ljung Olsson ska ha bråkat med Bianca Ingrosso efter att ha gästat tv-profilens talkshow.

Något sådant bråk har inte skett, säger Inger Ljung.

Hon har inte ens varit med programmet.

Enligt Inger Ljung Olsson har flera personer hört av sig efter att bilderna spridits för att fråga vad det är som egentligen har hänt.

– Det är klart att det finns de som kan tro att det är på riktigt. Det är bara sorgligt, säger programledaren.

Fejkad artikel

Bilderna förekommer tillsammans med en länk till en påhittad artikel med rubriken “Det här kan vara slutet på hennes karriär” och med fabricerade citat som “jag skäms för vad jag gjorde”.

Inger Ljung Olsson själv tidigare sett att andra offentliga personer drabbats av samma sak.

– Jag kan inte säga att jag är jätteupprörd. Om någon läser detta och tror på det är det inte mycket jag kan göra åt och jag bryr mig faktiskt inte om det, säger hon till Västerbottens-Kuriren och tillägger att hon har “riktiga problem att tampas med”.

"Känd på riktigt"

Inger Ljung Olsson avfärdar hela situationen som “trams”.

Det går bara att skratta åt eländet.

– Min kompis som skickade den skrev “nu är du känd på riktigt” säger programledaren till lokaltidningen.

Programledare sedan 2011

Sedan 2011 har Inger Ljung Olsson varit programledare för Go’kväll.

Hon har även jobbat en kort period för TV4 och efter det haft en roll som nyhetsuppläsare för lokala nyheter i SVT.

För tre år sedan drabbades Inger Ljung Olsson av en hjärnhinneblödning och var tillbaka i tv:n först våren 2021.

Hon har själv berättat om detta i SVT:s program “Fråga doktorn”.

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


Skattebesked till svenska folket: Regeringen och SD överens

2026 08 14

Tidöpartierna är överens om en ny ekonomisk plan.

Det meddelar regeringen och SD i dag, fredag.

Planen omfattar hur finansiering av kommande reformer ska utformas.

Överenskommelsen berör bland annat skattehöjningar. SD och regeringen lovar att två skatter inte kommer att höjas under några omständigheter.

– Framtida reformer ska inte finansieras med höjda skatter på arbete eller sparande, fastslår Tidöpartierna.

Vidare meddelar parterna att man är överens om ytterligare två principer:

- Framtida finansiering av reformer bör inte motverka motståndskraften och konkurrenskraften i den svenska ekonomin.

- Åtgärder som minskar de arbetade timmarna i ekonomin bör också undvikas.

Effektivisera statlig verksamhet

Tidöpartierna är även enats om att tillsätta en slöserikommission, som ska granska myndigheter och andra statliga verksamheter. Målet är att upp till 70 miljarder kronor ska kunna sparas genom att kapa ”onödiga utgifter”, uppger Moderaterna.

– Det kommer vara ett viktigt steg för att kunna möta behoven i välfärden och försvaret samtidigt som vi stärker ekonomin för hårt arbetande svenskar, har finansminister Elisabeth Svantesson (M) tidigare framhållit.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser”

Verksamheter ska avvecklas

Regeringen har gett Åke Nordlander i uppdrag att utreda hur den nya slöserikommissionen ska utformas. Nordlander är tidigare budgetchef i Finansdepartementet och arbetar sedan den 1 september 2025 som generaldirektör vid Exportkreditnämnden.

Han får i uppdrag att:

- kartlägga hur statliga verksamheter och utgifterna för dem har utvecklats under det senaste decenniet,

- lämna förslag på vilka statliga verksamheter och uppgifter som kan avvecklas eller prioriteras ned och hur tilldelningen av medel bör anpassas till förändringarna, och

- lämna förslag på åtgärder som kan bidra till att statliga myndigheter kan fullgöra sina uppgifter mer kostnads­effektivt.

LÄS OCKSÅ: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen